Najznámejšia kryptomena bitcoin je známa tým, že je deflačnou menou. Je to spôsobené tým, že jeho celková ponuka je obmedzená na 21 miliónov mincí a nikdy sa táto ponuka nebude meniť. Existuje veľa špekulácií o zavedení maximálneho limitu bitcoinu, málokto vie pravý dôvod prečo si Satoshi Nakamoto vybral ako referenčnú hodnotu práce 21 miliónov.

Maximálna ponuka bitcoinu – dôvod

Existuje veľa dokumentov o počiatkoch bitcoinu, aby sme tejto otázke lepšie porozumeli. Pre začiatočníkov, celkový počet satosho v obehu (21 miliónov BTC x 100 000 000) číslo s pohyblivou rádovou čiarkou IEEE. Vďaka tomu je výpočet oveľa jednoduchší a preto sa tieto čísla používajú v operačných systémoch počítačov.

Keď Satoshi Nakamoto staval bitcoin, boli urobené rozhodnutia v oblasti dizajnu, ktoré efektívne obmedzujú počet bitcoinov, ktoré kedy budú existovať. Pevný limit bitcoinu určite poskytuje protiinflačné vlastnosti, ale dôvod, prečo bol nastavený limit na 21 miliónov, vedia iba Nakamoto a vývojár softvéru Mike Hearn.

Nakamoto vysvetlil,  prečo si pre limit dodávky bitcoinu vybrali 21 miliónov, ale nikdy v skutočnosti nevyjadril  ako. Jedna solídna teória spočíva v disekcii distribučného modelu bitcoinu (ktorý bol naznačený v e-mailovej správe od Mikea Hearnona), vyžaduje však bohužiaľ určitú matematiku.

Mnohí veria, že 21-miliónový limit bitcoinu bol svojvoľne stanovený, keď Nakamoto urobil dve kľúčové rozhodnutia, a to: Bitcoin by mal pridávať nové bloky do svojho blockchainu priemerne každých 10 minút; a odmena vyplácaná baníkom (od 50 BTC) o polovicu každé štyri roky.

maximálna ponuka bitcoinu
BTC minig. Zdroj: Investopedia

V roku 2019 populárne fórum StackExchange uviedlo, že hranica 21 miliónov bitcoinov je viac matematická náhoda než vedomá voľba. Nižšie je uvedený ich matematický výpočet.

Vypočítajte počet blokov za štvorročný cyklus:

6 blokov za hodinu
* 24 hodín denne
* 365 dní za rok
* 4 roky za cyklus = 210
240
~ = 210 000

Súčet všetkých veľkostí blokových odmien:

50 + 25 + 12,5 + 6,25 + 3,125 +… = 100

Vynásobte tieto dva:

210 000 * 100 = 21 miliónov.

V podstate bola maximálna ponuka bitcoinu 21 miliónov vybraná preto, pretože uľahčuje výpočet. 21 je tiež trojuholníkové číslo, ktoré ho robí zvlášť atraktívnym. Napríklad, ak by ste skladali 6 blokov na 5 blokov na 4 bloky atď., Mohli by ste vytvoriť rovnostranný trojuholník s celkovým počtom 21 blokov.

maximálna ponuka bitcoinu, maximálna ponuka bitcoinu, maximálna ponuka bitcoinu

Pozri tiež:

Predikcia Bitcoinu v roku 2021
Všetky novinky a zaujímavosti zo sveta kryptomien
Ako zdaniť zisk s kryptomien
Ako zdaniť zisk s akcií a ETF

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Investopedia, Wealthfront
Predchádzajúci článokZoom sa bráni investovaním $100 miliónov do začínajúcich startupov
Ďalší článokAkcie Intuitive Surgical na rekordnej úrovni, firma rozdrtila predpoklady a vrátila sa k rýchlemu rastu
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno