Skvelé výsledky firmy Nvidia

Včera večer oznámila svoje výsledky americká spoločnosť Nvidia. Tá je pravdepodobne najznámejším svetovým výrobcom herných grafických kariet. Tento segment je však už niekoľko rokov zanedbateľný v porovnaní so segmentom dátových centier. V skutočnosti je Nvidia pravdepodobne najdôležitejšou spoločnosťou na vlne umelej inteligencie, ktorá nás sprevádza už takmer 2 roky. Táto spoločnosť totiž navrhuje špecializované čipy, ktoré sa používajú na vykonávanie zložitých výpočtov pre trénovanie modelov AI.

Nvidii zatiaľ prakticky nikto nemôže konkurovať, čo sa týka výkonu ani rozsahu, v akom je schopná čipy dodávať, a práve preto za ne môže chcieť neuveriteľné množstvo peňazí. Každý taký čip stojí desiatky tisíc dolárov a všetci veľkí hráči na poli umelej inteligencie, napríklad Microsoft, Alphabet, Amazon, Meta alebo Tesla, tieto čipy od Nvidie nakupujú v desaťtisícoch kusov.

Pohľad na aktuálne kvartálne výsledky

Tento obrovský boom posledných štvrťrokov spôsobuje, že spoločnosť Nvidia dosahuje v prvom štvrťroku neuveriteľné čísla. Tržby vzrástli medziročne o 262 %, zisk dokonca o 600 %. Pri tržbách 26 miliárd dosiahla Nvidia zisk 15 miliárd, čo predstavuje čistú maržu 57 %, ktorej sa žiadna iná spoločnosť nemôže rovnať. Zďaleka najdôležitejším segmentom sú dátové centrá, kam Nvidia dodáva čipy pre umelú inteligenciu. Tento segment vygeneroval 22,6 miliardy dolárov z 26 miliárd a medziročne rastie o neskutočných 427 %.

Skvelé výsledky Nvidia! Predbehne Apple a Microsoft?
Zdroj: Nvidia IR

Spoločnosť v správe a v rozhovore s investormi uviedla niekoľko pozitívnych bodov. Nová generácia čipov by mala firme začať čoskoro prinášať pekné peniaze. Nvidia si je samozrejme vedomá, že takú pozíciu má len vďaka tomu, že je technologicky pred konkurenciou, a preto plánuje vydávať nové verzie čipov každý rok. Tie budú oproti predchádzajúcim generáciám výkonnejšie a úspornejšie. Pozitívne je tiež to, že spoločnosť uvádza, že aj s novými verziami je dopyt stále oveľa vyšší ako ponuka, a že to tak bude minimálne do budúceho roka.

Ostatné segmenty, teda herná, profesionálna vizualizácia, automobilový priemysel a robotika, tiež priniesli pekné čísla, ale v kontexte vývoja akcií sa všetky oči upierajú v podstate len na segment dátových centier. Pozitívne však je, že spoločnosť nestráca dych inde, čo by mohlo byť pre trh negatívnym signálom. Aby tých pozitívnych správ nebolo málo, Nvidia okrem dobrých čísel zverejnila aj veľmi pekný výhľad. Pre aktuálny štvrťrok vidí spoločnosť tržby na úrovni 28 miliárd dolárov a pravdepodobne aj opäť dosiahne rekordný zisk. Akcie na výsledky reagovali v after markete rastom o zhruba 6 %, čo ich posunulo až nad hranicu 1 000 USD, teda na historické maximá.

Skvelé výsledky Nvidie! Predbehne Apple a Microsoft?
Zdroj: xStation

Vzhľadom k výraznému rastu v posledných mesiacoch sú však akcie pre niektorých investorov menej dostupné (aj keď vďaka zlomkom to u väčšiny maklérov neplatí), a Nvidia preto oznámila rozdelenie akcií (tzv. stock split) v pomere 1:10. Ak by si akcie spoločnosti Nvidia zachovali svoj dnešný rast, trhová kapitalizácia by dosiahla zhruba 2,4 bilióna dolárov. Len pre porovnanie, najväčšou spoločnosťou na svete je v súčasnej dobe Microsoft s 3,2 bilióna dolárov a druhou spoločnosťou je Apple s 2,9 bilióna dolárov.

Nvidia teda nie je tak ďaleko od toho, aby tieto spoločnosti dohnala, a ak by spoločnosť mala ešte niekoľko dobrých štvrťrokov, na ktoré by akcie reagovali rastom, mohla by z hľadiska trhovej kapitalizácie predstihnúť Apple alebo Microsoft a stať sa najväčšou spoločnosťou na svete. Samozrejme nič nie je isté, Nvidia môže podať horšie výsledky, alebo môžu byť aj dobré, ale trh bude reagovať negatívne, avšak pri súčasnom sentimente by k tejto situácii skutočne mohlo dôjsť. Viac informácií o najnovších výsledkoch spoločnosti Nvidia nájdete v tomto videu od spoločnosti XTB.

Pokiaľ chcete akcie spoločnosti Nvidia obchodovať sami, u XTB tak môžete urobiť bezplatne aj za pomocou Frakčných akcií. Pre viac informácií navštívte: https://akcie-sk.xtb.com/nepreplacajte-pri-investovani-do-akcii

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokJaponské spoločnosti lámu rekordy: Akcionárom vracajú miliardy
Ďalší článokAkcie na 10 minút #10 Nvidia ide bomby a všetko je to o retázkach

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno