More

  Ceny zlata klesli na 1-mesačné minimum: Dopady robustných údajov z trhu práce v USA a pozastavenie nákupov zlata Čínou.

  Ceny zlata klesli na 1-mesačné minimum: Dopady robustných údajov z trhu práce v USA a pozastavenie nákupov zlata Čínou.

  Ceny zlata klesli

  V piatok klesli ceny zlata na 1-mesačné minimum, čo bolo spôsobené robustnými údajmi z trhu práce v USA, ktoré vyvolali obavy, že americká centrálna banka (Fed) bude držať úrokové sadzby vysoko dlhší čas. Dolárový index si polepšil približne o 0,8 %, čo tiež prispelo k poklesu cien zlata. Augustový kontrakt na zlato na komoditnej burze Comex stratil 2,8 % a uzavrel na 2325 USD za troyskú uncu, zatiaľ čo spotová cena zlata klesla o 3,46 % na 2293,78 USD za uncu.

  Piatková správa amerického ministerstva práce ukázala, že počet nových pracovných miest mimo poľnohospodárstva v USA v máji stúpol o 272 000 po 165 000 v predchádzajúcom mesiaci, čo výrazne prekonalo očakávania analytikov, ktorí predpokladali zvýšenie len o 190.000. Investori dúfali, že nové údaje o zamestnanosti potvrdia ochladenie trhu práce, čo by umožnilo Fedu spustiť cyklus uvoľňovania menovej politiky. Avšak, trh práce zostáva odolný a trh aktuálne počíta s tým, že Fed začne znižovať úrokové sadzby najskôr v septembri.

  Vplyv čínskej politiky na trh zlata

  Ďalším faktorom ovplyvňujúcim ceny zlata boli správy, že Čína v máji pozastavila nákup zlata, keď predtým nakupovala zlato 18 mesiacov po sebe. Toto pozastavenie nákupov malo výrazný dopad na trh zlata, pretože Čína je jedným z najväčších svetových kupcov tohto drahého kovu.

  Júlový kontrakt na striebro v piatok tiež zaznamenal pokles o 6,14 % na 29,44 USD za uncu. Striebro, podobne ako zlato, reagovalo na silné údaje z trhu práce a obavy z dlhodobo vysokých úrokových sadzieb v USA.

  Zlato je atraktívnou investíciou v obdobiach politickej a ekonomickej neistoty. Polovica svetovej spotreby zlata pripadá na šperky, 40 % na investície a 10 % na priemysel. Najväčšími producentmi zlata sú Čína, Austrália, Spojené štáty americké, Južná Afrika, Rusko, Peru a Indonézia. Najväčšími spotrebiteľmi zlatých šperkov sú India, Čína, Spojené štáty americké, Turecko, Saudská Arábia, Rusko a Spojené arabské emiráty. Cena zlata za posledný rok vzrástla o +17,3 %.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Zlato môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové