Diamondback Energy a Endeavor Energy Resources blízko k fúzii

Podľa správy Wall Street Journal sa rivali z Permskej panvy, Diamondback Energy a Endeavor Energy Resources, približujú k dokončeniu zlúčenia, ktoré by vytvorilo ropnú a plynárenskú spoločnosť, ktorá by mohla mať hodnotu viac ako 50 miliárd USD. Spoločnosť by tak bola tretím najväčším producentom ropy a plynu na najväčšom ropnom poli v USA, ktoré sa nachádza v západnom Texase a Novom Mexiku. Objemy ropy a plynu takto vytvorenej spoločnosti by boli len za gigantmi ako Exxon Mobil a Chevron.

Tie sa však neustále snažia zvyšovať svoj podiel na trhu prostredníctvom rôznych akvizícií. Ropný gigant Chevron koncom minulého roka oznámil, že kupuje konkurenta Hess za 53 miliárd USD. Chevron tým získal 30 % podiel v Guyanskom bloku Stabroek, ktorý je domovom najväčšieho svetového náleziska ropy za posledné desaťročie. Kúpa pomáha kalifornskému ropnému gigantovi zmenšiť priepasť v porovnaní s jeho väčším americkým rivalom, Exoon Mobil, ktorý vlastní 45 % tohto bloku. V máji tiež ohlási kúpu PDC Energy za 6,3 miliardy USD.

Ešte v tom isto mesiaci Exxon súhlasil s kúpou Pioneer Natural Resources za 60 miliárd USD aby predbehol Chevron a stal sa najväčším producentom v Perme. Megadohody Chevron a Exxon dali dvom americkým ropným gigantom pevne kontrolu nad dvoma najrýchlejšie rastúcimi ťažobnými zónami mimo OPEC – Guyanou a Permou. Nová firma by však zosadila práve Pioneer Natural z tretej priečky najväčšieho producenta ropy v Permskej panve.

Agentúra Reuters už v decembri informovala, že Endeavor Energy Partners skúmala potenciálny predaj. Ten by prišiel takmer 45 rokov po tom, ako texaský ropný magnát Autry Stephens založil spoločnosť, ktorá sa časom stala Endeavor. Operácie spoločnosti Endeavor zahŕňajú 1 416 kilometrov štvorcových v strednej časti Permskej panvy, ktoré pokrývajú západný Texas a východné Nové Mexiko. Permskí producenti zápasia o zabezpečenie budúceho ťažobného inventáru a produkcie z najväčšieho ropného poľa v USA. Obchod pravdepodobne položí dodatočný tlak na zvyšné spoločnosti, aby sa spojili pre väčšiu efektívnosť, povedali analytici.

Diamondback Energy a Endeavor Energy Resources

Endeavor Energy je americká energetická spoločnosť, ktorá sa špecializuje na ťažbu ropy a plynu. Zameriava na rozvoj a ťažbu energetických zdrojov v oblastiach ako je Permská panva, jedno z najvýznamnejších ropných polí v Spojených štátoch. Podnik je známy svojimi operáciami v oblastiach s významným potenciálom pre ťažbu ropy a plynu a jej snahou je efektívne a zodpovedné využívanie týchto zdrojov. Spoločnosť sa snaží o inovatívne riešenia a technológie, aby maximalizovala svoju ťažobnú činnosť a zároveň minimalizovala vplyv na životné prostredie.

Činnosť Diamondback Energy sa sústredí najmä na oblasti s významným potenciálom pre ťažbu ropy a plynu. Jej cieľom je nielen zabezpečiť stabilný dodávok ropy a plynu, ale aj minimalizovať negatívne dopady na životné prostredie. Diamondback Energy patrí medzi popredných hráčov v odvetví ťažby ropy a plynu v Spojených štátoch a je uznávaná pre svoju spoľahlivosť a vysokú úroveň technickej expertízy.

Akcie Endeavor Energy


Akcie Endeavor Energy od začiatku roka vzrástli o +21,1 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 26,2 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 67,1 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 43,1 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 17,5 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia je 7,3 miliardy USD.

Akcie Diamondback Energy


Akcie Diamondback Energy od začiatku roka vzrástli o +23,6 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 151,7 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 8,6 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 27,4 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 5,4 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia je 29,3 miliardy USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokDaň z akcií, ETF a cenných papierov – kedy musím zdaniť príjmy z investovania v roku 2024?
Ďalší článokRast Duolingo zrýchľuje, počet aktívnych užívateľov presiahol 80 miliónov
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno