Zbrojárske akcie v trende

Zbrojárske firmy zažívajú v období ozbrojených konfliktov zlaté časy. Ruské napadnutie Ukrajiny a následná vojna predstavuje najvážnejší svetový vojenský konflikt za posledné dekády. Táto udalosť zmenila v Európe „status quo“ a vidina mierovej a nekonfliktnej situácie sa rozplynula. Výsledkom je, že európske štáty začali zbrojiť a zvyšovať svoje výdavky na obranu. V októbri minulého roka palestínska teroristická organizácia Hamas napadla Izrael a vo svete vypukla ďalšia vojna, ktorá sa vedie v Pásme Gazy.

Aj preto sa verejné výdavky na zbrojenie globálne zvyšujú. Od roku 2020 rástli globálne výdavky na obranu ročným tempom 4,2 %, čo je zhruba štvornásobný nárast v porovnaní s úrovňou pred pandémiou. Zbrojárske firmy sa tak opäť dostali do popredia. Dôkazom dobrej výkonnosti sektoru je aj len v septembri 2023 spustený ETF fond Global X Defense Tech, ktorý si odvtedy pripísal výborných +34,2 %. Na akciovom trhu v tomto sektore jednoznačne dominujú európske zbrojárske firmy. Od 24.2.2020, teda začiatku vojny na Ukrajine, si najviac pripísal nemecký Rheinmetall (+359,4 %). Viac ako 220 % si pripísala talianska firma Leonardo a 106 % britský BAE System.

Zbrojárske firmy: Nábor zamestnancov je najrýchlejší od studenej vojny
Zdroj: FinanceYahoo

Koncom minulého roka sme pre Vás vypracovali článok – TOP 25 zbrojárske akcie na svete:

Zbrojárske firmy naberajú

V posledných mesiacoch sme svedkami bezprecedentného nárastu náborov v oblasti obranného priemyslu. Spoločnosti v USA a Európe hľadajú tisíce nových zamestnancov, aby splnili objednávky, ktoré dosahujú rekordné úrovne. Prieskum Financial Times odhalil, že 20 veľkých a stredne veľkých amerických a európskych zbrojoviek plánuje v tomto roku naverbovať desaťtisíce ľudí.

Od konca studenej vojny tak ide o najintenzívnejšie obdobie pre zbrojárske firmy s najvyšším nárastom objemu objednávok. Vlády po celom svete zvýšili vojenské výdavky po ruskej invázii na Ukrajinu a v čase rozšírených geopolitických napätí. Tento náhly nárast objednávok po desaťročiach nízkych objemov, spolu s konkurenciou o digitálne zručnosti od technologických spoločností a trhom práce stále sa zotavujúcim z pandémie, sú faktory, ktoré vedú k rozsiahlemu náboru v tomto odvetví.

Lockheed Martin, Northrop Grumman a General Dynamics patria medzi tri najväčšie americké zbrojovky, ktoré potrebujú obsadiť takmer 6 000 voľným pracovným miest. Desať spoločností zapojených do prieskumu chce zvýšiť počet zamestnancov takmer o 37 000, čo predstavuje približne 10 % ich celkovej pracovnej sily.

Zbrojárske firmy hľadajú pracovníkov na všetkých úrovniach, od učňov po vrcholových manažérov. Najväčší dopyt je po inžinieroch, softvérových vývojároch a odborníkoch na kybernetickú bezpečnosť, ale aj po zváračoch a mechanikoch. Antonio Liotti, vedúci personálnych záležitostí v talianskej zbrojovke Leonardo uviedol, že spoločnosť intenzívne hľadá nových zamestnancov, dokonca ešte intenzívnejšie ako počas predchádzajúcich konfliktov, ako boli vojny v Iraku a Afganistane.

Leonardo, ktorý je súčasťou programu s britskou firmou BAE Systems na vývoji nového bojového lietadla, plánuje do konca roku 2024 zamestnať 6 000 nových zamestnancov. Medzi rokmi 2025 a 2028 očakáva nábor 8 000 až 10 000 nových zamestnancov, najmä priemyselných a softvérových inžinierov. Firma BAE Systems nedávno expandovala na Ukrajinu vďaka rekordnému dopytu.

Zbrojárske firmy: Nábor zamestnancov je najrýchlejší od studenej vojny
Zdroj: Financial Times

BAE Systems v Spojenom kráľovstve výrazne zvýšila nábor minulý rok, ale už predtým začala prijímať pracovníkov na dlhodobé programy, ako sú Global Combat Air Programme a fregaty Royal Navy Type 26. Tania Gandamihardja, riaditeľka HR oddelenia spoločnosti uviedla, že „zdvojnásobili sme počet prijímaných pracovníkov za posledných päť rokov a tento rok prijímame okolo 2 700 učňov a absolventov, ako aj tisíce ďalších skúsených profesionálov.“

Spoločnosti vyrábajúce muníciu, ako sú Rheinmetall a Nammo, ktoré museli výrazne zvýšiť produkciu na doplnenie štátnych zásob, patria medzi tie s najagresívnejšími plánmi náboru. Nammo uviedlo, že nikdy predtým nečelilo takejto situácii. Spoločnosť, ktorú spoluvlastní nórska a fínská vláda, zvýšila počet zamestnancov o 15 % z 2 700 v roku 2021 na 3 100 v roku 2023. V súčasnosti zamestnáva približne 3 250 ľudí a tvrdí, že „zdvojnásobenie veľkosti spoločnosti do konca roku 2030 je nevyhnutné“. Nemecká firma Rheinmetall, z ktorej vojna na Ukrajine urobila kľúčového hráča v globálnom dopyte s muníciou, nedávno oznámil plány zamestnať stovky pracovníkov od popredného výrobcu automobilových súčiastok Continental, ktorý trpí nízkym dopytom v automobilovom sektore.

Francúzska spoločnosť Thales, ktorá vyrába raketu Starstreak, darovanú Ukrajine z vládnych zásob západných krajín, uviedla, že za posledné tri roky v oblasti obranných operácií prijala 9 000 ľudí, 11 % z jej súčasnej pracovného sily, ktorá číta 81 000 zamestnancov. Európsky líder v oblasti raketových technológií MBDA, vlastnený BAE, Airbusom a Leonardom, plánuje tento rok prijať viac ako 2 600 ľudí, 17 % zo súčasnej pracovnej sily, ktorá číta 15 000 zamestnancov.

Výrobcovia v oblasti jadrovej obrany, najmä tí, ktorí sa podieľajú na trilaterálnom programe ponoriek Aukus medzi Spojeným kráľovstvom, USA a Austráliou, čelia najväčšiemu nedostatku zručností. Niekoľko spoločností, vrátane Rolls-Royce a Babcock International, nedávno otvorili vlastné jadrové akadémie. Britská vláda zároveň spustila jadrový program na výcvik desaťtisíc pracovníkov potrebných pre civilné a vojenské jadrové programy v krajine. Predpokladá sa, že do roku 2030 bude v jadrovom obrannom sektore potrebných viac ako 30 000 nových miest.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokÚdaje o inflácii v USA ako palivo pre akciové trhy
Ďalší článokWall Street má nového kráľa: Nvidia je na vrchole
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno