Šachista tradingovým majstrom sveta
Ján Smoleň je vysokoškolský profesor finančného manažmentu a skúsený obchodník. Tento bývalý špičkový šachista a pokrový hráč sa v posledných rokoch zameral na pole tradingu a vďaka kombinácii svojich analytických znalostí a hráčskej mentality sa aj v tomto odbore dostal medzi svetovú špičku. Už trikrát sa mu podarilo stať sa majstrom vo svetových tradingových súťažiach. V tomto článku prinášame s touto tradingovou celebritou krátky rozhovor. Ak sa chcete dozvedieť od Jána viac, bol tiež jedným z hlavných rečníkov na víkendovej Online trading konferencii XTB, z ktorej je už teraz možné zadarmo získať záznam.
Ako dlho obchodujete a aké sú najdôležitejšie poznatky z Vašej dlhoročnej praxe?
Obchodovaniu sa venujem zhruba od roku 2015 ako svojej hlavnej činnosti, predtým som obchodoval príležitostne. Poznatkov je obrovské množstvo, ak by som mal zdôrazniť 2; je to premenlivosť prostredia, a teda to, ako môže jedna stratégia fungovať 10 rokov a ďalší rok je naraz 90 % obchodov uskutočnených jej prostredníctvom stratových. A potom donekonečna omieľané riadenie rizík, môžete robiť všetko dobre, ak to nemáte dobre nastavené, rovnako neuspejete.
Čo považujete za kľúčové faktory úspešného obchodovania vo Vašom prípade?
Dobre rozumiem tomu, ako trhy fungujú, ako k nim pristupovať a ako ich analyzovať. Tiež si celkom dobre všímam zákonitosti, ktorými sa riadia. Pokiaľ ide o osobnostné faktory, viem sa dobre vyrovnať so stresom, rýchlo reagovať a v prípade potreby zmeniť názor.
Môžete uviesť príklad obchodu, ktorý vás najviac poučil alebo zmenil váš pohľad na trh?
Bolo ich veľa, dodnes mám nočné mory z jedného zo svojich prvých väčších obchodov v auguste 2015, trh sa celé leto takmer vôbec nehýbal, šiel som long na nejaký menší dip a trh sa zrazu prepadol asi o 20% počas 3 dní (veľká časť z toho počas pár minút) a vybielil mi účet tak, že šiel do mínusu a ešte som musel doplatiť brokerovi okrem toho, že som všetko prerábal. To bol jeden z mojich prvých obchodov a odvtedy som takú volatilitu na trhu nezažil. Stále sa mi o tom občas zdá. Je to dobrá pripomienka toho, že trh vás môže zničiť v priebehu niekoľkých minút.
Aké sú podľa Vás najväčšie výzvy, ktorým dnes obchodníci na trhu čelia, a ako sa s nimi vysporiadavate?
Z môjho pohľadu algoritmy a umelá inteligencia v posledných niekoľkých rokoch obchodovanie úplne zmenili a pravdepodobne ešte viac zmenia. Iracionalita na trhu tak nadobúda úplne nové rozmery, ešte nedávno bolo možné s vysokou mierou pravdepodobnosti očakávať, že sa trh v určitých situáciách nejako zachová, tých je stále menej a menej a v každom okamihu je potrebné byť pripravený na všetko. Preto sa stále menej zameriavam na skalpovanie a stále viac na swingové obchody.
Aké sú vaše obľúbené trhy alebo inštrumenty a prečo? Ako vyberáte vhodné trhy pre svoje obchodné stratégie?
Trhy, na ktorých som odchovaný, sú indexy, zlato, striebro a ropa. Vzhľadom na zmeny na trhu vidím stále viac príležitostí na ďalších trhoch. Konkrétne akcie, Forex, zemný plyn a krypto. Svoju stratégiu podriaďujem trhu a nie naopak, takže najskôr začnem študovať trh a potom vidím, aké zákonitosti tam platia a čo by tam mohlo fungovať.
Čo by ste poradili začínajúcim obchodníkom ako kľúčové tipy pre úspech na finančných trhoch?
Každý si musí nájsť svoju vlastnú cestu.
Pokiaľ sa chcete o tradingu dozvedieť viac, záznam Online tradingovej konferencie XTB 2024, kde hovoril Ján a rad ďalších popredných tuzemských traderov a obchodníkov, je zadarmo dostupný na priloženom odkaze: https://sk.xtb.com/online-trading-konferencia-2024
Kto presne sa zúčastnil a aké boli témy?
- Pri grafoch to začína aj končí
Ondřej Hartman, Patrik Klempár, Martin Klass
- Bude 2024 rokom komoditných traderov?
Petr Plecháč, Vojtěch Slovák, Jiří Tyleček
- Analýza fundamentu a sentimentu pre trading
Roman Dvořák, David Monoszon, Štěpán Hájek
- Výkonnostný trading alebo všetci chceme výsledky
Tomáš Vobořil, Jan Šrajer, Karol Hajduček
- Žiť a prežiť ako trader
Ján Smoleň, Roman Dvořák, Marek Vaňha
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové