Spomaľovanie ekonomicky akcie netrápi

Predstihové ukazovatele a indikátory v USA aj naďalej signalizujú bezprostrednosť recesie, zaostávajúce ukazovatele ako napríklad zamestnanosť však aj naďalej vykazujú silné dáta. Akciové indexy a trhy svojimi reakciami však naznačujú niečo úplne iné, konkrétne vsádzajú na „soft landing“, ktorý by znamenal dostatočne veľký pokles inflácie na to, aby FED musel zakročiť a zmeniť kurz svojej politiky v dohľadnej dobe.

Z vyššie spomínaných predstihových indikátorov je určite zaujímavé sledovať ISM Manufacturing New Orders Index (NOI), ktorý mapuje stav nových objednávok v priemysle a ich výraznejší pokles naznačuje kontrakciu a blížiace sa spomalenie.

image 4
Zdroj: seekingalpha.com, Vývoj indexu nových objednávok ISM naznačujúci spomalenie

Pozadie trhu sa aktuálne zmenilo a to hlavne v zmene očakávania na ďalšie, a možno posledné navýšenie úrokových sadzieb v USA. Zároveň sa očakávania na prvé zníženie úrokových sadzieb posunuli až na január 2024. Čo je však pozitívnejšie, ak FED oficiálne ukončí navyšovanie sadzieb, pravdepodobne onedlho na to začne so samotným znižovaním, historicky mu to trvalo vždy len pár týždňov.

V grafe nižšie môžeme sledovať sezónnosť indexu S&P 500 v jednotlivých mesiacoch, mesiac jún je označený modrým obdĺžnikom a historicky býval spoločne s májom jedným s najhorších.

image 5
Zdroj: Twitter, EquityClock.com, Sezónnosť indexu S&P 500

Pritom k prerušeniu momentálnej pozitívnej nálady na trhoch nemusí byť potreba veľa. V obrázku nižšie vidíme vývoj zvyšku indexu S&P 500 po odčítaní 7 technologických gigantov – Microsoft, Google, Apple, Netflix, Amazon, MetaNvidia. Stačilo by mierne ochladenie segmente AI, na ktorý v posledných týždňoch stavilo veľa investorov a index by sa mohol obchodovať na nižších úrovniach, keďže jeho rast významne ťahajú práve tieto spoločnosti.

image 6
Zdroj: TSPsmart.com, Tradingview, Vývoj indexu S&P500 bez 7 najvplyvnejších IT titulov

Čas na ružové okuliare?

Nižšie môžeme vidieť analýzu od Nautilus research, ktorí sa zamerali na index implikovanej volatility VIX. Viem, znie to zložito, je to však zjednodušene index pracujúci s budúcou volatilitou indexu S&P 500. V spodnom grafe môžeme vidieť, že jeho úrovne medzi 9 až 15 bodmi sú zvyčajne sprevádzané pozvoľným rastovým trendom na indexe S&P 500. Zároveň je jasnejšie viditeľné, že periódy s vyššími hodnotami indexu VIX a vytvorené tzv. „špice“ na trh prinášajú minimálny alebo dokonca žiadny rast. Otázkou ostáva, či sme toto obdobie s extrémne rýchlo rastúcimi sadzbami a zhoršujúcim sa kreditným možnosťami už prekonali alebo nás ešte čaká ďalšie negatívne prekvapenie.

Doba sa zrýchľuje a spoločne s ňou aj ekonomické cykly. Od roku 1990 sa VIX nachádzal pod úrovňou 15 bodov celkovo 31, % celkového času.

image 7
Zdroj: Nautilus research, Vzájomný vývoj indexov S&P 500 a VIX

Zlé časy pre akcie, dobré pre komodity

Aby sme prešli ku konkrétnejším ideám, tak prvou môže byť super cyklus komodít. Ako je nižšie vidieť, graf porovnávajúci vývoj indexu komodít a akciového indexu. Zhodnotenie komodít sa nachádza na samotnom dne cyklu, to nie je prekvapením keďže akciové indexy atakujú maximá alebo hodnoty im blízke.

Existuje hneď niekoľko indikátorov, ktoré podporujú myšlienku rastu cien komodít v strednodobom horizonte: globálne ekonomické zrýchlenie, vyššia miera inflácia vo svete, prísnejšie menové politiky vyspelých krajín alebo drahé ocenenia naprieč akciovými sektormi a zároveň relatívne nízke ocenenie komodít voči ostatným triedam aktív.

Je to len veľmi hrubé načrtnutie, ktoré sa ale určite dá rozvetviť do väčšej hĺbky. Ak by sa v tomto niekto našiel, určite bude rozumnou cestou voľba komoditného ETF oproti vytipovaniu si konkrétnej komodity.

image 8
Zdroj: CC LLC, Pomer vývoja komoditného indexu k cenám akciového trhu

Dolár stráca dominanciu

Dolárový podiel na oficiálnych menových rezervách klesol na 20-ročné minimá. Takto znie text článku, ktorý uverejnil Reuters, konkrétne sa jedná o podiel 58 % v poslednom kvartáli roku 2022, oproti 78 % podielu ešte z prelomu storočia podľa MMF. Ratingová agentúra Moody´s očakáva takýto vývoj aj naďalej, pričom ťažiť by z tejto situácie mohli hlavní rivali Euro a čínsky Yuan.

EUR vs. USD

Na záver sa ešte krátko povenujem menovému páru EURUSD, cez ktorý si vieme z časti interpretovať silu amerického dolára voči zvyšku trhu. Posledné obchodné dni sa vyznačovali dolárovým posilňovaním a tlaku na ostatné meny. Euro však dorazilo k bodu zlomu, pásmo 1.06300 – 1.06700 môže byť v najbližších dňoch kritickou hranicou. Práve tu sa kombinuje výrazná technicko-objemová podpora, ktorá ak nebude výrazne prekonaná môže páru otvoriť dvere k novým maximám.

Naopak jej výrazné prelomenie a reakcie ceny na túto zónu už ako rezistenciu by mohlo znamenať prichádzajúci test nižších hladín, ktoré som vyznačil v ľavej dolnej časti grafu a jedná sa o horizontálnu a vertikálnu zónu zvýšených objemov. Konkrétne ceny 1.01860 a 1.03500.

image 9
Zdroj: xStation5, Vývoj trhu EURUSD

Čo čaká ešte tento týždeň finančné trhy? Na to sme sa pozreli v našom každotýždennom prehľade s Marekom Pokorným.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

etoro
Predchádzajúci článokApple oficiálne vstupuje do metaverza, jeho akcie otestovali maximum
Ďalší článokStratégia VSA: obchodujte ako veľkí hráči

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno