Akciové trhy v raste a pozitívne správy ohľadom inflácie

V pondelok dosiahli americké akciové trhy nové historické maximá, pričom index S&P 500 zaznamenal svoju 30. rekordnú uzávierku v tomto roku. Wall Street sa zamýšľa, či býčie rally, ktoré dominuje v roku 2024, má ešte priestor na ďalší rast. Akciové trhy pokračujú v prudkom raste vďaka technologickému rally, ktoré viedlo Wall Street k revízii cieľových hodnôt pre index S&P 500 na konci roka. Evercore ISI zvýšila svoj cieľ pre koniec roka na 6 000, zatiaľ čo Goldman Sachs zvýšil svoj cieľ na 5 600 bodov. Referenčný index prekonal hranicu 5 400 prvýkrát minulý týždeň a v pondelok uzavrel na úrovni 5 473 bodov.

Po náročnom začiatku roka 2024 môžu najnovšie údaje o inflácii priniesť ďalší impulz pre súčasnú rally na akciovom trhu. „Pokles inflácie naďalej patrí medzi hlavné faktory býčieho trhu s akciami,“ napísal Julian Emanuel, vedúci stratégií pre akcie, deriváty a kvantitatívne stratégie v spoločnosti Evercore ISI. Emanuel v nedeľu zvýšil svoju cieľovú cenu S&P 500 na koniec roka z 4 750 na 6 000 bodov. Ako dôvody uviedol sľubnú trajektóriu inflácie a „začiatky“ obchodovania s AI, keď posunul svoj cieľ na najvyššiu hodnotu na Wall Street. Minulý týždeň dosiahli indexy S&P 500 a Nasdaq štyri po sebe idúce rekordné uzávierky.

Emanuelov nový cieľ pre S&P 500 je o 26 % vyšší ako jeho predchádzajúci odhad a je jedným z najoptimistickejších na Wall Street. Tento rast je poháňaný nielen poklesom inflácie, ale aj rastúcim záujmom o umelú inteligenciu, ktorá je stále v počiatočných fázach, ale už ukazuje značný potenciál pre ďalší rast. UBS Investment Bank tiež očakáva, že aktuálne údaje o inflácii by mohli podnietiť FED k zníženiu úrokových sadzieb, čo by ďalej podporilo rast akciového trhu. „Poskytujú potenciál pre ešte väčší rast,“ dodal Jonathan Golub, hlavný stratég pre akcie v USA v UBS Investment Bank, čím vyjadril optimizmus voči ďalšiemu vývoju na trhu.

Údaje o inflácií v USA ako palivo pre akciové trhy
Zdroj: FinanceYahoo

Medziročná inflácia v USA v máji klesla na 3,3 %, čo je nečakaný pokles oproti predpokladaným 3,4 %. K poklesu prispel najmä pokles cien benzínu, ktorý kompenzoval zvýšené náklady na bývanie. Jadrová inflácia sa medziročne spomalila z 3,6 % na 3,4 %. Všetky potrebné informácie ohľadom inflácie v USA a možnom znižovaní sadzieb nájdeš v článku nižšie:

Tento vývoj je pozitívnym signálom pre ekonomiku, avšak stále nie je dostatočný na to, aby americká centrálna banka (FED) začal znižovať úrokové sadzby skôr než v septembri. Americká centrálna banka však podľa očakávaní nereagovala a zostala nečinná už 7 zasadnutie. V tzv. „dot plote“ však naznačili predstavitelia FEDu agresívnejšiu cestu znižovania sadzieb v roku 2025 a 2026. Najnovšie údaje o inflácii môžu teda znamenať viac paliva pre súčasné rally na akciových trhoch. Za pravdu im dáva aj história, nie je totiž tajomstvom, že akciovým trhom sa v časoch nízkej inflácie a nízkych úrokových sadzieb darí.

Údaje o inflácií v USA ako palivo pre akciové trhy
Zdroj: Bureau of Labour Statistics

Očakávané zníženie úrokových sadzieb

Napriek tomu, že inflácia klesá, zostáva príliš vysoká na to, aby Fed začal znižovať úrokové sadzby skôr než v septembriFED ponechal svoju kľúčovú úrokovú sadzbu nezmenenú a naznačil, že do konca roka sa očakáva len jedno zníženie, ale signalizoval mierny optimizmus, že inflácia je na dobrej ceste k návratu k cieľu 2 %. 55 % ekonómov dnes verí, že by sa sadzby mohli znížiť na úroveň 5 až 5,25 % na septembrovom zasadnutí a 4,6 % ekonómov predpokladá, že sadzby by mohli klesnúť až na 4,75 až 5 %. Posledné zvýšenie sadzieb bolo vlani v júli a odvtedy sa držia v pásme 5,25 až 5,5 %, čo je najvyššia úroveň od roku 2001. 

Podľa ekonóma Bank of America, Stephena Juneaua, podporujú štvrtkové údaje o indexe producentných cien (PPI) ich názor, že „dezinflácia je najpravdepodobnejšou cestou vpred.“ Odhaduje, že jadrový PCE index sa v máji medzimesačne zvýšil o 0,16 %. „Údaje o CPI a PPI za máj sú priaznivé pre náš názor, že Fed bude znižovať sadzbu koncom tohto roka,“ napísal Juneau.

Tieto údaje o inflácii povzbudili investorov, aj keď najnovšie ekonomické projekcie FEDu odkazujú, že stredná prognóza znižovania úrokových sadzieb sa znížila na len jedno zníženie v roku 2024. Akciové trhy teraz počítajú s dvoma zníženiami úrokových sadzieb tento rok, než tomu bolo na začiatku týždňa.

Niektorí analytici pripisujú túto zmenu načasovaniu vydania dát. Správa o CPI prišla len pár hodín pred zverejnením projekcie Fedu, a hoci predsedajúci Fedu Jerome Powell poznamenal, že úradníci môžu zmeniť svoju prognózu po zverejnení ekonomických dát, „väčšina ľudí to neurobí.“ Okrem toho bola volba Fedu tesná, s len jedným ďalším úradníkom, ktorý uprednostňoval jedno zníženie pred dvoma.

Hlavný globálny stratég JPMorgan Asset Management, David Kelly, uviedol, že nedávne údaje prispeli k názoru, že inflácia pomaly klesá smerom k cieľu 2 %. Ak ekonomika USA nezažije neočakávaný šok, ktorý by zmenil smer, „pokojné pristátie pokračuje,“ dodal Kelly. Tieto pozitívne vyhliadky podporujú pokračujúci rastový trend na akciovom trhu, ktorý je poháňaný kombináciou priaznivých makroekonomických podmienok a rastúceho záujmu o nové technologické inovácie.

Údaje o inflácií v USA ako palivo pre akciové trhy
Zdroj: X

Čo čaká USA v tomto týždni?

Dôležitým ukazovateľom, ako si spotrebitelia vedú v prostredí vyšších úrokových sadzieb, bude v utorok mesačná správa o maloobchodných tržbách za máj. Ekonómovia očakávajú, že maloobchodné tržby vzrástli o 0,3 % oproti predchádzajúcemu mesiacu, čo by znamenalo oživenie výdavkov po tom, čo tržby v apríli nečakane stagnovali. Jadrové maloobchodné tržby, ktoré nezahŕňajú predaj automobilov, by mal medzimesačne vzrásť o 0,2 %. Analytici z Wells Fargo predpovedali, že spotreba bude smerovať k miernejšiemu tempu rastu v druhej polovici roka.

Tiež sa v Spojených štátoch budú oči investorov zameriavať na týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré budú ohlasované štvrtok a aktualizáciu údajov o aktuálnej ekonomickej aktivite v oblasti výroby a služieb, ktorá má byť reportovaná piatok. Index nákupných manažérov (PMI) pre USA bol v revidovaný na 51,3, čo signalizuje mierny rast.

Údaje o inflácií v USA ako palivo pre akciové trhy
Zdroj: S&P Global

Všetky podstatné informácie o tom, čo čaká akciové trhy tento týždeň si môžeš prečítať v našej rubrike: Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokČínske akcie v poklese: Dôvody a dôsledky
Ďalší článokZbrojárske firmy: Nábor zamestnancov je najrýchlejší od studenej vojny
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciovým trhom. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno