More

  Pokuta pre spoločnosť Bayer za prípravok glyfosát znížená na 400 miliónov USD: Ako sa situácia vyvíja a čo to znamená pre budúcnosť?

  Pokuta pre spoločnosť Bayer za prípravok glyfosát znížená na 400 miliónov USD: Ako sa situácia vyvíja a čo to znamená pre budúcnosť?

  Rozhodnutie súdu a reakcia spoločnosti Bayer

  Súd v Pensylvánii v utorok (4. júna) znížil výšku kompenzácií, ktoré má nemecká spoločnosť Bayer vyplatiť v spore o nežiaduce zdravotné účinky jej prípravku na hubenie buriny glyfosát, na 400 miliónov USD z pôvodnej sumy 2,25 miliardy USD. Farmaceutická a chemická skupina sa však plánuje proti rozhodnutiu odvolať​. Bayer v stredu oznámil, že s verdiktom nesúhlasí, keďže súdny proces podľa neho sprevádzali závažné pochybenia. Spoločnosť tvrdí, že počas procesu došlo k závažným pochybeniam, ktoré ovplyvnili výsledok.

  Glyfosát vyvinula americká agrochemická spoločnosť Monsanto, ktorú v roku 2018 kúpila spoločnosť Bayer za viac ako 60 miliárd USD. Spoločnosť odvtedy čelí nákladným právnym sporom, ktoré sužujú jej finančné výsledky. V USA čelí desaťtisícom žalôb o náhradu škody v dôsledku údajného poškodenia zdravia po použití prípravku Roundup na báze glyfosátu​. Na krytie súdnych trov si Bayer vytvoril rezervy, ktoré ku koncu minulého roka dosahovali 6,3 miliardy USD. Napriek zníženiu pokuty na 400 miliónov USD, spoločnosť stále čelí značným finančným výzvam a budúcim sporom.

  V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 33,5 miliardy EUR a jej akcie v tomto roku klesli o -16,7 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -45,3 %. V súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 28,6 EUR.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové