Farmaceutický gigant

Novartis je medzinárodná farmaceutická spoločnosť založená vo Švajčiarsku a so svojou trhovou kapitalizáciou na úrovni 181,4 miliardy dolárov je 8. najcennejším podnikom vo svojom odvetví. Do jeho portfólia patria mimo iné aj tak populárne produkty ako Voltaren, Theraflu, Otrivin, Procto-Glyvenol či Orofar.

A hoci okolo spoločnosti nie je tak veľa vzruchu ako o amerických konkurentoch typu Pfizer či Merck, Novartis je veľmi úspešný, keď jeho ročné výnosy dosahujú výšku takmer 50 miliárd dolárov a zisk 8 miliárd dolárov. Menší záujem akciových trhov ohľadom Novartisu možno pripísať aj nevyužitej šanci participovať na vyvinutí vakcín na ochorenie Covid-19 či liekov na Alzheimerovu chorobu. Tieto šance však využila konkurencia a ich akciám sa darí o poznanie lepšie.

Akcie Novartis


Za posledných 12 mesiacov akcie Novartis klesli o -13,7%, zatiaľ čo sektorovo zameraný index S&P 500 Pharmaceuticals stúpol o +13,3%. Z dlhodobého hľadiska na tom nie sú o nič lepšie, keď akcie Novartis za posledné 3 roky zaznamenali nárast o +5,9%, pričom cena indexu S&P 500 Pharmaceuticals sa zvýšila o +25,9% a indexu S&P 500 dokonca o +78,5%.

Konzistentný rast pred sebou

Generálny riaditeľ európskej spoločnosti Vasant Narasimhan však preferuje konzistentný rast, pričom na jeho financovanie má dostatok prostriedkov, keďže Novartis nedávno predala svoj podiel v Roche v hodnote 20,7 miliardy dolárov. Narasimhan informoval, že pre investorov, ktorí hľadajú stabilitu v neistom momente, môže byť nedostatok pozornosti skôr výhodou ako chybou.

„Novartis je postavený tak, aby bol príbehom konzistentného rastu,“ hovorí Narasimhan. „Nie sme jedným z týchto príbehov, kde ide o binárnu stávku na Alzheimerovu chorobu alebo binárnu stávku na liek proti obezite alebo binárnu stávku na vakcínu mRNA. To, čo sme, je spoločnosť, ktorá môže v priebehu času neustále rásť z hľadiska predaja i zisku. A myslím si, že dlhodobí investori to oceňujú.“

CEO Novartisu binárnymi stávkami označil malé biotechnologické firmy, ktoré vyvolávajú veľký ohlas v investičnej komunite tým, že sa snažia vyvinúť revolučný liek proti určitým chorobám a celé ich podnikanie je postavené na tom. V drtivej väčšine prípadov je však výskum neúspešný a tak isto aj samotné podniky. Binárne stávky teda označujú iba 2 možnosti ako v kóde (0 a 1), čiže úspech alebo nič. To však nie je prípad Novartisu.

Novartis očakáva, že do roku 2026 tržby porastú v priemere o viac ako 4% ročne, pričom až 20 aktív (liekov) by mohlo byť v nasledujúcich 5 rokoch schválených. Každý z nich má potenciál generovať tržby presahujúce 1 miliardu dolárov. Okrem rastu môžu investori benefitovať tiež z vysokého dividendového výnosu, ktorý spoločnosť vypláca svojim akcionárom. Aktuálne je na úrovni 3,98%.

Novartis investit 100 millions d'euros à Huningue
Zdroj obrázku: France Bleu

Konsolidácia

Pod Narasimhanom sa gigant zároveň zbavuje podnikania mimo svojej hlavnej funkcie výroby a predaja nových liekov, rovnako ako to v posledných rokoch urobili iné veľké farmaceutické firmy. V roku 2018 Novartis predal svoj menšinový podiel v hodnote 13 miliárd dolárov v spoločnom podniku na ochranu spotrebiteľov a zdravotnú starostlivosť s GlaxoSmithKline (GSK) a v roku 2019 odčlenil svoje podnikanie v oblasti starostlivosti o oči Alcon.

Narasimhan tiež informoval, že Novartis zvažuje budúcnosť Sandozu, divízie špecializujúcej sa na generické lieky. Manažment totiž vidí „celú škálu možností“, čo robiť so Sandozom. Medzi možnosti patrí odčlenenie, zlúčenie Sandozu s iným podnikom, jeho predaj do private equity alebo jeho ponechanie.

Novartis tak významne konsoliduje svoje podnikanie, ale vedenie spoločnosti ešte musia o správnosti svojich krokov investorov presvedčiť. Akcie Novartis sa totiž aktuálne obchodujú iba za 12,1 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E), 15,1 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 11,1 násobok EV/EBITDA. Tieto násobky sú o niečo nižšie ako v prípade konkurencie.

Rovnako ako iné veľké farmaceutické firmy aj Novartisu sa blížia termíny uplynutia platnosti patentov, čo pri farmaceutických a biotechnologických podnikoch vždy veľkým strašiakom, keďže im môžu ubrať z príjmov. Narasimhan však ubezpečoval, že hrozba je prehnaná a že niekoľko očakávaných schválení nových liekov by mali zvýšiť nielen príjmy, ale aj cenu akcií.

Medzi lieky, ktoré by mohli byť onedlho schválené patrí napr. Kisqli, ktorý sa nachádza vo fáze 3, a má pomáhať pacientom s rakovinou prsníka. Ďalším je Iptacopan využívaný pri paroxyzmálnej nočnej hemoglobinúrii.

„Ako narastá inflačné prostredie…investori hľadajú spoločnosti s veľmi solídnymi základmi,“ uviedol Narasimhan. „Staneme sa veľmi atraktívnou možnosťou.“

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJBarron´s
Predchádzajúci článokBrazílsky Nubank, za ktorým stojí aj Buffetov Berkshire vstúpil na burzu
Ďalší článokAkcie Broadcom mieria k novým maximám vďaka zvýšenej dividende a buybacku
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno