Podiely na trhu

Od roku 2023 majú zariadenia Pixel približne 4,6 % podiel na americkom trhu, čo je nárast z 3,6 % v roku 2022. Tento rast síce nie je veľký, ale vzhľadom na celkový pokles predaja telefónov a tvrdú konkurenciu zo strany dominantných hráčov ako Apple a Samsung​ ide o slušný výkon. V roku 2023 sa celkové dodávky telefónov znížili o 6,9 % na 130,6 milióna.

Google predal o 13,6 % menej zariadení ako v roku 2022, zatiaľ čo Samsung zaznamenal za rovnaké obdobie pokles o 19 %. V skutočnosti bol Google zo všetkých hlavných výrobcov telefónov jedinou značkou Androidov, ktorá zvýšila svoj podiel na trhu. Apple bol zároveň jedinou ďalšou spoločnosťou, ktorá zvýšila svoje už dominantné postavenie zo 47,6 % na 51,9 %.

Od januára do marca 2024 bol zhruba jeden z piatich z 289 miliónov dodaných smartfónov zariadeniami Samsung, zatiaľ čo Apple mal trhový podiel 17,3 %. Xiaomi však nezostalo pozadu so 14,1 % podielom na trhu, čo predstavuje približne 41 miliónov predaných smartfónov v prvom štvrťroku.

Google a smartfóny: Výzvy a problémy
Zdroj: Statista

Napriek rastu podielu na trhu je však jasné, že smartfóny Pixel majú pred sebou ešte dlhú cestu, aby mohli konkurovať spoločnostiam ako Apple alebo Samsung. Podľa Anthonyho Scarsellu, riaditeľa výskumu v IDC, „Apple a Samsung pokračujú v posilňovaní svojej pozície na americkom trhu smartfónov, pričom títo dvaja predajcovia tvoria 74,2 % trhu. Inými slovami, Google by mal byť povzbudený rastom jeho podielu na trhu, avšak skutočnosť, že došlo k výraznému poklesu celkového predaja telefónov, spolu s rastom spoločnosti Apple znamená, že Google má ešte veľa práce, aby túto medzeru prekonal.

Pixel smartfóny a ich problémy

Pozrime sa však na jednu zaujímavosť. Smartfón od Googlu, Pixel 8a je cenovo dostupnejšia verzia októbrových Pixel 8 a Pixel 8 Pro, s ktorými sa technologický gigant snaží urvať si väčšiu časť trhu z rúk Apple a Samsungu. Zatiaľ čo zariadenia a ich softvér poháňaný AI môžu získať nových zákazníkov, údaje z prieskumu Statista naznačujú, že najväčším problémom Google by mohlo byť udržanie tých, ktorých už má.

Na otázku, aká je pravdepodobnosť, že pri najbližšej príležitosti prejdú na inú značku smartfónov, viac ako polovica opýtaných používateľov Google v Spojených štátoch uviedla, že je to veľmi pravdepodobné. Apple, známy svojimi lojálnymi zákazníkmi, mal opačný výsledok. 50 % ich používateľov uviedlo, že je nepravdepodobné, že by zmenili značku. Samsung dopadol tiež celkom dobre (44 %).

Google a smarftóny
Zdroj: Statista

V čom vidia problém? Niektorí používatelia hlásili problémy so spoľahlivosťou hardvéru, ako sú problémy s obrazovkou a problémy s kvalitou zostavy. V zariadeniach Pixel sa tiež občas vyskytujú softvérové ​​chyby, najmä po veľkých aktualizáciách. Tieto chyby ovplyvňujú výkon a používateľské prostredie. Respondenti výskumu tiež vo veľkom kritizovali výdrž batérie.

Aj keď spoločnosť Google urobila pokroky pri zlepšovaní výkonu batérie, niektorým používateľom stále chýba výdrž batérie v porovnaní s konkurenciou. Teraz to spojme s konkurenciou so zavedenými značkami ako Apple a Samsung a na svete je významná výzva, ktorá bude stáť veľa úsilia.

Pozrime sa na vývoj cien smartfónov od firmy Google s názvom Pixel. Spoločnosť, ktorá nedávno predstavila viacero AI noviniek, odhalila svoj najnovší smartfón strednej triedy Pixel 8a s cenou 499 USD. To je polovičná cena oproti minuloročnému Pixel 8 Pro vydaného v októbri 2023. Ako ukazuje graf uvedený nižšie, séria A je na vzostupnej cenovej trajektórii od vydania svojho prvého modelu v roku 2019, s jednou výnimkou.

Zatiaľ čo Pixel 3a uvedený na trh v máji 2019 stál pre spotrebiteľov 399 USD, Pixel 4a, ktorý vstúpil na trh v auguste 2020, bol dostupný za 349 USD. Pixel 4a 5G, ktorý sa vyznačoval výkonnejšou batériou a predovšetkým 5G anténou potrebnou na pripojenie k 5G sieťam, stál pri uvedení na trh 499 USD.

S predstavením série Pixel Pro v roku 2021 ceny bežného modelu Pixel výrazne klesli, aj keď technologická spoločnosť minulý rok zvýšila požadovanú cenu za bežnú aj Pro verziu Pixel o 100 USD. Firma však neuvádza koľko peňazí generuje pomocou inteligentných technológií, ako sú nositeľné zariadenia, tablety a smartfóny.

Vo svojej najnovšej výročnej správe segment predplatného, ​​platformy a zariadenia Google prispel 11 % k celkovým tržbám vo výške 307 miliárd USD. Ak sa pozrieme na globálne dodávky smartfónov, ktoré uvádza IDC, telefóny Google Pixel mali v prvom štvrťroku 2024 trhový podiel necelých 9 %.

Google a smartfóny: Výzvy a problémy
Zdroj:Statista

Akcie Google


Akcie Google v tomto roku stúpli o +24,9 % a +37,7 % za posledných 12 mesiacov na 178,5 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 26,8 násobok zisku na akciu (P/E); 20,4 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 18,9 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia firmy je v súčasnosti 2,1 bilióna USD. Dividendový výnos akcií predstavuje 0,46 %.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokECB znížila úrokové sadzby prvýkrát za takmer 5 rokov
Ďalší článokAkcie na 10 minút #12 ECB znižuje sadzby, Berkshire odpísal 99,9 % a pozdravujeme Gazprom
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno