Darktrace

Spoločnosť Darktrace bola založená v roku 2013 bývalými zamestnancami amerických a britských spravodajských agentúr a matematikmi z univerzity v Cambridge. Jej technológia Darktrace Immune System využíva umelú inteligenciu na to, aby sa naučila ako organizácie fungujú a ako komunikujú ich zamestnanci s cieľom zistiť nezrovnalosti, zastaviť kybernetické útoky a zabrániť ich šíreniu. Využíva na to analogický prístup k učeniu „digitálnej DNA“ organizácie a neustále sa meniacemu prostriediu.

Táto technológia poskytuje úplné pokrytie hlavných aplikácií SaaS a cloudových služieb vrátane platforiem Microsoft 365, Zoom, Slack, Okta a mnohých ďalších, pričom bezproblémovo sa integruje s celým radom bezpečnostných nástrojov, od brán firewall až po rôzne systémy SIEM a SOAR.

darktrace1
Zdroj obrázku: Darktrace

Falšuje Darktrace účtovníctvo?

Hoci firma vstúpila na burzu prostredníctvom IPO len v roku 2021, stihla sa už ocitnúť v problémoch. Spoločnosť Quintessential Capital Management, ktorá sa špecializuje na „shortovanie“ – obchodovanie so stávkou na pokles akcií, totiž minulý mesiac obvinila Darktrace z falšovania účtovníctva. Spoločnosť Darktrace ale reagovala, že si za svojimi výsledkami stojí a zadáva audit organizácií E&Y, aby odstránila pochybnosti o jej účtovníctve.

Európskemu podniku sa na základe účtovníctva pomerne dobre darí. Hoci nie je ziskový, v poslednom kvartáli zaznamenal 37 % medziročný rast tržieb na 126,3 miliónov dolárov, pričom počet zákazníkov mu stúpol o 29 % na 7 757. Darktrace zároveň zlepšil svoj výhľad na celý rok. Obvinenie bolo pre rýchlo rastúcu kyberbezpečnostnú firmu a jej akcionárov fackou a nie prvou. V septembri minulého roku boli vedené rozhovory so súkromnou investičnou spoločnosťou Thoma Bravo, ktorá mala záujem o akvizíciu Darktrace. Rokovania však stroskotali a akvizícia sa neuskutočnila, čoho výsledkom bol pokles akcií Darktrace o tretinu.

Po správe spoychbňujúcej účtovné praktiky spoločnosti už dosiahli akcie firmy rekordné minimum. Správa firmy Quintessential Capital Management spoychňuje účtovníctvo Darktrace a porovnáva ho so softvérovou spoločnosťou Autonomy, ktorú vytvoril zakladajúci investor spoločnosti Darktrace, Mike Lynch. Lynch bol za posledné desaťročie zapletený do obvinení z podvodu v súvislosti s predajom Autonomy v roku 2011 firme Hewlett Packard, hoci Lynch tieto obvinenia popiera.

„Predstavenstvo plne verí v robustnosť finančných procesov a kontrol spoločnosti Darktrace,“ uviedol vo vyhlásení predseda Gordon Hurst. „Na znak tejto dôvery sme si objednali túto nezávislú kontrolu treťou stranou.“ Výkonná riaditeľka Darktrace Poppy Gustafsson, ktorá je tiež bývalou zamestnankyňou Autonomy, vo februári povedala, že je „dôležité vyvrátiť akékoľvek nepodložené závery o podniku, a čo najdôraznejšie odmietnuť akékoľvek návrhy, že ide o obchod, ktorý je nie je riadený s najväčšou integritou.“

Predstavitelia Quintessential Capital Management, ktorí so správou prišli uviedli, že „Vítajú rozhodnutie spoločnosti Darktrace iniciovať nezávislé preskúmanie jej financií. Dúfame, že takáto kontrola bude dostatočne podrobná, skeptická a nestranná, aby poskytla prehľad o pochybných transakciách, ktoré sme označili v našej správe.“ Darktrace ale neočakáva, že správa bude pripravená včas na jej polročné výsledky 8. marca.

Akcie Darktrace


Akcie Darktrace od svojho maxima z roku 2021 stratili už tri štvrtiny trhovej hodnoty. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 5,8 násobok tržieb na akciu (P/S) a 45,3 násobok EV/EBITDA. Voči svojim konkurentom na trhu kyberbezpečnosti sa aj vzhľadom na obvinenie obchoduje spoločnosť Darktrace lacnejšie.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkcie čínskych technologických gigantov sa prepadli, pretože oživenie ekonomiky podnecuje strach z cenovej vojny
Ďalší článokAlibaba tlačí na pokles nákladov, pretože rast príjmov zostáva nízky
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno