DoorDash ako DroneDash?

DoorDash, americká donášková služba, rozširuje svoje partnerstvo s divíziou Wing od spoločnosti Alphabet. Hlavným cieľom je priniesť v USA doručovanie balíkov a jedla pomocou dronov. Firma testuje túto formu doručovania v Spojených štátoch, po tom ako rozšírila svoje partnerstvo s autonomnou službou doručovania dronov od spoločnosti Alphabet, známej ako Wing.

Zákazníci v Christiansburgu vo Virginii, meste s približne 23 000 obyvateľmi, si teraz môžu objednať vybrané položky z menu reštaurácií Wendy’s, ktoré im budú doručené pomocou dronov. Objednávka je zvyčajne doručená do 30 minút alebo menej, ako uvádzajú predstavitelia americkej organizácie.

Toto nie je prvý spoločný test týchto spoločností. DoorDash a Wing sa prvýkrát spojili už v roku 2022, keď testovali doručovanie pomocou dronov v Austrálii. Od tej doby sa tieto testy rozšírili na tri lokality v Queenslande. „Rozšírenie nášho partnerstva s DoorDash a spustenie testov v Spojených štátoch je priamym dôsledkom úspechu, ktorý sme videli počas našej pôvodnej spolupráce v Austrálii, kde Wing obslúžil desaťtisíce zákazníkov prostredníctvom aplikácie DoorDash za viac ako rok fungovania,“ povedal Cosimo Leipold, predstaviteľ firmy Wing.

Wing vzišiel z experimentálneho oddelenia X spoločnosti Alphabet a v roku 2018 sa stal nezávislou dcérskou spoločnosťou. Manažment podniku uviedol, že dokončil viac ako 350 000 doručení pomocou dronov na troch kontinentoch, kde pôsobí. Taktiež sa minulé leto spojil s firmou Walmart. Hlavným cieľom bolo vytvorenie ponuky doručenia dronmi z dvoch obchodov v oblasti metropolitnej oblasti Dallasu, kde sa očakávalo obslúženie 60 000 domácností. Organizácia nedávno predstavila nový lietajúci prístroj, ktorý má zjednodušiť a optimalizovať väčšie objednávky na doručenie.

Bod prelomu v príjme

DoorDash, rovnako ako UberEats, Grubhub či Lyft, zarába peniaze tým, že účtuje poplatky za všetko, od služieb až po doručenie. V posledných rokoch celkový podiel tržieb na ich službách stúpol. Kým v prvom kvartáli 2019 DoorDash hlásil, že si berie 8,5 % tržieb z celkového objemu objednávok na svojej platforme, v poslednom kvartáli minulého roka to bolo už 13 %.

Vitajte v budúcnosti: Doručovanie jedla dronmi s DoorDash a Wing

Aj keď je doručovanie pomocou dronov ešte ďaleko vzdialené od toho, aby bolo hlavnou možnosťou, posunulo by to podiel tržieb firmy k celkovým objednávkam ešte viac v prospech platformy. Je to jednoduché, ak bude mať v budúcnosti firma flotilu dronov, ktoré budú rýchlejšie prenášať hamburgery, pizzu a ostatné jedlá po Amerike, firma môže reštauráciám a ďalším zákazníkom účtovať vyššie poplatky.

S dronmi ale opatrne. Aj keď samotné drony by pravdepodobne boli pripravené zvládnuť donášky jedál, je to komplexnejší problém. Výziev je hneď niekoľko, od koordinácie, sledovania dronov až po legislatívu. Dôkazom sú slová Jeffa Bezosa, ktorý ešte v roku 2013 smelo predpovedal, že Amazon bude doručovať balíky dronmi do 5 rokov. Je rok 2024 a áno v súčasnosti Amazon ponúka túto službu doručovania v obmedzenom režime v Kalifornii a Texase, od odvážnych sľubov Bezosa to má poriadne ďaleko.

Akcie DoorDash


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +134,2 % a aktuálne sa obchodujú za 140,3 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 105,5 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E). Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 56,6 miliardy USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokŠachista tradingovým majstrom sveta: Ako Ján Smoleň dobyl finančný svet?
Ďalší článokVysoká inflácia a lacné nehnuteľnosti
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno