Kvartálne výsledky Nvidia

Asi len máloktorá spoločnosť vzbudila v poslednom roku toľko emócií ako Nvidia. Tá bola kedysi známa predovšetkým ako výrobca grafických kariet pre hráčov, ale v priebehu rokov prenikla aj do ďalších segmentov. Môžeme spomenúť napríklad automobilový priemysel alebo profesionálnu vizualizáciu. Všetky 3 vyššie spomínané segmenty však v posledných rokoch ustúpili do pozadia a celý biznis Nvidie sa v súčasnosti točí okolo jedinej veci, ktorou je umelá inteligencia (AI). Okrem vyššie uvedených segmentov má totiž Nvidia aj segment dátových centier, kde predáva špecializované čipy na výpočty AI. Vďaka AI boomu posledných mesiacov sa jeden taký čip s označením H100 alebo H200 predáva až za 40 000 USD. Nie je teda divu, že iba tento segment tvorí viac ako 80 % príjmov spoločnosti a firma ako taká sa stala miláčikom mnohých investorov. Má ale ešte priestor, kam rásť ďalej? Kvartálne výsledky z tohto týždňa nám ukazujú, že Nvidia je v jedinečnej pozícii a do budúcna má veľké plány.

Spoločnosť má bezpochyby stále nejaké tie esá v rukáve. Jej hlavnou hnacou silou je jednoduchý fakt, že okrem Nvidie také čipy de facto nikto iný nevyrába. Jedinou potenciálnou hrozbou na obzore je spoločnosť AMD, ktorá pred časom predstavila svoj vlastný čip, ktorý má čipom od Nvidie konkurovať. AMD však očakáva, že tržby za tento čip budú v tomto roku predstavovať len asi 3,5 miliardy dolárov, takže sa bavíme len o zlomku toho, čo zarobí Nvidia.

Pre porovnanie, tržby spoločnosti Nvidia v segmente dátových centier vzrástli v minulom štvrťroku o 409 % na 18,4 miliardy dolárov. V praxi teda v súčasnosti neexistuje žiadny významný konkurent, ktorý by mohol predávať podobné čipy vo veľkom ako Nvidia. Dominanciu spoločnosti v tejto oblasti potvrdili aj jej posledné výsledky, ktoré prekonali očakávania v oblasti zisku aj tržieb. Správa tiež priniesla niektoré vyslovene neuveriteľné čísla. Napríklad medziročný nárast tržieb o 265 %, ale aj zisku, a to vo výške 12,3 miliardy USD. Tým pádom sa čistá marža spoločnosti vyšplhala na zhruba 56 %, čo je neuveriteľné. Nvidia ťaží z toho, že veľké technologické firmy ako Microsoft, Alphabet, Meta a Amazon, ktoré dohromady tvoria asi 40 % príjmov Nvidie, medzi sebou bojujú a všetky chcú byť lídrami v oblasti zavádzania a využívania umelej inteligencie. Tieto spoločnosti sú nesmierne bohaté a boja sa, že ich niekto preplatí, takže sú ochotné platiť spoločnosti Nvidia obrovské čiastky za nedostatkové čipy.

Vďaka tomu je Nvidia jednou z najvýkonnejších akcií v histórii amerického trhu, len od začiatku tohto roka vzrástla približne o 50 % (viď graf), a v minulom roku bola dokonca najvýkonnejšou akciou v rámci indexu S&P 500, keď vzrástla o viac ako 200 %. Pred časom Nvidia prekonala z hľadiska veľkosti Alphabet alebo Amazon a je na dohľad od prekonania trhovej kapitalizácie vo výške 2 biliónov USD.

Najočakávanejšie výsledky roka sú tu! Môže Nvidia pokračovať v raste?
Zdroj:xStation

Niet divu, že Nvidia vidí svoju budúcnosť optimisticky. V správe zlepšila svoj výhľad na aktuálny štvrťrok a samotné vedenie spoločnosti sa niekoľkokrát vyjadrilo pozitívne o svojej budúcnosti. V minulom roku dosiahla spoločnosť čistý zisk okolo 30 miliárd dolárov (pre porovnanie, Apple mal 100 miliárd dolárov), ale na tento rok sa už očakáva zisk 56 miliárd USD a v budúcom roku sa očakáva zisk až 65 miliárd dolárov.

Súčasné ocenenie, kedy sa Nvidia obchoduje za zhruba 60-násobok ročného zisku, sa teda zdá byť extrémne vysoké, ale pokiaľ všetko pôjde podľa plánu, bude sa spoločnosť obchodovať za menej ako 30-násobok tohtoročného zisku (viď obrázok), čo je pre spoločnosť tejto veľkosti pomerne rozumné . Samozrejme, pokiaľ Nvidia splní to, čo sa od nej očakáva, je možný ďalší rast akcií. Pokiaľ však spoločnosť v najbližších niekoľkých štvrťrokoch oslabí alebo vydá horší výhľad, mohol by to byť problém, ktorý by akcie zrazil výrazne dole.

Najočakávanejšie výsledky roka sú tu! Môže Nvidia pokračovať v raste?
Zdroj: Bloomberg Terminal

Po vynikajúcich výsledkoch zatiaľ rastú akcie spoločnosti Nvidia pred otvorením trhu približne o 14 %, čo je na takú veľkú spoločnosť vynikajúci výkon. Investori sú teda s výsledkami, na ktoré sme sa bližšie pozreli v tomto videu, a s výhľadom spoločnosti očividne spokojní. Či bude tento zatiaľ rozprávkový príbeh pokračovať, uvidíme časom. Ale Nvidia sa momentálne rozbieha veľmi dobre.

Pokiaľ sami chcete obchodovať akcie spoločnosti Nvidia a tisícov ďalších firiem, u XTB je obchodovanie cenných papierov úplne bez transakčných poplatkov do mesačného obratu 100 000 EUR. Viac informácií na: https://sk.xtb.com/nepreplacajte-pri-investovani-do-akcii

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokBitcoinové ETF teraz dostupné aj pre slovenských investorov!
Ďalší článokSúboj Boeing vs Airbus: Boeing stráca od problémov s modelmi 737

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno