More

  Amazon investuje 15,7 miliardy EUR do dátových centier v Španielsku. Očakáva sa, že táto investícia prispeje sumou 21,6 miliardy EUR k hrubému domácemu produktu (HDP) Španielska.

  Amazon investuje 15,7 miliardy EUR do dátových centier v Španielsku. Očakáva sa, že táto investícia prispeje sumou 21,6 miliardy EUR k hrubému domácemu produktu (HDP) Španielska.

  Amazon investuje v Španielsku

  Americký technologický gigant Amazon oznámil významnú investíciu vo výške 15,7 miliardy EUR do dátových centier v Aragónsku, regióne na severovýchode Španielska. Táto investícia, realizovaná prostredníctvom cloudovej divízie Amazon Web Services (AWS), bude rozložená do roku 2033 a prinesie množstvo ekonomických a pracovných príležitostí.

  Očakáva sa, že táto investícia prispeje sumou 21,6 miliardy EUR k hrubému domácemu produktu (HDP) Španielska. Okrem priameho ekonomického prínosu sa očakáva aj vytvorenie približne 17 500 nepriamych pracovných miest, ktoré budú podporovať lokálne firmy a podniky. Týmto krokom Amazon výrazne podporí lokálnu ekonomiku a technologický ekosystém v regióne.

  Španielsky minister pre digitálnu transformáciu, José Luis Escrivá, vyzdvihol túto investíciu ako dôkaz atraktivity Španielska ako technologického centra v južnej Európe. „Tento nový záväzok AWS poukazuje na atraktivitu našej krajiny ako strategického technologického centra v južnej Európe,“ uviedol Escrivá.

  Amazon, známy ako priekopník v oblasti elektronického obchodu, si vďaka AWS zabezpečil aj dominantné postavenie v sektore cloud computingu. Na konci roka 2023 mal AWS podiel na trhu vo výške 31 %, čo ho radí na prvé miesto v tomto segmente podľa údajov Stocklytics. Avšak, konkurencia v podobe Microsoftu a Google nenecháva nič na náhodu. Microsoft má podiel 24 % a Google 11 % na globálnom trhu cloudových služieb.

  Preteky v oblasti cloud computingu sa v poslednom období ešte viac vyostrili príchodom umelej inteligencie a pokročilých jazykových modelov ako je ChatGPT. Tieto technológie prinášajú nové možnosti a výzvy, pričom spoločnosti ako Amazon, Microsoft a Google investujú do infraštruktúry a výskumu, aby si udržali a posilnili svoje postavenie na trhu.

  Investícia Amazonu nie je len finančným záväzkom, ale aj strategickým krokom, ktorý môže transformovať Španielsko na lídra v oblasti technologických inovácií v Európe. Tento projekt môže prilákať ďalšie technologické firmy a startupy, čím sa posilní celkový ekosystém a podpora digitálnej transformácie v krajine.

  Investícia Amazonu do dátových centier v Aragónsku predstavuje významný krok vpred pre španielsku ekonomiku a technologický sektor. S vytvorením tisícok pracovných miest a posilnením HDP krajiny je tento projekt príkladom toho, ako strategické investície môžu priniesť dlhodobé benefity a transformovať regionálne ekonomiky. Spolu s rastúcou konkurenciou v oblasti cloud computingu a príchodom umelej inteligencie bude zaujímavé sledovať, ako sa tieto dynamiky vyvinú v nasledujúcich rokoch.

  V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 1,9 bilióna USD a jej akcie v tomto roku vzrástli o +22,1 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +59,3 %. V súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 183,2 USD.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové