More

  Renault sa v minulom roku vrátil k zisku a jeho tržby vzrástli. V roku 2023 dosiahol čistý zisk 2,32 miliardy eur a tržby stúpli o 13 % na 52,4 miliardy eur. Predaj francúzskej automobilky sa zvýšil o 9 % po štyroch po sebe nasledujúcich rokoch poklesu.

  0
  Renault sa v minulom roku vrátil k zisku a jeho tržby vzrástli. V roku 2023 dosiahol čistý zisk 2,32 miliardy eur a tržby stúpli o 13 % na 52,4 miliardy eur. Predaj francúzskej automobilky sa zvýšil o 9 % po štyroch po sebe nasledujúcich rokoch poklesu.

  Francúzska automobilka Renault sa v minulom roku vrátila k zisku a jej tržby vzrástli. No aj napriek tomu sklamala analytikov, ktorí očakávali ešte lepšie výsledky. Automobilka zároveň ponúkla investorom viac hotovosti obrovským zvýšením dividendy. Renault v stredu oznámil, že za rok 2023 dosiahol čistý zisk 2,315 miliardy eur po strate 716 miliónov eur v roku 2022, ktorá zahŕňala odpisy spojené s jeho odchodom z Ruska.

  Analytici pritom predpovedali automobilke čistý zisk v priemere 3,52 miliardy eur. Konsenzus nezahŕňal kapitálovú stratu vo výške približne 900 miliónov eur z predaja podielu Renaultu v partnerskej spoločnosti Nissan. Tržby za rok 2023 vzrástli o 13 % na 52,38 miliardy eur. Analytici očakávali tržby vo výške 52,88 miliardy eur.

  Spoločnosť vykázala za minulý rok prevádzkovú maržu 7,9 %, čo je nárast z 5,5 % v roku 2022. V tomto roku predpovedá prevádzkovú maržu približne 7,5 % a do roku 2030 chce dosiahnuť cieľ, ktorým je dvojciferná marža.

  Renault uviedol, že navrhne dividendu vo výške 1,85 eura na akciu za rok 2023, čo je prudký nárast z 0,25 eura/akcia v roku 2022. Pripojí sa tak k americkým automobilkám Ford a General Motors, ktoré takisto poskytli viac hotovosti investorom, ale tiež európskej skupine Stellantis. „Navrhovaná výplata dividend ilustruje našu dôveru v našu schopnosť pokračovať v raste,“ povedal finančný riaditeľ Thierry Pieton.

  Renault pred 2 týždňami tiež uviedol, že ruší plánovaý vstup na burzu prostredníctvom IPO svojej dcérskej spoločnosti Ampere, ktorá sa zameriava na výrobu elektrických áut. Ampere sme pritom zaradili medzi najočakávenejšie vstupy na burzu v roku 2024. Napriek tomu oznámila, že plánuje vyrábať elektromobil s predajnou cenou pod 20 tisíc eur. Chce konkurovať lacnejším elektrickým autám z Číny a USA a spopularizovať elektromobilitu v Európe. Model bude k dispozícií po roku 2025.

  Francúzska automobilka Renault tiež oznámila, že plánuje zníženie výrobných nákladov na autá. Do roku 2027 sa zameria na zníženie výrobných nákladov o 30 % v prípade vozidiel so spaľovacím motorom a o 50 % v prípade elektrických vozidiel.

  Ďalšie novinky zo sveta investovania
  Ďalšie krátke správy

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.