More

  Eli Lilly investuje 5,3 miliardy USD na zvýšenie výrobnej kapacity pre svoje populárne lieky na obezitu Mounjaro a Zepbound.

  Eli Lilly investuje 5,3 miliardy USD na zvýšenie výrobnej kapacity pre svoje populárne lieky na obezitu Mounjaro a Zepbound.

  Eli Lilly rozšíri výrobu

  Spoločnosť Eli Lilly oznámila, že investuje 5,3 miliardy USD na zvýšenie výrobnej kapacity pre svoje populárne lieky na obezitu Zepbound a na cukrovku Mounjaro. Toto obrovské investovanie má za cieľ zmierniť nedostatky týchto liekov, ktoré sú veľmi žiadané. Manažment oznámil, že výrazne rozšíri výrobný závod, ktorý sa momentálne stavia na 600 akroch v meste Lebanon v štáte Indiana, asi 30 míľ od sídla spoločnosti v Indianapolise. Spolu s predchádzajúcim záväzkom financovania spoločnosť Eli Lilly investuje celkovo 9 miliárd USD do nového závodu, čo predstavuje najväčšiu investíciu do výroby v histórii spoločnosti.

  Rival spoločnosti Eli Lilly, Novo Nordisk, taktiež čelí problémom s uspokojením dopytu po svojich podobných liekoch, Ozempic a Wegovy, čo vedie k výpadkom v dodávkach. Obe spoločnosti investovali miliardy USD na zvýšenie výrobnej kapacity, aby uspokojili rastúci dopyt po týchto liekoch.

  Liečivo Zepbound, ktoré bolo uvedené na trh koncom roku 2023, už teraz generuje viac ako 74 800 receptov týždenne v USA, podľa analytikov z J.P. Morgan. Týždenné predaje lieku Mounjaro sa zvýšili o 48 % oproti minulému roku a dosahujú viac ako 300 000 receptov. Novo Nordisk v novembri oznámil, že plánuje investovať viac ako 6 miliárd USD na rozšírenie výroby vo svojom závode v Dánsku. Tento február Novo oznámil, že zaplatí 11 miliárd USD za výrobné závody, ktoré jeho materská firma odsúhlasila kúpiť ako súčasť dohody o získaní kontraktnej výrobnej spoločnosti Catalent.

  Výzvy a Budúce Plány

  „Videli ste impozantný dopyt po našich liekoch,“ povedal Edgardo Hernandez, prezident globálnych výrobných operácií spoločnosti Lilly. „To poháňa naše investície.“ Tieto projekty však trvajú roky, kým sa dokončia, a obidve spoločnosti, Novo a Lilly, uviedli, že v blízkej budúcnosti nebudú schopné uspokojiť dopyt. Niektorí pacienti sa preto uchýlili k používaniu individuálne pripravovaných alebo zložených verzií liekov kvôli nedostatkom a nákladom.

  Lilly uviedla, že očakáva, že závod v Lebanone začne vyrábať lieky koncom roku 2026 a že prevádzka sa bude zvyšovať v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. Nový závod spoločnosti bude vyrábať tirzepatide, hlavnú zložku liekov Zepbound a Mounjaro. Závod bude schopný vyrábať aj ďalšie lieky, vrátane experimentálnych liekov na obezitu, ktoré Lilly vyvíja, ak budú úspešné v klinických testoch a schválené regulačnými orgánmi, uviedol Hernandez.

  Spoločnosť očakáva, že na výstavbe zariadení bude pracovať viac ako 5 000 stavebných robotníkov a keď bude závod plne funkčný, zamestná 900 pracovníkov spoločnosti. Štátna vláda Indiany poskytuje spoločnosti určité ekonomické stimuly viazané na dosiahnutie investičných a zamestnaneckých cieľov spoločnosti. Lilly tiež začala ďalšie projekty na posilnenie výrobnej kapacity v Severnej Karolíne, Írsku a Nemecku v posledných rokoch.

  V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 767,8 miliardy USD a jej akcie v tomto roku vzrástli o +36,2 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +89,4 %. V súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 807,8 USD.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové