More

  Čínsky e-commerce obor Alibaba oznámil zvýšenie programu odkupu vlastných akcií o 25 miliárd USD do marca 2027. Firma v prvom kvartáli 2024 uskutočnila druhý najvyšší kvartálny nákup vlastných akcií za 4,8 miliardy USD.

  Čínsky e-commerce obor Alibaba oznámil zvýšenie  programu odkupu vlastných akcií o 25 miliárd USD do marca 2027. Firma v prvom kvartáli 2024 uskutočnila druhý najvyšší kvartálny nákup vlastných akcií za 4,8 miliardy USD.

  Alibaba zvyšuje buyback

  Spoločnosť Alibaba schválila zvýšenie svojho programu odkupu vlastných akcií o 25 miliárd USD do marca 2027. Čínsky e-commerce gigant uskutočnil druhý najvyšší kvartálny nákup vlastných akcií v histórii, keď v prvom štvrťroku 2024 minul 4,8 miliardy USD na odkup vlastných akcií, v čase keď cena akcií dosiahla viacročné minimá.

  Alibaba, ktorá nedávno zrušila plánované IPO svojej logistickej pobočky Cainiao, odkúpila 524 miliónov bežných akcií na trhoch v USA a Hongkongu v priebehu štvrťroka. Tento výdavok je druhým najlepším číslom, za sumou 5,1 miliardy USD, ktorú minula na akcie v troch mesiacoch do septembra 2021.

  Za fiskálny rok končiaci v marci, minula celkovo 12,5 miliardy USD na nákupy vlastných akcií, čo je nárast oproti 10,8 miliardám USD z predchádzajúceho roka. Akcie firmy sú v súčasnosti o 77 % nižšie oproti ich maximu z októbra 2020 v dôsledku poklesu čínskych technologických akcií kvôli regulačným zákrokom a klesajúceho globálneho sentimentu voči čínskym akciám.

  Zrýchlené tempo nákupov prichádza v čase, keď sa spoločnosť stretáva so spomalením rastu v dôsledku zvyšujúcej sa konkurencie v oblasti e-commerce, najmä v podobe firmy Pinduoduo, a bezvýrazného obnovenia čínskej ekonomiky po pandémii. Je tak dobrou správou, že tržby v poslednom štvrťroku vzrástli medziročne o približne 5 %.

  „Pre firmy, ktoré nerastú veľmi rýchlo, majú silný cash flow, obchodujú sa s nízkou valuáciou a nemajú veľa veľkých investičných príležitostí, zvyšovanie kapitálového zhodnotenia pre akcionárov prostredníctvom odkupu a nákupu vlastných akcií je dobré rozhodnutie o alokácii kapitálu,“ povedala analytička spoločnosti Morningstar Chelsey Tam.

  Čínsky videoherný a sociálny gigant Tencent tiež zrýchľuje tempo nákupov vlastných akcií, keď minulý mesiac oznámil, že plánuje viac než zdvojnásobiť svoj program odkupu na aspoň 12,8 miliardy USD v roku 2024. V súčasnej kvartálnej sezóne sa buybacky stali populárnym nástrojom, ako udržať priazeň investorov. Príkladom boli najmä spoločnosti Meta, Uber či Disney. O tejto téme sme písali v článku nižšie:

  V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 179,2 miliardy USD a jej akcie za posledný rok klesli o -29,1 % a v súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 71,6 USD.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.