Čo robí firma Lululemon?

Firma Lululemon Athletica, známa len ako Lululemon, je jednou z najvýznamnejších značiek v oblasti aktívneho oblečenia na svete. Spoločnosť vznikla v roku 1998 ako malý predajca jógového oblečenia vo Vancouvri. Od tej doby sa jej podarilo dosiahnuť mnoho úspechov, vrátane otvorenia prvého obchodu v roku 2000, IPO v roku 2007 a dosiahnutia ročného obratu 1 miliardy USD v roku 2011. Počas nasledujúceho desaťročia spoločnosť päťnásobne zvýšila svoje tržby a nadviazal partnerstvá s najväčšími menami vo svete fitnessu, ako sú Barry’s a Peloton.

Aktívne oblečenie je pojem, ktorý sa používa na označenie oblečenia navrhnutého špeciálne pre športové a fitness aktivity. Tieto kúsky sú vyrobené z materiálov, ktoré umožňujú pohodlné nosenie pri fyzickej aktivite, poskytujú podporu a umožňujú lepšie odvádzanie potu a vlhkosti. V prípade spoločnosti Lululemon to zahŕňa oblečenie ako sú legíny, športové podprsenky, tričká, šortky a bundy, ktoré sú určené na rôzne druhy cvičení, ako je joga, beh, tréning v posilňovni a ďalšie.

image 47
Zdroj: Chartr

Napriek týmto úspechom čelí Lululemon v poslednom čase rôznym výzvam. V poslednom štvrťroku vzrástli tržby len o 10 %, čo je značný pokles oproti priemernému rastu 30 % od roku 2004. Tento spomalený rast znepokojil investorov a spôsobil pokles hodnoty akcií, ktoré si pripísali na konci mája najhorší výkon v celom indexe S&P 500. Akcie spoločnosti sa aktuálne nachádzajú takmer 40 % nižšie ako na začiatku roka, čo firmu radí medzi TOP trojku najhorších akcií v S&P 500 v tomto roku.

Faktory spomaľovania

Existuje niekoľko faktorov, ktoré prispeli k tomuto spomaleniu. Jedným z hlavných dôvodov je vážny pokles predajov v Severnej Amerike, ktorý predstavuje približne 80 % z celkových tržieb spoločnosti. Pred pandémiou rástli predaje v USA a Kanade o 20 % ročne. Pandémia síce spôsobila dočasný pokles predajov, ale zároveň priniesla boom v oblasti aktívneho oblečenia. Avšak po návrate k „normálu“ sa predaje spomalili, pričom v prvom štvrťroku 2024 narástli tržby v Severnej Amerike o menej ako 4 %. Ďalším významným faktorom je odchod hlavného produktového riaditeľa, ktorý bol zodpovedný za inováciu produktov od roku 2018. Spoločnosť tiež priznala, že nedostatočne zásobovala svoje obchody farbami a veľkosťami oblečenia, čo ovplyvnilo predaje.

image 48
Zdroj: Chartr

Firma čelí aj rastúcej konkurencii od spoločností ako Alo Yoga a Vuori, ktoré sa začínajú podobať na Lululemon nielen svojím sortimentom, ale aj vysokými cenami a kvalitnými strihmi. Google vyhľadávania pre tieto značky dosiahli vrchol minulý december, čo naznačuje ich narastajúcu popularitu. Okrem toho, tieto značky otvárajú svoje predajne v tesnej blízkosti obchodov spoločnosti, čo ešte viac zvyšuje konkurenciu.

Pozitívnou správou je, že firma nie je tak závislá na kamenných obchodoch ako v minulosti. Spoločnosť, ktorá prevádzkuje viac ako 700 obchodov po celom svete, má aj silnú prítomnosť v e-commerce. Aktívne oblečenie je konkurenčným odvetvím a Lululemon sa od začiatku stretával s gigantmi ako Nike a Adidas. Spoločnosti sa však podarilo vybudovať si svoje miesto na trhu tým, že priniesla nový trend, tzv. athleisure (aktívne oblečenie), ktorý spája pohodlie športového oblečenia s každodenným nosením.

Lululemon: Od jógových štúdií ku globálnemu fenoménu  athleisure
Zdroj: Chartr

Aktívne oblečenie od spoločnosti sa stalo veľmi populárnym nielen medzi športovcami, ale aj medzi ľuďmi, ktorí ho nosia pre jeho pohodlie a štýlový vzhľad v bežnom živote. Spoločnosť sa stala známou svojím dôrazom na kvalitu a inovatívny dizajn, čím si získala verných zákazníkov po celom svete.

Lululemon: Od jógových štúdií ku globálnemu fenoménu aktívneho oblečenia
Zdroj: Lululemon IR

Hoci firma čelí mnohým výzvam, jeho silná značka a verní zákazníci mu dávajú nádej do budúcnosti. Spoločnosť plánuje pokračovať v inováciách a rozširovaní svojej produktovej rady, aby si udržala svoju pozíciu na trhu. Bude dôležité sledovať, ako sa spoločnosť vyrovná s konkurenciou a ako bude reagovať na meniace sa potreby a preferencie zákazníkov.

Akcie Lululemon


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov klesli o -18,3 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 313,2 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 25,1 násobok zisku na akciu (P/E), 19,8 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 14,7 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 39,2 miliardy USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokApple údajne upúšťa od vývoja Vision Pro 2, plánuje lacnejší headset
Ďalší článokGeneratívna AI: Nový motor rastu pre Accenture
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno