Január

Prvý mesiac v roku 2023 bol z hľadiska volatility pomerne dynamický. Pre hlavné akciové trhy v Európe dokonca jeden z najlepších štartov v histórií, kedy si nemecký index DAX pripísal vyše 8 %. Nálada investorov sa zotavila po tom, ako sa ustálila situácia týkajúca sa cien komodít a zvládnutím zimy so zásobami plynu, s ktorými Európa operovala. V Amerike sa darilo hlavne hodnotovým akciám, no v druhej polovici mesiaca sme mohli vidieť aj pomerne výraznú zmenu pri rastových tituloch. Tie sa snažili dobiehať práve, vyššie spomínané, hodnotové tituly. Popredný index S&P500 ukončil január zo ziskom v okolí 5 %.

image
Zdroj: xStation5, Vývoj menového páru EUR/USD

Obchodníci boli v očakávaní na prvé tohtoročné zasadania centrálnych bánk. Ani jedna z hlavných centrálnych bánk neprekvapila a úrokové sadzby navýšila podľa očakávania. V stredu, po zasadaní americkej centrálnej banky obchodníci vyhodnotili prejav J.Powella ako pokračovanie jeho predchádzajúcej rétoriky, jednoducho nepriniesol nič nové. Akciové trhy po tomto vystúpení neochvejne pokračovali v raste až do ukončenia obchodných hodín, dolár oslaboval na páre s Eurom až k úrovni 1.10000.

Obrat sentimentu nastal až počas štvrtkového zasadania ECB a ďalším impulzom boli výsledky amerických dát z trhu práce, ktoré prekonali očakávania nových 185tis. pracovných miest a vykázali prírastok až 517tis. pozícií. Čo môže byť pre FED jasný signál aby pokračoval vo svojej reštriktívnej menovej politike aj naďalej, takýto scenár nemajú finančné trhy v sebe aktuálne započítaný. Predstavitelia americkej centrálnej banky nebudú mať určite ambíciu aktuálnu situáciu podceniť, jeden prešľap sa im podarili v roku 2021, kedy širokú verejnosť ubezpečovali, že inflácia je prechodný a krátkodobý jav. Mimochodom tento jav donútil FED navyšovať úrokové sadzby najrýchlejšie v celej histórií.

image 1
Zdroj: Chartr, Federal Reserve, Graf historického navyšovania sadzieb v USA

Napriek tomu, že sa do trhov pretavuje zaujímavý mix fundamentov, skúsim tu zhrnúť tie najzásadnejšie pre najbližšie týždne. Časť obchodníkov sa zhoduje na tom, že rast akciových trhov je odtrhnutý od reality a rizík, ktorým ešte môžeme čeliť. J.Powell z FEDu sa jasne vyjadril, že v roku 2023 nevidí priestor na znižovanie úrokových sadzieb. Bullard, prezident pobočky FEDu v St.Louis, dokonca naznačil priestor pre navýšenie sadzieb nad očakávanú terminálnu sadzbu. Trhy tieto správy ignorujú a očakávajú presný opak toho, čo tvrdia bankári FEDu. Zníženie sadzieb už v druhej polovici roka 2023 o 200bp, teda 2 percentuálne body, takýto je momentálny konsenzus medzi obchodníkmi.

image 2
Zdroj: Fear & Greed Index, CNN

Jednoznačne je na mieste byť opatrný, Fear & Greed index od CNN naznačuje posun nálady obchodníkov do extrémnej chamtivosti, práve tieto úrovne môžu hrať významnú kontrariánsku úlohu. Pre lepšiu predstavu, ešte pred mesiacom bol tento index na úrovni 38 bodov, ktorá predstavuje oblasť STRACHU.

Ďalšou zaujímavosťou môže byť zatváranie short pozícií veľkých hedgeových fondov, ktoré kapitulovali najme na technologických tituloch. Hneď v úvode februára sme tak mali možnosť vidieť najväčšie ukončovanie sell pozícií od novembra 2015. Možno za novoročným dominantným up trendom nestojí žiadna rétorika FEDu, uvoľňujúce sa inflačné dáta, ale práve to, že v týchto pásmach boli najvýraznejšie objemy, ktoré na trh pôsobili ako magnety. Posledný takýto pohyb je vidieť na grafe v roku 2021, kedy sa index S&P500 obchodoval na 4600 bodoch, o 5 mesiacov neskôr to už bola úroveň 3600 bodov. Bude to tentokrát iné?

image 3
Zdroj: Prime Book Global Equities, Twitter

Nedalo by mi nespomenúť situáciu na, podľa mňa, najrizikovejších trhoch – trhoch kryptomien. Nálada je podobná ako na hlavných akciových trhoch. Bitcoin sa obchodoval v posledných dňoch už aj za 24 000$, táto zóna sa vyznačovala výraznými objemami obchodov. Opätovný pohyb nad túto cenu by mohol znamenať pokračovanie pozitívneho sentimentu až do pásma pod 30 000$. Naopak otvára sa reálna príležitosť minimálne k technickej korekcii na cenu 20 900$, výraznejší pohyb pod túto zónu by mohol znamenať pokles opäť k 17 000$.

image 4
Zdroj: TradingView, Graf vývoja BTC

Európe pomohla pomerne teplá zima, ktorá nevysala zo zásobníkov plynu očakávané množstvá. Otázkou stále ostáva, čo sa udeje v momente, kedy sa budú štáty pred zásobovať na najbližšie vykurovacie obdobie. Pokles teda nezaznamenal len trh zemného plynu ale aj ropný trh, ktorý sa obáva nedostatočného ekonomického oživenia v Číne a celom svete, naviac do toho posledné dni zasiahli aj správy o špionážnom balóne, ktorý bol zostrelený USA. Na infláciou, s ktorou sa snažia centrálne banky bojovať mali výrazný vplyv práve ceny priemyselných komodít, ich ďalší vývoj a prípadný rast môže plány centrálnych bankárov zmariť. Po opatrných úvodných komentároch z úst J.Powella je namieste pripustiť možnosť, že aj on bude chcieť trhu doručiť jasnejší komentár a zneistiť pozitívnu náladu obchodníkov. Práve takáto rétorika by mohla obchodníkov nasmerovať opäť na americký dlhopisový trh, prípadne zvýšiť atraktivitu dolára. Negatívne by to mohlo pôsobiť na trh s drahými kovmi. Nesmieme však zabúdať, že trhy sa správajú často iracionálne a vždy musíme byť pri obchodovaní pripravení aj na najhorší možný scenár. Môžeme sa tešiť, tento rok bude opäť patriť aktívnejším obchodníkom aj vďaka svojej dynamike.

Vyskúšajte, aké je to byť investorom. Získajte akciu zdarma tu: https://sk.xtb.com/akcia-zdarma-od-xtb

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokApple utrpel prvý medzikvartálny pokles príjmov za posledné 4 roky
Ďalší článokGoogle útočí späť na Microsoft a jeho úspech GPT vypustením vlastnej umelej inteligencie s názvom Bard

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno