Vyšetrovanie SEC

Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) začala vyšetrovať spoločnosť Coinbase kvôli jej programu požičiavania, ktorý plánuje uviesť na trh najskôr v októbri a naznačila, že firmu bude kvôli ponuke žalovať. Akcie Coinbase reagovali na túto správu poklesom o -3,23% a za posledný týždeň poklesli už takmer o -10%.

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Coinbase, Brian Armstrong nazval opatrenia SEC „útržkovitými“ a „zastrašovacími taktikami za zatvorenými dverami“, pričom uviedol, že iné podniky pôsobiace v oblasti kryptomien tieto programy ponúkať môžu. Služba požičiavania by umožnila zákazníkom držiacim stablecoin nazývaný USD Coin získať úrok tým, že ho požičia iným obchodníkom. Stablecoiny sú kryptomeny, ktoré si majú udržiavať väzbu na národné meny ako je dolár a uľahčujú vymeniť jednu kryptomenu za druhú. Tento program mal byť rozšírený v budúcnosti aj o ďalšie kryptomeny.

Požičiavanie digitálnych mien sa stalo bežným spôsobom, ako môžu obchodníci s kryptomenami zarábať peniaze navyše, a podnietilo vzostup novej časti trhu s názvom DeFi alebo decentralizované financovanie. Extra likvidita umožňuje špekulantom požičiavať si na obchodovanie s derivátmi alebo na iné obchodné činnosti.

SEC uviedla, že táto činnosť bude predstavovať typ investície, ktorý je potrebné zaregistrovať u vlády podľa zákonov na ochranu investorov. Niekoľko štátnych regulačných orgánov, vrátane tých v New Jersey, už obvinilo iné krypto pôžičkové platformy, napr. Block Fi, z dôvodu porušovania zákonov o cenných papierov.

Coinbase spochybňuje, že by jeho program predstavoval investičnú zmluvu, na ktorú by mala dohliadať SEC. Armstrong na twitteri uviedol, že federálne regulačné orgány svoje dôvody spoločnosti nevysvetlili.

„Odmietajú nám povedať, prečo si myslia, že ide o cenný papier a namiesto toho od nás vyžadujú veľa záznamov (vyhovieme), predvolávajú našich zamestnancov a pýtajú si svedectvo (vyhovieme) a nakoniec nám povedia, že nás budú žalovať, ak pristúpime k spusteniu programu“ napísal na Tweeter generálny riaditeľ Coinbase.

Coinbase debut na burze
Akcie Coinbase debutovali na burze Nasdaq v apríli tohto roka, zdroj obrázku: Business Journal

Coinbase

Coinbase Global predstavuje najväčšiu a najhodnotnejšiu americkú kryptomenovú burzu, ktorá má viac ako 68 miliónov verifikovaných používateľov z viac ako 100 krajín. Na jej platforme sa obchodujú aktíva v hodnote zhruba 180 miliárd dolárov, pričom Coinbase si z každej transakcie berie určitý poplatok a preto príjmy spoločnosti závisia predovšetkým od objemu obchodovania.

Spoločnosť v posledných rokoch ťaží z rozmachu obchodovania kryptomien a jej počet mesačne aktívnych používateľov sa k druhému štvrťroku medziročne zvýšil z 1,5 milióna na 8,8 milióna používateľov. Obchodované aktíva zas vzrástli z 26 miliárd na 180 miliárd dolárov, pričom tieto metriky poháňali taktiež rast výnosov a zisku. Tržby v druhom štvrťroku 2021 stúpli v porovnaní s minulým rokom 11,4 násobne, zo 178 miliónov na 2,03 miliardy dolárov a zisk 50 násobne, z 32 miliónov na 1,61 miliardy dolárov.

Akcie Coinbase


Akcie Coinbase sa hneď po vstupe na burzu z apríla tohto roka vyšvihli na svoju maximálnu cenovú úroveň $429. Po opadnutí eufórie však klesli už o -40% a aktuálne sa obchodujú na cene $258 za akciu, čo spoločnosti dáva trhovú kapitalizáciu 67,6 miliardy dolárov. Táto hodnota ju radí medzi najhodnotnejšie burzy na svete vôbec.

Aktuálne sa akcie Coinbase obchodujú za 32,5 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 17,8 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF). Vzhľadom na rast aký momentálne firma zažíva možno považovať ich možno považovať za lacné, avšak investori pri kryptoburzách by mali rátať aj s potenciálnymi faktormi, ktoré by túto ziskovosť mohli v budúcnosti ohroziť.

Medzi tie najzávažnejšie faktory patria pokles obchodovania, zdanenie a regulácia kryptomien, obmedzenia regulačných orgánov či dokonca úplný zákaz obchodovania kryptomien. Analytici sú aj napriek existujúcim rizikám a súčasným poklesom ohľadom akcií Coinbase skôr optimistickí, keď priemerný cenový cieľ 22 analytikov, ktorí akcie pokrývajú je na úrovni $372.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJWall Street Journal
Predchádzajúci článokPayPal kúpi japonský startup Paidy za 2,3 miliardy eur
Ďalší článokAkcie Affirm rastú o ďalších 23,5% po výborných štvrťročných výsledkoch
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno