Rekordné tržby

Jedna z najväčších firiem poskytujúca “luxus“, Brunello Cucinelli zaznamenala v minulom roku tržby presahujúce 1,1 miliardy EUR, čo je najviac v histórii spoločnosti. Cieľ významného míľnika bol splnený o päť rokov skôr, ako sa očakávalo, na základe pôvodného 10-ročného plánu Brunello Cucinelli na roky 2019 až 2028, podľa ktorého spoločnosť do roku 2028 zdvojnásobí svoje tržby.

Ďalší prelom bol zaznamenaný v štvrtom štvrťroku 2023, v ktorom mal Brunello vôbec najlepšie výsledky s tržbami 321 miliónov EUR, čo je medziročný nárast o 15,6 %. Rast bol ešte výraznejší vzhľadom na porovnanie zo štvrtého štvrťroka 2022, keď spoločnosť vykázala 32 % rast a nárast veľkoobchodného predaja o 53 %. Cucinelli v komentári k predbežným číslam za rok 2023 uviedol, že „vzhľadom na vynikajúcu kvalitu predaja očakávame veľmi dobrý zisk. Sme tiež poctení obrazom, ktorý naša Casa di Moda sprostredkúva svetu luxusného remeselného spracovania a životného štýlu.“

Silné objednávky z jari fiškálneho roku 2024 a „výborný začiatok“ roku 2024 „vyústia do najoptimistickejšieho výhľadu na prvú polovicu tohto roka. Vzhľadom na to všetko potvrdzujeme našu veľkú dôveru pre tento rok, v ktorom predpokladáme pohodlný a zdravý rast približne o 10 %,“ uviedol Cucinelli, výkonný predseda a kreatívny riaditeľ firmy. Ten tiež načrtol svoju prognózu, v ktorej spomenul 10 % rast v roku 2025.

Za 12 mesiacov, ktoré sa skončili 31. decembra, tržby vzrástli o 23,9 % na 1,14 miliardy EUR v porovnaní s 919,7 milióna EUR v roku 2022. Výkon bol pripísaný exkluzivite značky, remeselnému spracovaniu. K 31. decembru mala Cucinelli 125 maloobchodných butikov a 49 tvrdých obchodov. Veľkoobchodné tržby vzrástli o 13,4 % na 392,7 milióna EUR. V súčasnosti má trhovú kapitalizáciu 6,3 miliardy USD.

V roku 2023 vzrástli tržby v Taliansku, odkiaľ spoločnosť pochádza, o 25,3 % na 128,7 milióna EUR, čo predstavuje 11,3 % z celkového počtu. Pri konštantných výmenných kurzoch tržby v Európe, okrem Talianska, vzrástli o 13,5 % na 299,3 milióna EUR, čo predstavuje 26,3 % z celkových tržieb. Európa vrátane Talianska predstavovala 37,6 % z celkového počtu. Tržby v Severnej a Južnej Amerike vzrástli o 20,8 % na 404,4 milióna EUR, čo predstavuje 35,5 % z celkového počtu, čo poukazuje na silný dopyt vo všetkých veľkých mestách na oboch pobrežiach krajiny, v strediskách a v druhotriednych mestách. V roku 2023 tržby v Ázii vzrástli o 40,4 % na 306,8 milióna EUR, čo predstavuje 26,9 % z celkového počtu.

25 rokov partnerstva s luxusným americkým domom Saks Fifth Avenue

V októbri Saks a Cucinelli oslávili 25 rokov partnerstva exkluzívnou kolekciou kapsúl, vizuálnym prevzatím vlajkovej lode Saks Fifth Avenue v New Yorku. Spolu s uvedením kapsúl na trh a prevzatím vlajkovej lode v New Yorku spoločnosť Saks uviedla na trh prvé vône Cucinelli, licencované spoločnosti EuroItalia ako exkluzívnemu veľkoobchodnému partnerovi v USA. Cucinelli tiež hostil “Una Serata Italiana” (taliansky večer) v Los Angeles v Chateau Marmont, na ktorom bolo množstvo celebrít, napríklad Oprah Winfrey, Jennifer Lopez, Ava DuVernay a Demi Moore.

Predaje Brunello Cucinelli v roku 2023 prekročili významný míľnik 1 miliardy EUR

Brunello Cucinelli povedal, že je kľúčové ponúkať rovnaký produkt globálne, bez špecializovaných kolekcií v závislosti od krajiny. „Na celom svete musí byť jeden jediný odkaz vášho produktu.“ Jasné a konzistentné umiestnenie pomohlo značke rásť nielen v Číne, ale aj na Strednom východe, v Južnej Kórei a Japonsku. V roku 2023 spoločnosť investovala približne 78 miliónov EUR do obchodnej, digitálnej, technologickej a výrobno-logistickej oblasti.

Podľa trojročného investičného plánu spoločnosť rozširuje svoju továreň v Solomeo a stavia novú továreň na pánske krajčírstvo v Penne, v centrálnom regióne Abruzzo, historickom výrobnom centre, ktoré sa špecializuje na pánske odevy. Bude dokončená na jar 2025 a bude zaberať plochu 14 800 štvorcových metrov a bude zamestnávať približne 350 remeselníkov.

Do dokončenia nového závodu sa začala prevádzka v prenajatom závode so 75 zamestnancami na plný úväzok s cieľom 100 zamestnancov do konca roku 2024. Čistý dlh zostal k 31. decembru v porovnaní s predchádzajúcim rokom rovnaký a predstavuje približne 7 miliónov EUR. Spoločnosť Cucinelli bola minulý mesiac zaradená do hlavného indexu talianskych akciových trhov index FTSE MIB, 11 rokov po jej IPO.

Akcie Brunello Cucinelli


Akcie Brunello Cucinelli za posledných 12 mesiacov klesli o -4,9 %. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú za 84,4 EUR. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 59,9 násobok zisku na akciu (P/E); 26,4 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 21,6 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos spoločnosti predstavuje 0,76 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokSpoločnosť XTB na poli pasívneho investovania: Investičné plány rozšírené o funkciu autoinvest
Ďalší článokOperačné systémy od Roku pre smart TV sa stávajú špičkovými
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno