Finančné trhy tento týžden

Príliv makroúdajov sa prvý deň v tomto týždni nebude týkať USA z dôvodu sviatku. Pozornosť sa tak presunie na starý kontinent. Eurozóna vo štvrtom kvartáli zápasí s poklesom HDP, a to hlavne kvôli slabým číslom z Nemecka a jedná sa tak o tretí mesiac v rade, keď priemyselná výroba v eurozóne klesá.

1 1

Čínsky HDP a politické zmeny

Čína zverejní údaje o HDP za štvrtý štvrťrok spoločne s decembrovými dátami o priemyselnej výrobe a maloobchode. Dôležité ale budú aj informácie ohľadom čínskej centrálnej banky. Tá ponechala jednoročnú úrokovú sadzbu nezmenenú a špekuluje sa, či dôjde k uvoľneniu politiky prostredníctvom povinných minimálnych rezerv. Ďalším faktorom je reakcia Číny na prezidentské voľby na Taiwane, kde zvíťazil kandidát, ktorý nie je Číne príliš naklonený kvôli svojmu minulému pôsobeniu, hoci teraz nepresadzuje samostatnosť ostrova. Výsledky volieb trhy prijali bez problémov (zatiaľ).

V hľadáčiku zostávajú sadzby

Pre trhy stále zostávajú poprednou témou úrokové sadzby centrálnych bánk a ich prípadný pohyb. Okrem nových ekonomických dát sa tak investori tiež vyzerajú aj názory centrálnych bankárov, a to najmä z Fedu a ECB. Tí sa väčšinou stavajú proti predčasnému uvoľneniu menovej politiky. Trh bude trpezlivo vyzerať štvrtkové ECB minutes, teda zápis z posledného zasadnutia Európskej centrálnej banky, aby zistili, či existujú akékoľvek indikácie o možnom znížení úrokových sadzieb. To je dosť dôležité, pretože podľa šéfky Christine Lagarde na decembrovom zasadnutí rady guvernérov ECB otázka zníženia úrokových sadzieb nebola prejednávaná. V súčasnej dobe sa odhaduje, že pravdepodobnosť zníženia sadzieb v marci je 42 % a v apríli potom 119 %.

Podľa prvých údajov došlo v decembri k oživeniu inflácie, čo bolo hlavne dôsledkom vývoja cien energií. V kontraste k tomu jadrová inflácia poklesla. Analytici oslovení agentúrou Bloomberg predpokladajú, že konečné dáta vývoj inflácie potvrdia.

2

Maloobchodné tržby v USA

USA zverejní vývoj maloobchodných tržieb za december. Očakáva sa, že budú mierne vyššie vďaka predaju áut a vyšším cenám benzínu. Ak však tieto faktory vylúčime, pravdepodobne oproti novembru dôjde k miernemu poklesu. Pozornosť sa tiež sústredí na januárové prieskumy priemyselnej aktivity z New Yorku a Filadelfie, rovnako ako na prieskum spotrebiteľskej dôvery.

3

Finančné výsledky amerických bánk

V piatok bola zahájená výsledková sezóna amerických bánk za minuloročný štvrtý kvartál, a boli celkom solídne. JPMorgan zažiarila s robustným výhľadom na tento rok, čo naznačuje, že recesia nie je na obzore. Bank of America, ktorá v poslednom štvrťroku 2023 dokonca rozpúšťala rezervy, sa však v návratnosti kapitálu nemôže porovnávať s JPM. Citigroup čelí iným výzvam kvôli rozsiahlej reštrukturalizácii, čo sa prejavilo na slabších výsledkoch. Wells Fargo nepriniesla presvedčivý výhľad, ale má dostatok kapitálu na možné navýšenie odkupov akcií.

Druhý týždeň výsledkovej sezóny bude opäť v znamení amerických bánk. Reakcie trhu môžu byť turbulentné, najmä po zverejnení výsledkov ďalších dvoch veľkých bánk (MS, GS) a následne regionálnych bánk. Pre tieto banky by mal byť miernejší výhľad pre menovú politiku výhodný, pretože znižuje objem nerealizovaných účtovných strát a stabilizuje pasíva. V ďalšom týždni bude v hľadáčiku Big Tech a európske trhy.

Kvartálne správy z minulého týždňa:

vysledky 15 1

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokLuxusné akcie vydávajú zmiešané signály, ako na tom budú v roku 2024?
Ďalší článokAký vplyv má ročný poplatok 1 % na Vaše portfólio?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno