Sľubné výsledky tirzepatidu

Eli Lilly, americká farmaceutická spoločnosť, ktorá sa zameriava na neurovedu, endokrinológiu, onkológiu a imunológiu, v minulom týždni informovala o svojich štvrťročných číslach, ale oznámila aj sľubné výsledky 3. fázy klinických testov lieku tirzepatid. Ten sa zameriava na chudnutie, teda na oblasť, ktorá bola kedysi plná sľubných terapií, avšak ani jedna sa výraznejšie neujala. To chce Eli Lilly zmeniť.

Do klinickej štúdie v poslednej fáze bolo zaradených 2 539 účastníkov, ktorí boli obézni alebo mali nadváhu s aspoň jednou komorbiditou. Podľa firemných údajov, účastníci stratili v priemere 16,0 % až 22,5 % svojej telesnej hmotnosti po 72 týždňoch. Viac ako 96 % pacientov užívajúcich 10-miligramovú alebo 15-miligramovú dávku hlásilo najmenej 5 % stratu hmotnosti, uviedli manažéri. Najčastejšími nežiaducimi účinkami boli nevoľnosť a vracanie, pričom približne 7 % účastníkov sa rozhodlo prerušiť svoju účasť v skúšaní.

„Viac ako 20% úbytok hmotnosti je skutočne bezprecedentná úroveň úbytku hmotnosti,“ povedal vo štvrtok Daniel Skovronsky, hlavný vedecký a lekársky riaditeľ spoločnosti Lilly. „To je vzrušujúce pre pacientov pri riešení veľmi významnej neuspokojenej lekárskej potreby.“

Klinické údaje o lieku odhalili lepší úbytok hmotnosti než sa predpokladalo, zatiaľ čo schopnosť účastníkov tolerovať liek bola v súlade s očakávaniami, podľa analytika Mizuho Securities, Vamila Divana. „Kombinácia týchto dvoch naznačuje mnohomiliardovú príležitosť pre liek v indikácii obezity, navyše k mnohomiliardovej príležitosti, ktorú už pravdepodobne má u pacientov s cukrovkou,“ povedal investorom vo štvrtok v poznámke.

Výrobcovia liekov sa už dlho snažia vyvinúť terapie na zníženie hmotnosti, ktoré fungujú a majú profil vedľajších účinkov, ktorý je zvládnuteľný pre ľudí, ktorí ich užívajú. To znamená, že vo vývoji a v počiatočnom štádiu komercializácie existuje nová vlna liečby na zníženie hmotnosti, vrátane tirzepatidu od Lilly a Wegovy od Novo Nordisk, ktorý bol minulý rok v lete schválený americkou liečebnou agentúrou – FDA.

„Kritickým bodom z komerčného hľadiska nie je ani tak presné porovnanie s Novom, ale skôr to, že sme v správnom rozmedzí, aby sme presvedčili pacientov a lekárov, aby liek používali,“ povedali vo štvrtok analytici Bernstein investorom. „Lekár môže pacientovi povedať, že stratí 12 %. Toto je dosť presvedčivé.“

Tirzepatid outperforms Insulin Glargine for HbA1c, weight reduction | The  Ongoing News

Lieky na chudnutie doteraz nezožali úspech

Ako sme už vyššie naznačili, vyvinúť lieky na chudnutie nie je jednoduché a mnoho v minulosti sľubných terapií sa neujalo. Napríklad spoločnosť Arena Pharmaceuticals, ktorú nedávno získal Pfizer za 6,7 ​​miliardy dolárov, predala svoj liek na chudnutie Belviq firme Eisai v roku 2017. Pred 3 rokmi však Eisai stiahol svoj liek z amerického trhu po tom, čo FDA uviedla, že dlhodobé údaje ukázali, že prínosy Belviqu neprevažujú nad rizikami. Spoločnosť Orexigen Therapeutics, ktorá v roku 2014 získala schválenie FDA pre svoj liek na chudnutie, Contrave, zas bola predaná spoločnosti Nalpropion Pharmaceuticals (teraz vlastnená súkromnou spoločnosťou Currax Pharmaceuticals) po vyhlásení konkurzu v roku 2018.

Napriek nezdarov zhruba 40% Američanov je obéznych a to je dôvod, prečo sa farmaceutický priemysel snaží o vývoj nových liečebných postupov. V prípade lieku Lilly vedúci pracovníci tvrdia, že očakávajú, že ľudia budú musieť liek užívať „dlhodobo, aby získali výhody“, povedal Mike Mason, prezident Lilly’s pre oblasť diabetes. Ak je to tak, mohlo by to pre Lilly vytvoriť stabilný a lukratívny tok príjmov.

„Malo by sa to vnímať a liečiť ako chronické ochorenie,“ povedal Mason. „Trh sa nevyvinie zo dňa na deň. Musíme zvýšiť povedomie o tom, že ide o chronické ochorenie, ktoré treba liečiť. Potrebujeme k tomu vytvoriť a rozšíriť prístup.“

Analytici z Wall Street očakávajú, že nové lieky na chudnutie budú účinnejšie ako tie, ktoré sú v súčasnosti na trhu, aj keď stále majú otázky týkajúce sa dodržiavania, najmä pokiaľ ide o gastrointestinálne vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť pri týchto liekoch.

Lilly tiež testuje tirzepatid ako liečbu srdcového zlyhania, nealkoholickej steatohepatitídy (NASH) a cukrovky.

Kvartálne výsledky Lilly

Farmaceutická spoločnosť v provom štvrťroku 2022 zaznamenala rast príjmov o 15 %, z 6,81 na 7,81 miliardy dolárov, zatiaľ čo zisk stúpol o 40 %, z 1,36 na 1,90 miliardy dolárov, resp. z $1,49 na $2,10 na akciu. Manažment očakáva v roku 2022 zisk $7,30 až $7,45 na akciu. Počas kvartálu firma minula 900 miliónov dolárov na dividendy a 1,5 miliardy dolárov na odkupy vlastných akcií.

Akcie Eli Lilly


Akcie Eli Lilly za posledých 12 mesiacov vzrástli o +56,77 % na $286,52 a jasne tak prekonávajú výkon indexu S&P 500, ktorého cena za rovnaké obdobie klesla o -1,18 %. Akcie firmy sa pri tejto cene obchodujú za 48,2 násobok zisku na akciu (P/E), 49,3 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 36,1 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií je vo výške 1,34 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJMarketWatch
Predchádzajúci článokBuffett je späť. Spustil najväčšie nákupy akcií za posledné roky
Ďalší článokRopná firma BP odpísala stratu $25,5 mld. kvôli odchodu z Ruska
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno