Nový headset

Včera generálny riaditeľ spoločnosti Meta Zuckerberg predstavil nový headset pre virtuálnu realitu s názvom Meta Quest Pro. Ide o míľnik z hľadiska prieniku firmy na trh vyššej kategórie výpočtových zariadení s rozšírenou realitou. Zariadenie ponúkne spotrebiteľom spôsob interakcie s virtuálnymi výtvormi prekrytými v plnofarebnom pohľade na fyzický svet okolo nich. Headset bude stáť 1 500 dolárov a zákazníkom bude dostupný od 25. októbra

„Je to špičkové zariadenie určené na prácu,“ povedal Zuckerberg počas hlavnej prednášky na výročnom podujatí Meta pre vývojárov Connect. Umožní to „viac spolupráce a kreativity,“ povedal.

Ani táto novinka z dielne materskej spoločnosti Facebooku či Instagramu však investorov priveľmi nenadchla, keďže akcie podniku ukončili obchodovanie o -3,92 % nižšie na cene $128,54. Investori sú voči akciám Meta a budúcnosti menej optimistickí ako kedysi pretože prijatie metaverza je otázkou. Firma však do novej technológie tlačí obrovské množstvo finančných prostriedkov, avšak zatiaľ generuje iba straty. V minulom roku to bolo 10 miliárd dolárov a v tomto roku zatiaľ 6 miliárd dolárov.

Zuckerberg informoval, že je dôležité, aby nový headset mal lepšiu grafiku, bol pohodlnejší a uľahčil vyjadrovanie sa, v porovnaní s predchádzajúcimi zariadeniami. Headset Quest je ľahší a štíhlejší ako jeho predchodcovia a poháňa ho procesor od Qualcomm Snapdragon XR2-Plus. Jeho šošovky ponúkajú o 37 % viac pixelov oproti súčasným headsetom Quest 2, ktoré stoja 400 dolárov, pričom pre plne pohlcujúcu virtuálnu realitu pridala Meta do Quest Pro sledovacie senzory. Tie dokážu replikovať pohyby očí a výrazy tváre používateľov, čím vytvárajú pocit, že avatari nadväzujú očný kontakt. Slabinou headsetu však je slabá batéria, ktorá podľa Wall Street Journal vydrží iba 1 až 2 hodiny.

Náhrada počítačov?

Meta uviedla, že cieľom náhlavných zariadení Quest je nahradiť stovky miliónov počítačov, ktoré sa každý rok kupujú na prácu. Ide teda potenciálne o obrovský cieľový trh. Quest Pro ako produktové zariadenie je zamerané najmä na dizajnérov, architektov a iných kreatívnych profesionálov.

„Aby virtuálna realita skutočne dosiahla svoj plný potenciál, musíme sa dostať do bodu, keď 200 miliónov ľudí, ktorí si každý rok kupujú nové počítače kvôli práci, bude môcť robiť časť alebo všetku svoju prácu ešte lepšie v metaverze,“ povedal generálny riaditeľ Mark Zuckerberg.

Okrem ponúkania vlastných sociálnych a pracovných platforiem Horizon spoločnosť sprístupnila aj virtuálne verzie pracovných produktov spoločnosti Microsoft, ako sú Word, Outlook a Teams. K Zuckerbergovi sa počas prejavu pripojil generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Satya Nadella, ktorý oznámil partnerstvo. Ide o pozoruhodnú spoluprácu, ktorá je pre Metu určite krokom vpred a to najmä z dôvodu, že aj Microsoft pracuje na rozšírenej realite v podobe vlastných produktov.

„Myslíme si, že VR môže byť veľmi výkonná pre sociálne prepojenie a s Quest Pro chceme priniesť viac z toho aj do pracovného kontextu, kde už Microsoft má na trhu niekoľko neuveriteľne úspešných produktov,“ povedal pán Zuckerberg, ktorý podotýkal na zariadenie HoloLens 2 od Microsoftu, ktoré stojí 3 500 dolárov. Okrem možnosti stretnúť sa vo virtuálnej realite prostredníctvom Microsoft Teams a Quest Pro Meta oznámila, že pracuje na na prepojení s videokonferenčnou platformou Zoom. To by mohlo byť sprístupnené začiatkom roka 2023.

Spoločnosť taktiež stále pracuje na zmiešanej realite pre svoju aplikáciu Horizon Workrooms, vďaka ktorej by sa avatar človeka zdal byť prítomný v reálnej konferenčnej miestnosti s ostatnými používateľmi, ktorú nazýva Magic Rooms.

Akcie Meta


Akcie Meta od začiatku tohto roka stratili až -61,78 % trhovej hodnoty a nachádzajú sa s cenou $128,54 na 4-ročnom minime. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 10,7 násobok zisku na akciu (P/E); 10,0 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a a 6,7 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokČo očakávať od novej kvartálnej sezóny? Príde oživenie alebo ďalší pokles?
Ďalší článokAlphabet a Google práve povedali kryptu áno
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno