Nikkei 225 ako najvýkonnejší index

Japonské spoločnosti zvyšujú dividendy a spätné odkupy akcií rekordným tempom, čo poskytuje podporu japonského akciového trhu. Japonský hlavný index Nikkei 225 je už druhým rokom najvýkonnejším hlavným indexom z pomedzi všetkých. Začiatkom tohto roka dokonca prekonal 35 ročný rekord a začiatkom marca sa dostal až nad hranicu 40 000 bodov. Medzi hlavné dôvody rastu patrili rastúce zisky spoločností a slabší jen.

Japonský akciový trh však pribrzdil a približne dva mesiace čelil miernym prepadom. V tomto roku si však pripísal +16 % a je stále veľmi obľúbený medzi investormi, len pre zaujímavosť druhým najvýkonnejším indexom je možno prekvapilo čínsky Hang Seng (+14,3 % od začiatku roku). O tejto téme sme Vás informovali v našom najnovšom podcaste:

V posledných týždňoch sa však opäť objavujú známky zrýchlenia. Hlavný dôvod? Rekordné buybacky a zvyšovanie dividend. Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Japonské spoločnosti a nový rekord

Medzi spoločnosťami, ktoré doteraz zverejnili výsledky, 53 % oznámilo plány na zvýšenie dividend v aktuálnom fiškálnom roku. Zvýšené výplaty akcionárom prichádzajú v čase, keď Tokijská burza tlačí na spoločnosti, aby zlepšili kapitálovú efektívnosť a hodnotenia. Tiež pomohli podporiť oživenie indexu Topix (+15,1 % od začiatku roku) po tom, čo klesol takmer o 10 % zo svojho marcového maxima. Rozdielov medzi týmito indexmi je viacero, avšak aby sme to skrátili, Nikkei 225 je zložený z 225 najväčších firiem, naproti tomu Topix zahŕňa 1600 japonských firiem všetkých veľkosti a poskytuje tak širší pohľad na celkový trh.

Japonské spoločnosti lámu rekordy: Akcionárom vracajú miliardy
Zdroj: Okasan Securities

Oznámenia o spätných odkupoch akcií sú tiež na historickom maxime. Firmy oznámili spätné odkupy akcií v hodnote 7,1 miliardy EUR, čo, podľa Goldman Sachs predstavuje rekord pre prvý mesiac fiškálneho roka. Medzi tieto spoločnosti patrí Itochu, ktorej akcie vzrástli po tom, čo obchodná spoločnosť oznámila, že realizuje buyback v hodnote približne 880 miliónov EUR. Developerská spoločnosť Mitsui Fudosan a výrobca priemyselnej elektroniky Hitachi tiež výrazne vzrástli po oznámení spätných odkupov.

„To naznačuje, že fiškálny rok 2024/2025 môže byť ďalším rekordným rokom pre buybacky,“ napísal Bruce Kirk, hlavný stratég pre japonské akcie v Goldman Sachs. Výnosy pre akcionárov čiastočne kompenzujú sklamanie z opatrného výhľadu ziskov spoločností. Podľa SMBC Nikko Securities očakávajú spoločnosti v indexe Topix nárast čistého zisku len o 0,8 % v aktuálnom finančnom roku.

Japonské spoločnosti tradične poskytujú opatrné výhľady na začiatku svojho finančného roka, takže mnohí investori očakávajú revízie smerom nahor v priebehu roka. Investori uprednostňujú zvýšenie dividend spojené s dlhodobým kapitálovým plánom, ako je zvýšenie celkového výplatného pomeru, známeho ako Overall Payout Ratio.

Dôvod je jednoduchý, vysoký pomer Overall Payout Ratio môže byť varovným signálom, že spoločnosť nemusí investovať dostatočne do budúceho rastu alebo že jej výplaty nie sú udržateľné v dlhodobom horizonte. Preto pravidelne zvyšovanie dividend s dlhodobým plánom poskytuje jasnejšiu dlhodobú perspektívu, povedal Kei Okamura, senior viceprezident v Neuberger Berman East Asia.

Vo fiškálnom roku 2023 (začína Aprílom a končí Májom) japonské firmy vrátili akcionárom približne 150 miliárd EUR, či už vo forme dividend alebo spätných odkupov. To všetko sa dialo na pozadí rastúcich ziskov, ako aj tlaku na efektívnejšie využívanie kapitálu zo strany tokijskej burzy cenných papierov.

Celkovú sumu, ktorá zahŕňa dividendy a spätné odkupy akcií, vypočítala spoločnosť Nikkei z 2 300 spoločností, ktoré v marci uzavreli svoje účtovné knihy. Dividendy vzrástli o 6 % na približne 94 miliárd EUR a spätné odkupy o 9 % na 55 miliárd EUR, v oboch prípadoch ide o rekordné hodnoty.

Japonské spoločnosti lámu rekordy: Akcionárom vracajú miliardy
Zdroj: Nikkei Asia

Po vzore USA

Japonské spoločnosti neprichádzajú s ničím novým. USA hlási taktiež zintenzívnenie spätných odkupov akcií. Tie v 1. štvrťroku prudko vzrástli na čom sa podieľali najmä firmy, ako Meta či Apple. Výrobca iPhonov dokonca ohlásil najväčší buyback v histórií USA a tiež zvýšil štvrťročnú dividendu už dvanásty rok po sebe. Čoraz viac sa objavujú informácie o zdanení buybackov. Viacero analytikov tiež upozorňuje, že veľké spätné odkupy môžu naznačovať spomaľovanie biznisu.

Podľa najnovších údajov spoločnosti Birinyi Associates spoločnosti z indexu S&P 500, ktoré zverejnili svoje výsledky za prvý kvartál, investovali do buybackov sumu 181,2 miliardy USD. Toto číslo predstavuje nárast o 16 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Podľa informácií Bank of America Securities, aktivita v odkupoch akcií intenzívne pokračovala počas deviatich po sebe nasledujúcich týždňov.

Zvýšenie odkupov akcií v tomto roku nasleduje po výraznom poklese v roku 2023, kedy buybacky spoločností z indexu S&P 500 klesli o 14 %, čo bol druhý najväčší ročný pokles od globálnej finančnej krízy v roku 2008. Napriek tomu, že úrokové sadzby sú na najvyššej úrovni za viac ako dve dekády, extra výnos nad štátnymi dlhopismi, ktorý investori požadujú na požičiavanie väčším spoločnostiam, je na historicky nízkych úrovniach.

Analytici z Goldman Sachs predpokladajú, že celkové odkupy akcií S&P 500 dosiahnu v tomto roku 925 miliárd USD a v roku 2025 až 1,075 bilióna USD, čo by predstavovalo ročné rasty o 13 % a 16 %. Ak Vás táto téma zaujíma, viac sme o nej písali v článku nižšie:

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokSnowflake: Podarí sa novému CEO zvrátiť momentum?
Ďalší článokSkvelé výsledky Nvidie! Predbehne Apple a Microsoft?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno