More

  Akcie GlaxoSmithKline (GSK) prudko klesli po rozhodnutí, že firma musí čeliť súdnym procesom, ktoré sa týkajú toho, či bývalý liek Zantac spôsobuje rakovinu.

  Akcie GlaxoSmithKline (GSK) prudko klesli po rozhodnutí, že firma musí čeliť súdnym procesom, ktoré sa týkajú toho, či bývalý liek Zantac spôsobuje rakovinu.

  GSK a Zantac

  Akcie spoločnosti GlaxoSmithKline (GSK) sa prudko prepadli po tom, čo súd rozhodol, že britská farmaceutická spoločnosť, spolu s ďalšími, vrátane Sanofi, musí čeliť súdnym procesom, ktoré sa týkajú toho, či bývalý liek proti páleniu záhy Zantac spôsobuje rakovinu. Akcie spoločnosti klesli až o 10 %, čím sa z trhovej hodnoty GSK vyparilo približne 8,9 miliardy USD. Tento pokles je najväčší od ďalšieho kolapsu súvisiaceho so Zantacom v auguste 2022.

  Predaj akcií vymazal približne polovicu ziskov akcií dosiahnutých v tomto roku, práve keď spoločnosť začala konečne prejavovať známky pokroku. „Rozhodnutie je veľkou prekážkou v inak zlepšujúcom sa príbehu,“ uviedol Tim Anderson z Wolfe Research. Investorov vystrašila vyhliadka na zdĺhavé súdne spory, ktoré zaťažili farmaceutické spoločnosti vrátane firmy Bayer. Nemecká spoločnosť bojuje s prípadmi týkajúcimi sa herbicídu Roundup a jej akcie od akvizície výrobcu herbicídu, spoločnosti Monsanto, v roku 2018 klesli približne o 70 %.

  GSK už urovnala niekoľko žalôb týkajúcich sa Zantacu, čo zvýšilo očakávania, že to urobí aj pred významnými súdnymi prípadmi. Rozhodnutie otvára cestu pre viacero súdnych procesov na štátnom súde v Delaware. Zantac, kedysi populárny antacid, čelí v USA mnohým žalobám týkajúcim sa osobných zranení.

  Sanofi uviedla, že čelí približne 25 000 prípadom v Delaware, čo je podstatne menej ako približne 69 000, v ktorých je GSK uvedená ako obžalovaný. Akcie francúzskeho výrobcu liekov klesli v parížskom obchodovaní približne o 1 %. Na rozdiel od federálneho sudcu na Floride, ktorý v roku 2022 zamietol dôkazy o rakovine ako nespoľahlivé, sudkyňa Najvyššieho súdu Vivian Medinilla v piatok dospela k záveru, že spotrebitelia sa nespoliehajú na chybnú vedu pri podpore obvinení, že Zantac spôsobuje rôzne druhy rakoviny.

  Náklady na urovnanie sporov

  Podľa analytika Citi Petra Verdulta by náklady na urovnanie sporov mohli byť okolo 3 miliardy USD. Holly Froum z Bloomberg Intelligence odhadla celkovú hodnotu urovnania na 5 až 7,5 miliardy USD, pričom GSK by niesla približne 40-50 % rizika. Manažment firmy uviedol, že sa plánuje voči rozhodnutiu odvolať. Spoločnosť zdôraznila, že rozhodnutie „neznamená, že súd súhlasí s vedeckými závermi odborníkov žalobcov, a neurčuje zodpovednosť.“ GSK stále popiera, že Zantac spôsobuje rakovinu.

  Pod vedením CEO Emmy Walmsley, firma úspešne uviedla na trh prvú vakcínu proti bežnému respiračnému vírusu a odvrátila snahy aktivistického investora Elliott Investment Management, ale súdne spory týkajúce sa Zantacu predstavujú pretrvávajúcu hrozbu. Od nástupu Walmsleyovej do funkcie v roku 2017 klesli akcie spoločnosti približne o 3 %. Veľkú časť tejto slabosti možno pripísať pôvodným obavám okolo Zantacu v auguste 2022, ktoré vyvolali výpredaj, ktorý anuloval zisky dosiahnuté od nástupu Walmsleyovej do funkcie. Akciám trvalo viac ako rok, kým sa zotavili.

  Žalobcovia tvrdia, že výrobcovia liekov vedeli, že ranitidín, účinná látka Zantacu, sa za určitých podmienok mení na potenciálny karcinogén NDMA. V roku 2020 požiadal americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) spoločnosti, aby odstránili všetky lieky na báze ranitidínu z amerického trhu. Medinilla vo svojom rozhodnutí citovala stiahnutie FDA, aby umožnila svedectvo odborníkov žalobcov.

  Zantac sa dostal na americký trh ako liek na predpis v roku 1983, predtým než sa v roku 1995 transformoval na voľne predajný liek proti páleniu záhy. GSK a Warner Lambert ho vyvinuli ako súčasť spoločného podniku a liek bol počas rokov vlastnený viacerými spoločnosťami, kým ho v roku 2017 získala Sanofi.

  V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 93,2 miliardy USD a jej akcie v tomto roku vzrástli o +8,1 % za posledných 12 mesiacov vzrástli o +15,8 %. V súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 40,8 USD.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové