More

  BMW v minulom roku zaznamenal rast celkového predaja o viac ako 6 % na 2,5 milióna áut. Tržby vzrástli o 9 % avšak čistý zisk klesol, kvôli jednorazovým nákladom na konsolidáciu čínskeho podniku BMW BBA.

  BMW v minulom roku zaznamenal rast celkového predaja o viac ako 6 % na 2,5 milióna áut. Tržby vzrástli o 9 % avšak čistý zisk klesol, kvôli jednorazovým nákladom na konsolidáciu čínskeho podniku BMW BBA.

  Tržby aj zisk BMW v roku 2022 vzrástli

  Nemecký výrobca luxusných áut, skupina BMW, ohlásil významný nárast tržieb a zisku za minulý rok, pričom hrali kľúčovú úlohu elektrické vozidlá, ktoré sa stali hnacou silou rastu. Celkový predaj sa zvýšil o 6,4 % na viac ako 2,5 milióna áut a tržby sa zvýšili o 9 % na 155,5 miliardy EUR.

  Skupina BMW, zahŕňajúca značky Rolls-Royce a Mini, dosiahla stanovené ciele pre rok 2023 napriek intenzívnej konkurencii a nestabilným podmienkam. Zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) sa zvýšil o 32 % na 18,5 miliardy eur. Hoci čistý zisk klesol o približne 34 % na niečo vyše 12 miliárd EUR kvôli jednorazovým nákladom súvisiacim s konsolidáciou spoločného čínskeho podniku BMW BBA, bez tohto vplyvu by čistý zisk bol vyšší.

  Významný nárast zaznamenali aj dodávky plne elektrických áut, ktoré vzrástli o 74 % na viac ako 375 000 kusov, predstavujúc približne 15 % celkového predaja. Napriek tomu, že dopyt po produktoch skupiny BMW bol vysoký, predaj plne elektrických vozidiel bol hlavným hnacím motorom rastu v roku 2023.

  BMW navrhuje vyplatiť akcionárom dividendu vo výške 6 EUR na akciu, čo je nižšie ako v predchádzajúcom roku, ale vyššie ako očakávali analytici. V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 76,8 miliardy USD a jej akcie za posledný rok vzrástli o +11,8 %, a v súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 106,9 EUR. Podľa trhovej kapitalizácie ide o 7. najhodnotnejšiu nemeckú firmu.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.