Minulý týždeň oznámili svoje štvrťročné výsledky popredné technologické spoločnosti. Najprv zverejnila svoje výsledky spoločnosť Alphabet, materská spoločnosť Googlu, ktorá síce dosiahla rast tržieb, ale pokles zisku bol taký výrazný, že akcie po zverejnení údajov odpísali viac ako 11 %. Do konca týždňa svoje straty korigovali len na -6 %. Ďalšou veľkou technologickou spoločnosťou bol Microsoft, ktorý síce tiež zaznamenal rast tržieb, ale aj pokles zisku, a to s negatívnym výhľadom. 

Vo štvrtok spoločnosť Meta oznámila svoje finančné výsledky, ktoré trhy prekvapili veľmi negatívnymi číslami. Výrazne rastúce náklady spolu s klesajúcimi tržbami viedli k viac ako 50 % poklesu zisku, čo vyvolalo dramatický výpredaj a pokles ceny akcií spoločnosti Meta o viac ako 20 % pod psychologickú úroveň 100 USD za akciu. Napriek spomaleniu záujmu inzerentov spoločnosť výrazne investuje do výskumu a vývoja. To so sebou prináša značné riziká, ale aj príležitosti. Jaroslav Brychta, Tomáš Vranka a Martin Jakubec diskutovali v poslednej relácii seriálu Povídaní o trzích o tom, či je to správna stratégia a či povedie k rastu hodnoty spoločnosti v budúcnosti. 

Spoločnosť Apple bola jedinou veľkou technologickou spoločnosťou, ktorá vo štvrtok oznámila pozitívne údaje o zisku. Spoločnosť Apple zvýšila svoje príjmy o 8 % a zisk o 4 % napriek zvýšeniu vstupných nákladov. Zdá sa, že spomalenie globálnej ekonomiky zatiaľ zasahuje sektor prémiovej spotrebnej elektroniky pomalšie ako iné technologické spoločnosti. Akcie si pripísali takmer 5 %.

Poslednou veľkou technologickou spoločnosťou, ktorá minulý týždeň zverejnila svoje výsledky, bola spoločnosť Amazon, ktorej akcie skončili so stratou -6 %. Hoci sa spoločnosti Amazon podarilo dosiahnuť aj medziročný rast tržieb, na ďalšie obdobie vydala veľmi negatívny výhľad. Spoločnosť Amazon bude tiež čeliť vyšším nákladom, ale úsilie o diverzifikáciu jej podnikania môže znížiť jej zraniteľnosť voči recesii. 

Viaceré z týchto inak odolných akcií klesli na relatívne nízke úrovne a na mieste je otázka, či akcie kúpiť, predať alebo držať. V rámci nášho pravidelného rozhovoru o trhoch s Jaroslavom Brychtom a jeho kolegami podrobne rozoberajú tieto konkrétne tituly a diskutujú o možných budúcich rizikách a príležitostiach týchto titulov. Celú diskusiu si môžete pozrieť zadarmo tu:  

xtb
xtb
Predchádzajúci článokTento krát z „Big Tech“ sklamal Amazon. Akcie klesajú o 13%
Ďalší článokBude Fed opakovať rétoriku ostatných centrálnych bánk?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno