More
  Home Krátké správy Najhodnotnejšia švajčiarska banka UBS oznámila nový program odkupu vlastných akcií v hodnote až 2 miliardy USD. Polovica z tejto sumy by mala byť použitá na buyback už v tomto roku. Akcie firmy za posledný rok vzrástli o takmer 50 %.

  Najhodnotnejšia švajčiarska banka UBS oznámila nový program odkupu vlastných akcií v hodnote až 2 miliardy USD. Polovica z tejto sumy by mala byť použitá na buyback už v tomto roku. Akcie firmy za posledný rok vzrástli o takmer 50 %.

  Najhodnotnejšia švajčiarska banka UBS oznámila nový program odkupu vlastných akcií v hodnote až 2 miliardy USD. Polovica z tejto sumy by mala byť použitá na buyback už v tomto roku. Akcie firmy za posledný rok vzrástli o takmer 50 %.

  UBS Buyback

  Banka UBS oznámila spustenie nového programu odkupu vlastných akcií v hodnote až 2 miliárd USD, pričom až polovica má byť dokončená v roku 2024. Program začne v stredu, uviedla švajčiarska banka, ktorá oznámila odkup v hodnote 1 miliardy USD spolu s výsledkami za rok v februári. Teraz sa objem akcií na odkúpenie môže rozšíriť až na 2 miliardy USD v rámci programu, ktorý bude trvať do roku 2026. Tento program nasleduje po odkupe akcií v roku 2022, kedy UBS odkúpila 298,5 milióna svojich akcií, čo je ekvivalent 8,6 % svojho akciového kapitálu za 5,2 miliardy USD.

  Namiesto toho, aby boli zrušené, ako bolo pôvodne zamýšľané, väčšina odkúpených akcií bola použitá pri minuloročnom prevzatí Credit Suisse. Pred vyhlásením dohody UBS už odkúpila takmer 1,32 miliardy USD svojich akcií. „Ako sme predtým oznámili, v roku 2024 očakávame odkúpiť akcií v hodnote až 1 miliardy USD, začínajúc po ukončení zlúčenia UBS a Credit Suisse, ktoré sa očakáva do konca druhého štvrťroka,“ uviedla banka vo vyhlásení.

  „Našou ambíciou je, aby odkupy akcií prekročili úroveň pred akvizíciou do roku 2026,“ dodala, odkazujúc na 5,6 miliardy USD akcií odkúpených v roku 2022. Počas odkupov firmy kupujú svoje vlastné akcie na burze, čím znižujú podiel akcií v držbe investorov a ponúkajú spôsob, ako spoločnosti vrátiť hotovosť akcionárom, okrem dividendy, čo často vedie k rastu ceny akcií, keďže sa ich počet znižuje.

  Ak by bol nový program odkupu akcií uplatnený v plnom rozsahu, zodpovedal by približne 64,1 milióna akcií, čo je ekvivalent približne 1,85 % akciového kapitálu UBS. Analytici Zuercher Kantonalbank sa oznámeniu potešili komentujúc slovami, „považujeme spustenie nového programu odkupu akcií za prvý krok pri príprave na oznámený odkup v hodnote 1 miliardy USD, ktorý, podľa nášho názoru, je pravdepodobné, že sa začne v treťom štvrťroku,“ povedal analytik Michael Klien.

  Spätné odkupy akcií (alebo „buybacky„) spoločnosti využívajú ako alternatívnu formu voči dividendám na vrátenie hodnoty akcionárom. Ich cieľom zvyčajne býva stimulácia dopytu zo strany investorov, preukázanie viery manažmentu v budúcnosť podniku či využitie lacnej ceny akcií na trhu. Spätné odkupy akcií majú zvyčajne pozitívny efekt, pretože zvyšujú zisk na 1 akciu (po odkúpení sa totiž akcie sťahujú z obehu zisk či iný ukazovateľ sa teda delí menším počtom akcií).

  Keďže vďaka odkupom akcií je zisk na 1 akciu vyšší, pomer ceny akcie a zisku na akciu (P/E) je nižší a to tlačí na rast ceny. Oproti dividendám majú odkupy akcií výhodu v tom, že nepodliehajú zdaneniu. V súčasnosti čoraz viac firiem pristupuje k odkupom akcií, pričom aktuálne dosahujú rekordné hodnoty. Odkupy akcií znížia množstvo celkových akcií v obehu, čím zvyšujú podiel investorov v spoločnosti a ich podiel na prípadných dividendách. To je investormi vnímané pozitívne, avšak často to býva prvá vec, ktorá sa škrtne v horších časoch.

  V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 97,8 miliardy USD a jej akcie za posledný rok vzrástli o +47,9 % a v súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 30,5 USD. Ide tak o 5. najhodnotnejšiu švajčiarsku firmu na svete.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.