Enphase hlási zvýšený dopyt

Výrobca solárnych zariadení Enphase Energy oznámil, že očakáva normalizáciu úrovne skladov a zlepšenie dopytu po jeho produktoch do konca druhého štvrťroku, čo spôsobilo nárast jeho akcií o takmer 15 % za posledné tri dni. Solárne firmy sa stretávajú so stúpajúcimi úrovňami skladov v Európe, ako aj s poklesom dopytu zo strany zákazníkov v Spojených štátoch kvôli reforme merania v Kalifornii a vysokým úrokovým sadzbám.

Reforma merania znížila úver, ktorý domácnosti s solárnymi panelmi na streche dostávali za prenos nadbytočnej energie do siete. Enphase uviedla, že tržby v Európe klesli medziročne približne o 70 % vo 4. štvrťroku, pretože znižovala dodávky na spravovanie rastúcich úrovní skladov u distribučných partnerov. Tržby za štvrtý štvrťrok dosiahli 302,6 milióna USD, oproti očakávaniam Wall Street vo výške 327,9 milióna USD.

Manažment však očakáva, že dopyt a marže po jej batériách a mikroinverteroch sa zlepšia počas celého roku 2024. „Čelili sme obdobiu spomalenia dopytu. Myslíme si, že prvý štvrťrok môže byť najhorší. Európa už prejavuje prvé známky zotavenia a očakávame rýchly návrat nekalifornských štátov,“ povedal generálny riaditeľ Badri Kothandaraman.

Avšak, dopyt počas prvých štvrťrokov by mal byť sezónne nižší o približne 10 %. Solárny výrobca odhaduje tržby za prvý štvrťrok medzi 260 miliónmi USD a 300 miliónmi USD, pričom priemerné odhady analytikov sú 318,3 milióna USD. Tieto správy potešili investorov, po sérií sklamaní, ktoré nastali počas konca minulého roka. V predošlých kvartálnych správach, manažment oznámil slabú prognózu tržieb pre ďalšie štvrťroky.

Akcie solárnej energie však neboli jedinými, ktorým sa nedarilo. Zdá sa že prechod na čistejšiu formu energie ešte potrvá. Ešte horšie na tom boli spoločnosti zaoberajúce sa vodíkovou energiouKeďže náklady na financovanie rastú, je ťažšie financovať vodíkové projekty, alebo nové nákladné vozidlá poháňané vodíkom, takže nie je prekvapujúce, že akcie takýchto firiem klesajú.

Čo so súčasnou situáciou?

V súčasnosti existuje viacero zaujímavých inovácií na trhu s vodíkom aj solárnou energiou. Tie by mohli odvetviam pomôcť. Ale dôležité bude, že nákupcovia verejných služieb musia urobiť ťažké rozhodnutia o tom, kde krátkodobo minúť peniaze a podporiť tak trh. Trhy so zelenými energiami však vstupujú do obdobia vyšších sadzieb a potenciálne ekonomického spomalenia, pričom dopad na dodávateľov môže mať za následok menší objem dovávok a tlak na tvorbu cien.

Len málo z týchto spoločností zarába peniaze, takže všetky sú vysoko rizikové, no zdá sa, že riziká sa dnes výrazne zvýšili, keďže ceny akcií klesajú, čo sťažuje získavanie peňazí predajom akcií, a stúpajú úrokové sadzby. To v praxi znamená, že ich dlh sa predražuje. Podľa mnohých analytikov, neexistuje žiadna skvelá cesta von, pokiaľ tieto spoločnosti rýchlo nezískajú voľný peňažný tok.

Enphase Energy

Americká spoločnosť Enphase Energy spôsobila revolúciu v spôsobe využívania, distribúcie a riadenia solárnej energie, vďaka čomu je presvedčivou voľbou pre investorov, ktorí chcú zosúladiť svoje portfóliá s globálnym posunom smerom k udržateľnosti. Firma funguje na jedinečnom obchodnom modeli, ktorý sa sústreďuje okolo solárnych mikroinvertorov a riešení energetického manažmentu.

Na rozdiel od tradičných solárnych systémov, ktoré využívajú jeden centrálny invertor na premenu jednosmerného (jednosmerného prúdu) energie zo solárnych panelov na striedavú (striedavý prúd) elektrinu pre domácnosti, Enphase využíva mikroinvertory. Tieto mikroinvertory sú inštalované na každom solárnom paneli, čo umožňuje optimalizáciu jednotlivých panelov. Táto technológia maximalizuje produkciu energie a spoľahlivosť systému aj v menej ako ideálnych podmienkach.

Jedným z kľúčových aspektov obchodného modelu Enphase je jej záväzok k energetickému manažmentu. Spoločnosť poskytuje pokročilé monitorovacie a riadiace systémy, ktoré umožňujú majiteľom domov a podnikom lepšie spravovať svoje solárne energetické systémy. To nielen zvyšuje účinnosť solárneho nastavenia, ale tiež umožňuje používateľom získať cenné informácie o modeloch spotreby energie.

Akcie Enphase Energy


Akcie firmy Enphase Energy, od začiatku roka klesli o -64,2 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 116,9 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 39,1 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 18,3 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 26,2 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia firmy je 16,9 miliardy USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokSkladací iPhone od Apple. Bude realitou už v tomto roku?
Ďalší článokJPMorgan a Bank of America v čele pretekov o kúpu DocuSign za 13 miliárd USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno