Finančné trhy tento týždeň
Investori môžu očakávať pokojnejší týždeň bez významných korporátnych správ, pričom hlavnými udalosťami ekonomického kalendára budú správy o maloobchodných tržbách za máj v USA, správy o aktuálnej ekonomickej aktivite v oblasti výroby a služieb (PMI) vo viacerých krajinách a zasadanie Britskej, Švajčiarskej a Austrálskej centrálnej banky v kontexte určovania úrokových sadzieb.
USA a maloobchodné tržby
Dôležitým ukazovateľom, ako si spotrebitelia vedú v prostredí vyšších úrokových sadzieb, bude v utorok mesačná správa o maloobchodných tržbách za máj. Ekonómovia očakávajú, že maloobchodné tržby vzrástli o 0,3 % oproti predchádzajúcemu mesiacu, čo by znamenalo oživenie výdavkov po tom, čo tržby v apríli nečakane stagnovali. Jadrové maloobchodné tržby, ktoré nezahŕňajú predaj automobilov, by mal medzimesačne vzrásť o 0,2 %. Analytici z Wells Fargo predpovedali, že spotreba bude smerovať k miernejšiemu tempu rastu v druhej polovici roka.
Tiež sa v Spojených štátoch budú oči investorov zameriavať na týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré budú ohlasované štvrtok a aktualizáciu údajov o aktuálnej ekonomickej aktivite v oblasti výroby a služieb, ktorá má byť reportovaná piatok. Index nákupných manažérov (PMI) pre USA bol v revidovaný na 51,3, čo signalizuje mierny rast. Trhy budú v stredu zatvorené z dôvodu sviatku Juneteenth. Ide o dátum, keď generál Únie Gordon Granger prišiel do Galvestonu v Texase 19. júna 1865 a oznámil koniec občianskej vojny a slobodu všetkých otrokov.
Británia a rozhodnutie BoE o úrokových sadzbách
Rozhodnutie BoE o úrokových sadzbách bude kľúčovým bodom pre regionálne trhy. Očakáva sa, že banka ponechá úrokové sadzby nezmenené, aj keď inflácia sa blíži k cieľovej úrovni 2 %. Ekonomika Británie podľa najnovších údajov štatistikov v apríli stagnovala, čo podporuje zníženie úrokových sadzieb. Od decembra 2021 do augusta 2023 zvýšila britská centrálna banka hlavnú úrokovú sadzbu o 515 bázických bodov na 5,25 %, čo predstavuje 16-ročné maximum.
Na májovom zasadnutí hlasovalo sedem členov menovej politiky za ponechanie sadzieb nezmenených, zatiaľ čo dvaja hlasovali za zníženie. Okrem údajov o raste spotrebiteľských cien a vyhlásení politiky ohľadom úrokových sadzieb, sa v Británii očakáva koncom týždňa report o maloobchodných tržbách a aktivita v oblasti výroby a služieb za jún.
Európa zameraná na PMI indexy
Finančné trhy v Európe boli v minulom týždni zasiahnuté, oznámením predčasných parlamentných volieb vo Francúzsku. Tento týždeň sa pozornosť sústredí na významné ekonomiky v Európe, ktoré zverejnia predbežné údaje o indexoch nákupných manažérov (PMI) pre výrobné a služby sektory. Nemecko, Francúzsko a Eurozóna zverejnia údaje za jún. Hoci výrobné aktivity v eurozóne v máji stále klesali, spomalenie bolo najnižšie vo Francúzsku a Nemecku. V Nemecku služby PMI zaznamenali expanziu už tretí mesiac po sebe. Očakáva sa, že služby budú pokračovať v zlepšovaní aj v júni.
Okrem toho, štvrtok zasadá aj Švajčiarska centrálna banka (SNB) ohľadom hodnotenia menovej politiky. Švajčiarska národná banka prekvapila mnohých investorov, keď v marci znížila sadzby a stala sa tak prvou veľkou centrálnou bankou, ktorá tak urobila v tomto cykle. Napriek zrýchleniu inflácie analytici očakávajú, že SNB pristúpi k ďalšiemu zníženiu úrokových sadzieb. Apríl bol totiž 11. mesiacom v rade, čo sa inflácia udržala v inflačnom pásme centrálnej banky. 60 % analytikov predpokladá, že v júni SNB zníži hlavnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 1,25 %. Ako hlavný dôvod uvádzajú fakt, že Európska centrálna banka (ECB) predtým sama pristúpila k redukcii úrokových sadzieb. Okrem toto sa očakáva zasadanie centrálnej banky aj v Nórsku.
Ázijsko-pacifický región
Podobne ako v Británii a vo Švajčiarku, aj v Austrálii sa očakáva report hodnotenia menovej politiky. Rozhodnutie Reserve Bank of Australia (RBA) o úrokových sadzbách bude tento týždeň pozorne sledované, s očakávaním, že banka ponechá oficiálnu hotovostnú sadzbu (OCR) na 4,35 % piatykrát po sebe. Mesačná inflácia stúpla na 3,6 % v apríli, z 3,5 % v marci, čo je oveľa vyššie ako cieľová úroveň 2 %.
Čína zverejní údaje o priemyselnej výrobe, maloobchodných tržbách, investíciách do fixných aktív a zamestnanosti v pondelok, čo sú dôležité ekonomické ukazovatele pre krajinu. Ďalej sa očakáva, že Čínska ľudová banka rozhodne o 1-ročných a 5-ročných primárnych úverových sadzbách, bez očakávania zmeny. V Japonsku budú stredobodom čísla májovej inflácie zverejnené v piatok. Japonsko tiež čaká utorkové obchodné údaje a predbežné PMI.
Kvartálne výsledky
Začína nám tzv. uhorková sezóna. Súčasné týždne budeme mimo diania hlavnej výsledkovej sezóny a tak si len v rýchlosti zhrňme, aké spoločnosti budú reportovať svoje štvrťročné čísla. Asi najvýraznejším hráčom z tohto zoznamu je írska spoločnosť Accenture, ktorá je v súčasnosti siedmou najhodnotnejšou európskou firmou, s trhovou kapitalizáciou 168 miliárd EUR.
V utorok reportuje svoje výsledky aj člen hlavného francúzskeho akciového indexu CAC 40 a jedna z najväčších francúzskych firiem, Vinci. Spoločnosť patrí medzi najväčšie stavebné a koncesionárske spoločnosti na svete. Firma je známa svojimi rozsiahlymi aktivitami v oblasti stavebníctva a infraštruktúry.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.