More

  Spojené štáty a ich partneri zvažujú navýšenie a rozšírenie sankcií proti Číne. Zakročí aj proti Rusku. Čo to znamená pre globálny trh?

  Spojené štáty a ich partneri zvažujú navýšenie a rozšírenie sankcií proti Číne. Zakročí aj proti Rusku. Čo to znamená pre globálny trh?

  USA zvyšuje clá na export z Číny

  Spojené štáty a ich partneri sú pripravení uplatniť dodatočné sankcie a kontroly vývozu, aby zabránili obchodnej výmene medzi Čínou a Ruskom, ktorá predstavuje bezpečnostnú hrozbu v čase pokračujúcej vojny na Ukrajine. Nové opatrenia by mohli cieliť na tieňovú flotilu nákladných lodí, cez ktorú Moskva obchádza cenové limity na ruskú ropu stanovené skupinou G7. Túto informáciu v utorok oznámil Daleep Singh, zástupca poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť.

  Ten zdôraznil, že sankcie dosahujú svoje ciele, ktoré si Spojené štáty a ich spojenci stanovili. „Myslím si, že sankcie plnia svoju úlohu vzhľadom na ciele, ktoré sme si stanovili,“ uviedol Singh. Samit lídrov skupiny G7, plánovaný na budúci mesiac, sa bude zaoberať aj zmrazenými ruskými aktívami v hodnote približne 300 miliárd USD a možnosťami ich využitia na podporu Ukrajiny. Táto téma je podľa Singha riskantná, ale nevyhnutná na riešenie súčasnej situácie.

  Jedným z hlavných bodov diskusie na nadchádzajúcom samite G7 bude otázka zmrazených ruských aktív. Spojené štáty tlačia na svojich partnerov, aby sa dosiahol pokrok v speňažení týchto aktív a ich následnom využití na obnovu a podporu Ukrajiny. „V rámci skupiny G7 zatiaľ nedošlo k dohode o speňažení ruských aktív, Washington však vzhľadom na hrozivú situáciu na bojisku naliehavo žiada, aby sa v tejto otázke dosiahol pokrok,“ zdôraznil Singh.

  Spojené štáty a ich partneri zvažujú navýšenie a rozšírenie sankcií na export z Číny. Zakročí aj proti Rusku. Čo to znamená pre globálny trh?
  Zdroj: Visualcapitalist

  Navrhované sankcie a kontrolné opatrenia môžu mať výrazný dopad na globálny trh a investičné prostredie. Čínske a ruské firmy by mohli čeliť obmedzeniam, ktoré ovplyvnia ich schopnosť obchodovať a investovať na medzinárodnej úrovni. Tieto opatrenia môžu tiež narušiť dodávateľské reťazce, najmä v energetickom sektore, kde Rusko a Čína hrajú významnú úlohu.

  Pre investorov je dôležité sledovať tieto geopolitické udalosti a ich potenciálny dopad na trhy. Sankcie môžu vytvoriť nové investičné príležitosti v sektore obnoviteľnej energie, keďže krajiny budú hľadať alternatívy k ruskej rope a plynu. Na druhej strane, zvýšená nestabilita môže priniesť riziká, najmä pre firmy s výraznou expozíciou voči čínskemu a ruskému trhu.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie rôznych spoločností môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové