More

    V USA zamestnávatelia v novembri prepustili 45,510 zamestnancov, čo je o 24 % viac ako v októbri. Od začiatku roka spoločnosti oznámili plány na zrušenie celkovo 686,860 pracovných miest, čo predstavuje 115 % nárast v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2022.

    V USA zamestnávatelia v novembri prepustili 45,510 zamestnancov, čo je o 24 % viac ako v októbri. Od začiatku roka spoločnosti oznámili plány na zrušenie celkovo 686,860 pracovných miest, čo predstavuje 115 % nárast v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2022.

    Prepúšťanie zamestnancov v USA

    Jedným z hlavných dôvodnou prepúšťania, ktoré sa týka najmä v maloobchodného a technologického sektoru, čo je ochladzovanie na trhu práce. Ukázala to vo štvrtok štúdia spoločnosti Challenger, Gray & Christmas. V medziročnom porovnaní bol ich počet najvyšší od roku 2020, keď najväčšia svetová ekonomika pociťovala silný tlak pandémie nového koronavírusu.

    Technologické firmy sú zďaleka najviac postihnuté prepúšťaním, pričom tento rok bolo doteraz oznámených približne 152 000 prepúšťaní, čo je o 716 % viac v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, čím sa rok 2023 zvýšil na tempo, ktoré prinesie najviac prepúšťaní technologických pracovníkov od roku 2001, uvádza sa firma.

    V technologickom priemysle prišlo v roku 2023 viac ako 240 000 ľudí o prácu, čo je celkovo o 50 % viac ako minulý rok a rastie. Začiatkom tohto roka bolo masové znižovanie pracovnej sily spôsobené najväčšími technologickými menami ako Google, Amazon, Microsoft, Yahoo, Meta a Zoom. Startupy v mnohých sektoroch tiež oznámili škrty v prvej polovici roka. A hoci sa prepúšťanie v oblasti technológií v lete a na jeseň spomalilo, zdá sa, že škrty opäť narastajú.

    Vlna prepúšťania, ktorá sa začala minulý rok, sa časovo zhodovala s rozhodnutím Federálneho rezervného systému dramaticky zvýšiť úrokové sadzby s cieľom spomaliť infláciu, čo ochladilo ekonomiku, keďže spoločnosti prehodnotili náklady, aby zohľadnili vyššie úrokové náklady. Napriek prudkému prepúšťaniu, keď USA flirtujú s recesiou, pracovný trh väčšinou zostal odolný.

    Miera nezamestnanosti sa tento rok pohybovala medzi 3,4 % a 3,8 %, čo je v súlade s úrovňami pred pandémiou a hlboko pod viac ako 6-percentnou nezamestnanosťou, ktorá bola normou v dôsledku Veľkej recesie. Po množstve údajov, ktoré ukázali spomalenie inflácie a uvoľnenie podmienok na trhu práce, finančné trhy veria, že Fed, ktorý plní úlohu centrálnej banky, by mohol začať znižovať úrokové sadzby už v marci budúceho roka.

    Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
    Akcie amerických spoločností si môžete kúpiť TU.

    Newsletter
    1x do mesiaca

    Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

    Ďakujeme

    Something went wrong.