Nové technológie

Dnešná generácia už odmalička vyrastá vo svete internetu, virtuálnej reality a metaverza. Preto, čo sa nám pred niekoľkými rokmi mohlo zdať neuveriteľné, je dnes realitou. Informačné technológie rýchlo postupujú vpred a v digitálnom svete je čoraz zložitejšie sa zorientovať. NFT

Veľký zlom spravila napr. spoločnosť Facebook, ktorá iba nedávno zmenila svoj názov na Meta, čím jasne odkazuje na svoje plány budovať metaverzum. Do digitálneho priestoru investujú však obrovské prostriedky aj firmy Google či Microsoft, teda tí vôbec najväčší hráči v informačných technológiách.

Medzi najväčšie inovácie posledných rokov v tejto oblasti považovať možno práve virtuálnu realitu, metaverzum, blockchain a podľa niektorých aj NFT. Práve táto skratka púta stále väčšiu pozornosť mnohých špekulantov, obchodníkov a investorov. Čo to teda NFT je, akú ma budúcnosť a ako ho získať?

NFT alebo non-fungible token

Skratka NFT pochádza z anglického slovného spojenia non-fungible token a do slovenčiny ho môžeme preložiť ako nezameniteľný token. Je súčasťou metaverza – virtuálneho sveta budúcnosti, v ktorom sa pohybuje už nesmierne množstvo ľudí a investujú doň tie najväčšie svetové spoločnosti. Tento pojem v sebe zahŕňa niečo ako digitálne umenie a spadajú podeň napríklad obrázky, GIF animácie, videá, pesničky a iné zvukové súbory, avatary a podobné súčasti hier a virtuálnych svetov, ale napríklad aj tweety.

prečo nezameniteľný? V podstate neexistujú dva rovnaké NFT. Ak má niekto napríklad vo svojom portfóliu prvý tweet zakladateľa siete Twitter v hodnote skoro 3 milióny amerických dolárov, zatiaľ čo druhý vlastní dielo EVERYDAYS: The First 5000 Days v hodnote 70 miliónov amerických dolárov, ich hodnota je rozdielna, a tak sa nedajú zameniť. Pokiaľ však máte v peňaženke 100 eur, môžete ich zameniť za rovnakú aj inú menu v totožnej hodnote.

Aj keď je teda konkrétny NFT prístupný na internete všetkým – hocikto si ho môže hocikedy prezrieť či dokonca stiahnuť – jeho originál môže vlastniť iba jeden človek. Predaj často prebieha formou aukcií a niektoré aukčné siene už tieto digitálne umelecké kúsky vo svoje ponuke majú.

NFT v praxi

Akú hodnotu môže teda NFT prinášať v praxi? Využiteľnosť tejto technológie je možno vidieť predovšetkým v umení, hudbe, videohernom priemysle, metaverze a iných oblastiach, kde je možné určiť autorské práva pre digitálne aktíva. Už v súčasnosti mnohí talentovaní autori predávajú svoje umenie radi touto formou a laik by sa mohol čudovať, ako vysoko sa sumy môžu dostať. Mnohé tieto kúsky už teraz majú punc zberateľstva a aj tie lacnejšie NFT sa často pohybujú na hodnotách v tisíckach amerických dolárov.

A tak sa dostávame k ďalšiemu veľmi dôležitému faktoru, ktorý môže vyfarbiť budúcnosť nezameniteľných tokenov v jasnejších farbách – zberateľstvu. Ako sa už dlhé dekády zbiera najrôznejšie umenie, obrazy a sochy, tak sa to môže preniesť do metaverza a ľudia tak budú zbierať napríklad avatary. Ba čo viac – NFT môžu byť súčasťou portfólia, ktoré sa v budúcnosti bude dať veľmi dobre využiť. Ak napríklad narazí zberateľ na NFT, ktoré mu do zbierky chýba a práve vy budete jeho majiteľom, existuje potenciál k obchodu.

Kde kúpiť NFT?

Vďaka internetu nie je nič ľahšie, ako sa stať majiteľom NFT. Už dnes existuje hneď niekoľko portálov ponúkajúcich najrôznejšie druhy NFT – od jednoduchých ilustrácií až po zložité animácie. Medzi najznámejšie pritom patria:

1. OpenSea – jedno z najpopulárnejších NFT trhovísk. Funguje na blockchaine Etherea a jeho zakladatelia sú Devin Finzer a Alex Atallah. Ku dnešnemu dátumu na tejto platforme nájdete už viac ako 80 miliónov NFT.

2. Axie Infinity – známe NFT trhovisko v hráčskom svete. Umožňuje hráčom vytvárať, kupovať a predávať takzvané axies, ktoré predtsvujú postavy z hier či digitálne zbierky.

3. Rarible – jedno z najstarších NFT platforiem, ktoré postupne ovplyvňuje krypto-sféru. Toto trhovisko je taktiež známe pre svoje priateľské rozhranie na tvorbu NFT. Takisto ako OpenSea, aj toto trhovisko funguje na blockchaine Etherea. Rozdiel je však v tom, že používa svoj vlastný token, RARI token.

4. Nifty Gateway – ďalšie NFT trhovisko, ktoré funguje na blockchaine Etherea. Predávajú na ňom svoje umelecké diela aj známi umelci ako Beeple a Grimes.

5. Foundation

NFT – áno alebo nie

Stále je otázne či bude trh NFT v budúcnosti prekvitať alebo ide iba o ďalší krátkodobý trend. Keďže k prístupu do sveta NFT stačí naozaj iba pripojenie na internet a smartfón, získať informácie či dokonca samotný nezameniteľný token je úplnou hračkou. Aj keď ide prakticky o úplne nový trh, ktorý tu ešte pred pár rokmi vôbec nebol, už dnes si získal množstvo zástancov. Zároveň sa stretáva s mnohými kritickými názormi podobne ako kryptomeny.

Jedno z najväčších vydavateľstiev hier na svete, Ubisoft je napr. v súčasnosti pod paľbou kritiky kvôli tomu, že vedenie spoločnosti sa snaží integrovať blockchainové technológie v podobe NFT do svojich hier.

Hoci vidíme zmysel v technológií NFT a jej využití v oblasti metaverza či v zberateľskom a hernom priemysle, ošiaľ ohľadom niektorých „umeleckých diel“ nám príde smiešny. Aktuálne je NFT veľmi riskantnou špekuláciou podobne ako veľká väčšina kryptomien a v portfóliu by podľa nášho názoru táto zložka nemala presahovať hodnotu 10 %.

Článok bol vytvorený v spolupráci so blueblog.sk.


Ďalšie novinky zo sveta investovania

etoro
Predchádzajúci článokAppLovin oznámil akvizíciu Wurl a odkup akcií za $750 mil.
Ďalší článokPraskla ďalšia bublina? Akcie Snowflake strácajú 21% hodnoty
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno