Zriadenie vlastnej leteckej jednotky

Spoločnosť JD.com, ktorú sme tiež zaradili medzi 3 technologické akcie, ktoré menia svet, včera oznámila, že jej dcérska firma JD Logistics plánuje založiť svoju vlastnú flotilu lietadiel s cieľom získať časť medzinárodného logistického trhu. Ten je v súčasnosti ovládaný niekoľkými globálnymi dodávateľskými reťazcami.

Cieľom podniku je do roku 2030 uviesť do prevádzky „najmenej 100 lietadiel,“ uviedol generálny riaditeľ Yui Yu, pričom ten už získal súhlas čínskej správy civilného letectva na prevádzkovanie vlastnej leteckej nákladnej dopravy. Čínsky obor doteraz na medzinárodnú prepravu svojho tovaru využíval prenájom lietadiel od leteckých spoločností.

Firmy na celom svete v súčasnosti čoraz viac hľadajú spôsoby, ako presunúť svoje dodávky z Ázie, keďže rozsiahle prestávky a meškania vo výrobe viedli k zaseknutiu v námorných prístavoch. Spoločnosti sa tak stále viac obracajú na ďalšie alternatívy ako letecká nákladná doprava.

„Covid-19 výrazne ovplyvnil priemyselné odvetvia súvisiace s dodávateľským reťazcom na celom svete.“ Videli sme nedostatok zdrojov lodnej dopravy a zdrojov leteckej nákladnej dopravy,“ poznamenal v rozhovore pre Bloomberg TV generálny riaditeľ JD Logistics, Yu Rui. Aj keď prerušenia spôsobené pandémiou nemusia trvať dlho, kríza Covid-19 urýchlila globálny prechod k online nákupom a to vytvára nové obchodné príležitosti pre firmy ako JD Logistics, dodal.

Automatizácia a robotizácia

Spoločnosť JD.com prevádzkujúca jeden z najväčších elektronických obchodov v Číne si urobila meno na trhu svojim inovačným prístupom k technologickým riešeniam a uspokojovaniu zákazníkov skrz kvalitu služieb. V portfóliu má totiž 38 logistických parkov, ktoré patria k najväčším a najviac automatizovaným centrám v Ázii, sieť približne 1 200 skladov s celkovou rozlohou približne 23 miliónov metrov štvorcových a vyvíja vlastné roboty a drony na donášku tovaru. Vďaka týmto technológiám sa podnik môže pochváliť tým, že až 90% všetkých objednávok dokáže dostať k zákazníkom ešte v ten alebo nasledujúci deň.

c2VydmljZT1pbWFnZXMmc3JjPWh0dHBzJTNBJTJGJTJGYWtjaWUuc2slMkZ3cC1jb250ZW50JTJGdXBsb2FkcyUyRjIwMjElMkYwOCUyRkpELmNvbV8ucG5nJmNhY2hlTWFya2VyPTE2Mjk4MTk0OTYtNDM0NzkmdG9rZW49ZmViMDY2YmZhOWNjMDEyMw.q
Vývoj tržieb JD.com v miliardách dolárov

Tento prístup sa odzrkadľuje aj na rýchlom raste firmy z hľadiska počtu zákazníkov, ale aj tržieb. V poslednom štvrťroku, napriek zintenzívňujúcej sa čínskej regulácií, spoločnosť dokázala medziročne zvýšiť výnosy o 26,2% na 39,3 miliardy dolárov a počet zákazníkov stúpol z 417,4 milióna na 531,9 milióna, čo predstavuje nárast o 27,4%. Z hľadiska príjmov Jd.com už dokonca aj prekonala svojho hlavného konkurenta Alibabu.

V rámci rozšírenia svojho medzinárodného podnikania chce pekingská firma posilniť svoju sieť zámorských skladov a v najbližších 2 rokoch bude prioritou vybudovať vysoko automatizované sklady v Severnej Amerike a Európe. V rámci expanzie pritom manažment myslí aj na svoj záväzok k planéte a preto sa zaviazal, že do 5 rokov investuje 1 miliardu juanov (130 miliónov eur) do nízkouhlíkových technológií svojho dodávateľského reťazca.

Akcie JD.com


Akcie JD.com v tomto roku kvôli obávam z čínskych regulácií výrazne zaostávajú za širším trhom. Svojim poklesom o -6,23% zďaleka nedosahujú výkon benchmarku, indexu S&P 500, ktorý vzrástol o +19,45%. Aktuálne sa akcie spoločnosti obchodujú za 24 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 22,13 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF).

Vzhľadom na potenciál, ktorý podnik ponúka sa zdajú byť jeho akcie mimoriadne lacné. Rovnaký názor má aj Wall Street, keď k 14. októbru až 36 z 39 analytikov určilo akciám JD.com hodnotenie BUY alebo OUTPERFORM, pričom ich priemerný cenový cieľ je na úrovni $97,67, čo je o +18,5% viac ako je súčasná cena akcií.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokPlug Power oznámil spoluprácu s Airbusom a optimistické roky pred sebou
Ďalší článokAkcie Zillow dosiahli svoje ročné minimum po prerušení nákupov nehnuteľností
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno