Zodpovedané otázky

Pred 2 týždňami sme informovali, že nás pravdepodobne čaká týždeň pravdy. Odkazovali sme na začiatok výsledkovej sezóny, počas ktorej verejne obchodované spoločnosti zverejňujú svoje účtovné závierky a aktualizujú informácie o svojom podnikaní. Je to teda vždy dôležitá udalosť pre všetkých investorov, pričom tentoraz bola o to dôležitejšia, že mala ukázať ako sa inflácia a kopiace sa makroekonomické problémy pretavujú do hospodárenia jednotlivých firiem. Odpoveď už máme – výrazne.

Na prvý pohľad ešte veľmi nie, keďže mnoho firiem stále dokáže prekonávať očakávania analytikov, avšak odhady manažmentov na ďalšie obdobia sú už o poznanie negatívnejšie a väčšinou sú pod predpokladmi Wall Street. Z účtovníctiev jednotlivých spoločností možno badať tiež znižovanie ziskových marží. V súvilosti s nižším rastom v ďalších rokoch a vyššími úrokovými sadzbami sa tiež prekopávajú finančné modely jednotlivých investorov a to logicky smerom nadol. To je jednou z príčin, prečo mnohé akcie, predovšetkým tie, od ktorých sa očakávalá vysoká miera rastu tržieb a zisku, tak klesajú.

Z FAANMG je už iba AMG

Skratka FAANMG poukazujúca na rýchlo rastúce a pritom vysoko kapitalizované spoločnosti Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Microsoft a Google sa nateraz v podstate rozpadla a zostalo nanajvýš AMG (nie to od Mercedesu). Facebook, po novom Meta Platforms, sa snaží presvedčiť verejnosť, že budúcnosť je virtuálna a rozšírena realita v metaverze. Investori však nateraz vidia iba obrovské výdavky v súvislosti s jej budovaním, ktoré sa zahryzávajú do inak výborných ziskov.

Amazon investoval obrovské množstvo kapitálu do rozšírenia svojich logistických a distribučných kapacít, čo spolu so zvyšujúcimi sa cenami energií stlačilo ziskové marže firmy nadol. Navyše dlhodobý astronomický rast podniku spomalil na jednociferné hodnoty. Netflix zaznamenal vôbec prvýkrát v histórií odliv používateľov a túto situáciu sa snaží sanovať obmedzovaním zdieľaných účtov a vytvorením lacnejšej verzie účtu s reklamami.

SpoločnosťPokles od ročného maxima
Facebook (Meta)-48,8 %
Amazon-42,3 %
Apple-15,6 %
Netflix-74,7 %
Microsoft-23,0 %
Google (Alphabet)-24,7 %

Technológie trpia – prvoradá je teraz rentabilita

V časoch aké sú tieto investori zvyknú uprednostňovať zisk, kvalitu zisku, cash flow a konkurenčnú výhodu pred bezhlavým rastom. Honba za čo najvyšším rastom a ziskom podielu na trhu by sa mala skončiť, pretože nerentabilné podniky budú mať kvôi vyšším úrokovým sadzbám aj vyššie náklady na splácanie pôžičiek a problém celkovo získať kapitál na financovanie ďalšieho rastu. Prípadne môže problém nastať vtedy, ak majú investori nastavené ocenenie akcií na vysoké tempo rastu a to je zrazu preč, čo je aj prípad Netflixu.

O pravdivosti týchto téz hovoria cenové grafy donedávna veľmi populárnych rastových akciových titulov negenerujúcich zisk, prípadne voľný cashflow, ktoré v mnohých prípadoch stratili viac ako 80 % trhovej hodnoty. Ako príklad môžeme využiť napr. akcie Palantir, Upstart, Affirm, Roblox, UiPath, Docusign, Beyond Meat, Unity Software, Coinbase, atď. Stabilnejšie biznis modely generujúce zisk a voľný cashflow zažili kvôli zhoršujúcim sa makroekonomickým podmienkam taktiež korekciu, ale zďaleka nie takú výraznú.

Spoločnosť Pokles od ročného maxima
Palantir-75,1 %
Unity Software-82,1 %
UiPath-82,6 %
Roblox-83,6 %
Docusign-77,7 %
Qualtrics-68,2 %
Teladoc Health-82,9 %

Problémy s pracovnou silou

Z vyhlásení jednotlivých podnikov k príležitosti oznámenia štvrťročných výsledkov je tiež zrejmé, že mnohé firmy trápi nedostatkok pracovnej sily. Donáškové služby nemajú dostatok vodičov, IT firmy dostatok programátorov, atď. To brzí rozvoj spoločností a má za následok konkurenčný boj o kvalifikovaných zamestnancov, čoho výsledkom sú vyššie mzdy a ďalší tlak na ziskové marže.

Spomaľovanie e-commerce a fintech

Výrazne zhoršenie čísel možno vidieť predovšetkým v oblasti e-commerce, ktorá počas pandémie zažívala bezprecedentný rast. Napriek tomu, že nakupovanie prostredníctvom elektronických obchodov bude v ďalších rokoch takmer s určitosťou ďalej stúpať, tento rast je aktuálne poriadne utlmený a to z viacerých dôvodov. Po uvoľnení pandemických reštrikcií ľudia nakupujú opäť aj v kamenných predajniach, ale najmä spotrebitelia tlmia svoje nákupy kvôli obavám z vysokej inflácie.

Ziskové marže e-commerce spoločností sú zas pod tlakom z dôvodu vysokých cien eneregií. V dôsledku naháňania sa zas získaním čo najväčšieho možného podielu na trhu a vysokým kapitálovým a marketingovým výdavkom mnoho firiem stratu oproti minulému roku ešte navýšilo. Strata sa teda navyšuje, rast tržieb spomaľuje a krátkodobá až strednodobá budúcnosť už nie je až taká ružová. Výsledok?

SpoločnosťPokles od ročného maxima
Amazon-42,3 %
Shopify-81,0 %
eBay-40,2 %
Alibaba-63,4 %
JD.com-44,3 %
MercadoLibre-60,7 %
Sea Ltd.-82,8 %
Coupang-77,0 %

Spolu s e-commerce oblasťou je úzko spojený aj sektor fintech a platobných riešení. V predchádzajúcich rokoch vzniklo obrovské množstvo fintech startupov v oblasti digitálnych peňaženiek, P2P platieb či BNPL. A vďaka enormnému rastu nakupovania v e-shopoch a rozšírenia smartfónov sa podiel digitálnych transakcií prudko zvyšoval. V mnohých prípadoch však tieto fintech akcie získali veľmi vysoké ocenenia.

V súčasnosti, keď oblasť e-commerce spomaľuje, nákupy kryptomien či akcií skrz digitálne peňaženky sa znižujú a konkurencia sa naďalej zintenzívňuje, investori prehodnocujú svoje pozície aj v tomto donedávna veľmi lukratívnom odvetví. Aj tu pritom platí, že mnoho týchto raketovo rastcich firiem nie je schopných generovať zisk. Dôsledkom je výrazný pokles cien akcií.

Spoločnosť Pokles od ročného maxima
PayPal-74,6 %
Block-70,8 %
Adyen-52,4 %
Affirm-89,7 %
Upstart-91,6 %
SoFi-79,0 %
Marqeta-81,5 %

Uťahovanie opaskov ovplyvní reklamný trh

Otázkou na ďalšie mesiace bude ako ovplyvní súčasný akciový trh správanie nízko kapitalizovaných spoločností, ktoré negenerujú dostatočné množstvo voľného cash flowu. Neochota investorov riskovať a zdražovanie úverov bude znamenať, že ich prístup ku kapitálu bude poriadne sťažený v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.

Podľa nás je najpravdepodobnejší scenár, že tieto firmy budú získavať dodatočný kapitál skrz drahšie úvery a budú sa snažiť dosiahnuť ziskovosť čím skôr. To môžu dosiahnuť predovšetkým utiahnutím opaskov a znížením reklamných výdavkov, avšak bude to na úkor avizovaného rastu. Nižšie výdavky na reklamu by mali zas negatívne ovplyvniť spoločnosti Google, Meta Platforms, Pinterest, Snap a ďalšie.

Čína trpí a s ňou celý svet

Špecifická situácia je v Číne, v ktorej už pred týždňami sa začala nekontrolovane šíriť pandémia Covid 19. Komunistická vláda v Pekingu však rieši situáciu po svojom a lokálne ohniská nakázy sa snaží vyriešiť úplnými lockdownami. Uavretý je napr. Peking, hlavné mesto s viac ako 20 miliónmi obyvateľov, čo vyoláva hneď niekoľko problémov. Utlmuje sa tamojšia hospodárska aktivita, čo spôsobuje obrovské problémy v dodávkach materiálu pre firmy z celého sveta. Tie sú tak donútené prerušovať výrobu.

Korunuje to najväčší logistický prístav sveta práve v Pekingu, ktorý je uzavretý. Čína sľúbila ekonomické stimuly na podporu ekonomiky, avšak najdôležitejším stimulom by bolo uvoľnenie prísnych pandemických opatrení. Neistotu vytvárajú taktiež pokračujúce konflikty medzi USA a Čínou, ktoré môžu vyústiť do delistovania čínskych firiem z americkej akciovej burzy, ak neposkytnú svoje audity americkým regulačným orgánom.

Stabilné biznisy sa držia naďalej

Podľa našich očakávaní, ktoré sme vyjadrili v našom článku 6 odvetví, ktoré budú zo súčasných makroekonomických podmienok ťažiť, sa darí predovšetkým bankám, energetickým firmám, maloobchodnému predaju, spotrebiteľskému, zbrojárskemu a kybernetickému odvetviu. Aj tu však treba mať na zreteli ocenenie akcií, ktoré v nejednom prípade dosahuje vysoké násobky. Dobre sa držia aj farmaceutické podniky, ktroých tržby a zisky od makroekonomických podmienok až tak nezávisia.

Potvrdzuje sa zároveň toľkokrát Buffetom a inými úspešnými investormi omieľaná poučka, že obdobné prepady akciového trhu najlepšie ustoja stabilné biznisy, ktoré majú tzv. „moat“, po slovensky v podstate konkurenčnú výhodu a vysokú kvalitu tržieb/zisku. Príkladom je Apple, Microsoft, Visa, Mastercard, Coca-Cola či Johnson & Johnson.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokPfizer kúpi spoločnosť Biohaven Pharmaceutical za $11,6 MLD.
Ďalší článokČísla Disney nedosiahli očakávania, investorov však teší rast streamovacej služby
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno