More

  Aktivita v súkromnom sektore eurozóny rástla najvýraznejšie za rok. Čo prispelo k tomuto rastu a aké sú budúce vyhliadky?

  Aktivita v súkromnom sektore eurozóny rástla najvýraznejšie za rok. Čo prispelo k tomuto rastu a aké sú budúce vyhliadky?

  Výrazný rast aktivity v súkromnom sektore

  Aktivita v súkromnom sektore eurozóny v máji rástla najrýchlejším tempom za posledný rok, čo je pozitívnym signálom pre ekonomiku regiónu. Zložený index nákupných manažérov (PMI), ktorý zahrnuje aktivitu vo výrobnom sektore aj v sektore služieb, dosiahol 52,2 bodu oproti 51,7 bodu v apríli, čo predstavuje najvyššiu úroveň od mája 2023. Tento ukazovateľ sa tak stále nachádza nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles aktivity od jej rastu.

  Expanzia v sektore služieb bola hlavným ťahúňom rastu, zatiaľ čo výrobné odvetvie zaznamenalo pokles. Vedľajší index PMI pre služby v máji mierne oslabil na 53,2 bodu z jedenásťmesačného maxima 53,3 bodu v apríli. Napriek tomu sektor služieb pravdepodobne zabezpečí, že eurozóna v druhom štvrťroku opäť dosiahne rast.

  Zlepšujúce sa vyhliadky a zmiernenie inflačných tlakov

  Zložený index budúcej produkcie vzrástol v máji na 63,1 bodu, čo je najvyššia hodnota od februára 2022. Tento rast vyhliadok povzbudil firmy v sektore služieb k zvyšovaniu počtu zamestnancov najrýchlejším tempom za posledných 11 mesiacov. Inflačné tlaky sa celkovo zmiernili, pričom výrobné ceny rástli najpomalším tempom za posledných šesť mesiacov. Tento trend by mohol zmierniť obavy z inflácie a podporiť stabilnejší ekonomický rast v nadchádzajúcich mesiacoch.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Investovať do rôznych ETF môžete TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové