More
  Home Krátké správy Britský maloobchodný gigant Tesco hlási nárast zisku za obchodný rok 2023/24. Tesco zaznamenalo zisk vo výške 2,76 miliardy GBP, čo predstavuje nárast z predchádzajúceho roku vo výške 2,49 miliardy GBP.

  Britský maloobchodný gigant Tesco hlási nárast zisku za obchodný rok 2023/24. Tesco zaznamenalo zisk vo výške 2,76 miliardy GBP, čo predstavuje nárast z predchádzajúceho roku vo výške 2,49 miliardy GBP.

  Britský maloobchodný gigant Tesco hlási nárast zisku za obchodný rok 2023/24. Tesco zaznamenalo zisk vo výške 2,76 miliardy GBP, čo predstavuje nárast z predchádzajúceho roku vo výške 2,49 miliardy GBP.

  Nárast zisku Tesco

  Britský maloobchodný gigant Tesco hlási nárast zisku za minulý obchodný rok 2023/24, čo bol dôsledok zmiernenia inflácie v Spojenom kráľovstve. Tento krok umožnil zákazníkom s nižšími príjmami nakupovať viac produktov. Počas obchodného roku, ktorý sa skončil 24. februára, Tesco zaznamenalo zisk vo výške 2,76 miliardy GBP. To predstavuje nárast z predchádzajúceho roku vo výške 2,49 miliardy GBP. Tento výsledok presiahol očakávania ekonómov, ktorí očakávali zisk vo výške 2,75 miliardy GBP.

  Spoločnosť Tesco, ktorá zaznamenala 9 % rast akcií počas minulého roka, využíva stratégiu vyrovnávania cien s diskontným reťazcom Aldi na kľúčových položkách a aj popularitu svojho vernostného programu Clubcard, ktorý poskytuje členom zľavy. Navyše, Tesco profituje aj zo zvýšenej domácej spotreby, keďže spotrebitelia varia a trávia viac času doma. Predaj prémiových produktov v jeho sortimente sa zvýšil o 15,7 %.

  Spoločnosť plánuje ďalší nákup vlastných akcií v hodnote 1 miliardy GBP v priebehu nasledujúceho roka, pričom od októbra 2021 už nakúpila akcie v hodnote 1,8 miliardy GBP. Rovnako zvýšila svoju ročnú akcionársku dividendu o 11 %. Tesco však tiež oznámilo predaj svojich aktív v oblasti retailového bankovníctva britskej banke Barclays za približne 700 miliónov GBP, aby sa mohlo sústrediť na svoj hlavný potravinársky biznis. Plánovaná transakcia sa má uzavrieť v druhej polovici tohto roka.

  Spoločnosť predpovedá ďalší nárast zisku v novom finančnom roku vďaka silnému dopytu. Manažment firmy tiež poznamenal, že inflačné tlaky sa výrazne znížili a zaznamenali zlepšenie spotrebiteľského sentimentu. V obchodnom roku 2024/25 predpokladá Tesco „najmenej“ 2,8 miliardy GBP upraveného prevádzkového zisku.

  V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 25,4 miliardy USD a jej akcie za posledný rok vzrástli o +13,9 %, a v súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 3,6 USD. Podľa trhovej kapitalizácie ide o 29. najhodnotnejšiu firmu vo Veľkej Británii.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.