More

  Čína obmedzí používanie čipov od amerických výrobcov ako Intel či AMD v snahe odstrániť čipy z vládnych počítačov a serverov. To by mohlo ohroziť tržby amerických výrobcov čipov.

  Čína obmedzí používanie čipov od amerických výrobcov ako Intel či AMD v snahe odstrániť čipy z vládnych počítačov a serverov. To by mohlo ohroziť tržby amerických výrobcov čipov.

  Intel a AMD v problémoch


  Intel a Advanced Micro Devices (AMD) klesli o viac ako 2 % po správe, že Čína obmedzí používanie ich čipov a serverov vo vládnych počítačoch, čo by mohlo ohroziť miliardové tržby týchto amerických spoločností. Intel ohlásil comeback, keďže firma získala od vlády V USA kombinované financovanie vo výške 19,5 miliardy USD v grantoch a pôžičkách. Okrem toho sa spolieha na ďalších 25 miliárd USD vo forme daňových úľav.

  AMD nedávno predstavil nové akceleračné čipy. Chce si zobrať čo najväčší podiel na trhu čipov AI o ktorom uvádza, že by sa mohol v nasledujúcich 4 rokoch vyšplhať na viac ako 400 miliárd USD. Financial Times uviedol, že Čína zaviedla usmernenia na postupné vylúčenie amerických čipov týchto spoločností a tiež chce vytlačiť operačný systém Windows od Microsoftu a cudzojazyčné databázové softvéry v prospech domácich produktov.

  Peking sa snaží znížiť svoju závislosť na zahraničných firmách budovaním miestneho priemyslu polovodičov, keďže čelí obmedzeniam amerických vývozov na technológiu vrátane špičkových čipov. Najnovší krok by mohol spôsobiť veľkú medzeru vo výnosoch čipových firiem, keďže Čína bola najväčším trhom Intelu v roku 2023 s 27 % podielom na tržbách, zatiaľ čo AMD získal približne 15 % svojich predajov v tejto krajine.

  „Úplné zastavenie čínskych vládnych nákupov procesorov Intel a AMD by mohlo ovplyvniť tržby o niekoľko jednotiek percent,“ povedal analytik Stacy Rasgon z Bernsteina, pričom predpokladal pokles tržieb až o 1,5 miliardy USD pre Intel a niekoľko stoviek miliónov USD pre AMD.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.