Akvizícia

Spoločnosť GlaxoSmithKline (GSK) súhlasila s kúpou americkej spoločnosti venujúcej sa výskumu liečby vzácej rakoviny Sierra Oncology za 1,9 miliardy dolárov s cieľom posilniť svoje portfólio nových špeciálnych liekov. Akvizícia bude hradená v hotovosti, pričom britský výrobca liekov zaplatí $55 za akcie Sierra Oncology, čo predstavuje 39 % prémium oproti utorkovej záverečnej cene pri obchodovaní.

Experimentálny liek spoločnosti Sierra posilní ponuku liečív GSK proti rakovine, keďže sa pri plánovanom oddelení segmentu spotrebiteľského zdravia firma pripravuje na to, aby sa stala čistou biofarmaceutickou spoločnosťou. Sierra sa zameriava na cielené terapie na liečbu zriedkavých foriem rakoviny. V januári spoločnosť uviedla, že v 2. štvrťroku tohto roka plánuje podať žiadosť o schválenie v USA pre momelotinib, svoj experimentálny liek pre anemických pacientov s typom rakoviny kostnej drene.

Spoločnosť získala momelotinib, svoje kľúčové aktívum, od Gilead Sciences v roku 2018 za 3 milióny dolárov vopred, pričom cena ktorú ešte zaplatí sa môže navýšiť až do výšky 195 miliónov dolárov podľa toho ako sa bude lieku dariť. Začiatkom januára tohto roku Sierra oznámila pozitívne výsledky v rámci 3. fázy štúdie momelotinibu u pacientov s myelofibrózou. Spoločnosť GlaxoSmithKline vo svojom stredajšom vyhlásení uviedla, že liečba momelotinibom môže mať priaznivé účinky na anémiu a znížiť potrebu transfúzií.

Oddelenie segmentu spotrebiteľského zdravia

Kúpa Sierra prichádza v čase, keď generálna riaditeľka GlaxoSmithKline, Emma Walmsley čelí tlaku na oživenie nevýrazného výkonu divízie liekov pred jej plánovaným odčlenením segmentu so spotrebiteľskými produktmi v oblasti zdravia. Tento segment chcela v minulom roku získať iná britská firma – Unilever, ktorá ponúkla až 60 miliárd eur, za čo jej manažment musel zniesť výraznú kritiku kvôi príliš vysokej cene.

Portfólio značiek, ktoré zahŕňa napr. Sensodyne, Parodontax, Theraflu, Otritvin, Voltaren, Panadol či Nicorette ako súčasť spotrebiteľského segmentu zdravia GSK sa nakoniec oddelí od svojej materskej spoločnosti a spojí sa s rovnakým segmentom firmy Pfizer v novej fizme nazvanej Haleon. Odčlenenie by sa malo uskutočniť v strede tohto roka. Akcionári GSK po získajú akcie novej firmy vo výške najmenej 80 % zo 68 % podielu, ktorý v nej GSK v súčasnosti vlastní. Pfizer vlastní zvyšných 32 %.

Akcie GSK


Akcie GSK za posledných 12 mesiacov vzrástli o +29,99 % a jasne tak prevyšujú výkon širšieho trhu. Aktuálne sa obchodujú za 20,5 násobok zisku na akciu (P/E), 18,0 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 12,9 násobok EV/EBITDA. Dividendový ročný výnos akcií predstavuje 4,62 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJBarron´s
Predchádzajúci článokAkcie PVH stúpajú po oznámení nových finančných cieľov a zvýšení odkupu akcií
Ďalší článokCoinbase podľa analytikov rýchlo stráca podiel na trhu voči konkurencii
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno