More

  Čínsky výrobca elektromobilov Xpeng v 1. kvartáli zvýšil tržby medziročne o 62 % v prepočte na 834 miliónov EUR. Čistá strata mu klesla o dve pätiny na 174 miliónov. Firma sa usiluje o expanziu na zahraničné trhy vrátane Európy.

  Čínsky výrobca elektromobilov Xpeng v 1. kvartáli zvýšil tržby medziročne o 62 % v prepočte na 834 miliónov EUR. Čistá strata mu klesla o dve pätiny na 174 miliónov. Firma sa usiluje o expanziu na zahraničné trhy vrátane Európy.

  Xpeng v 1. kvartáli zvýšil tržby

  Čínsky výrobca elektromobilov Xpeng v 1. kvartáli zvýšil tržby medziročne o 62 % v prepočte na 834 miliónov EUR. Čistá strata mu klesla o dve pätiny na 174 miliónov. Firma sa usiluje o expanziu na zahraničné trhy vrátane Európy. Xpeng od januára do marca dodala zákazníkom 21-tisíc vozidiel, čo je o 20 % viac ako pred rokom. V druhom štvrťroku odhaduje odbyt na 29 až 32-tisíc kusov, čo by znamenalo medziročný nárast o 25 až 38 %. Výhľad naznačuje, že automobilke sa vyplácajú propagačné akcie a zľavy aj rozsiahle investície do nových technológií vrátane umelej inteligencie či automatického riadenia.

  Odborníci upozorňujú, že Xpeng, do ktorého koncom minulého roka investoval Volkswagen 700 miliónov USD, bude čeliť tlakom zo strany nových konkurentov, ako je napríklad Xiaomi, ktoré nedávno uviedlo na trh svoj prvý elektromobil SU7. Smartfónový gigant z Pekingu totiž v nasledujúcich desiatich rokoch plánuje investovať do automobilového odvetvia 10 miliárd USD.

  Ako Xpeng expanduje?

  Xpeng sa v snahe o rozšírenie príjmov usiluje o expanziu na zahraničných trhoch. V Európe už predáva elektromobily v Nemecku, Holandsku a Nórsku. Plánuje vstúpiť aj na ďalšie európske trhy vrátane Británie, Francúzska a Talianska. Avšak, EÚ zvažuje ďalšie clá na dovoz elektromobilov z Číny. Čínski výrobcovia podľa Bruselu využívajú výraznejšie dotácie a deformujú európsky trh. To isté si myslí aj Bidenova administratíva a tak expanzia na trh do USA je v tejto chvíli nereálny.

  V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 8,3 miliardy USD a jej akcie v tomto roku klesli o -37,5 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -6,8 %. V súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 8,7 USD.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové