3 technologické akcie, ktoré menia svet

Tieto technologické spoločnosti svojou činnosťou posúvajú svet technológií o krok vpred

0
611

Technologické akcie

Technológie posúvajú ľudstvo vpred a spoločnosti, ktoré ich posúvajú na nové úrovne sa môžu tešiť nielen obľube investorov, ale i vysokému rastu, výnosom a ziskom. Technologické akcie sú aktuálne v kurze viac ako hocikedy predtým, keďže pandémia naplno odhalila zraniteľnosť tradičného podnikania. Do popredia sa čoraz viac dostáva internet, automatizácia, strojové učenie, cloud, analýza dát, umelá inteligencia a ďalšie oblasti, ktoré zvyšujú efektivitu poskytovaných služieb. V tomto článku sa pozrieme na 3 technologické akcie, ktoré menia svet svojimi inováciami.

JD.com

Najväčší konkurent Alibaby v čínskom online priestore, ktorý jej dokáže konkurovať svojím rastom aj technológiami. Zaostáva však v počte používateľov a aj celkového povedomia o firme z globálneho hľadiska, čo však firma rýchlo napravuje (počet mesačných používateľov sa za posledných kvartál zvýšil o 24 mil. na 441,6 mil. (+32% rast medziročne). JD.com nie je tak zisková spoločnosť ako Alibaba a jej hlavný produkt Aliexpress a to najmä z dôvodu, že jej biznis model je odlišný od Aliexpressu v tom, že zatiaľ čo Aliexpress predstavuje platformu, na ktorej rôzni predajcovia predávajú svoje produkty konečným spotrebiteľom, JD predáva produkty na svojej platforme a pod svojou značkou.

xtb
Technologické akcie - JD.com
Technologické akcie – JD.com, zdroj obrázku: Nikkei Asian Review

Na rovnakom princípe funguje hviezda Wall Street – Amazon. Takýto biznis model je nákladovo a kapitálovo omnoho náročnejší, avšak pokiaľ firma dokáže vybudovať dostatočne veľkú logistickú sieť a počet používateľov, môže to znamenať zlatú baňu a obrovskú silu na trhu. Amazonu sa to už podarilo a JD má príležitosť stať sa čínskym Amazonom.

Prečo sa však spoločnosť JD dostala do tohto rebríčka je jej prístup k vývoju technológií. Firma patrí medzi celosvetových lídrov v oblasti robotiky či automatizácie a stala sa vôbec prvou firmou na svete, ktorá využíva na dodávanie svojich objednávok lietajúce drony a má vo svojej kuriérskej „armáde“ zástup bezpilotných donáškových vozidiel. Drony sú zatiaľ obmedzené rýchlosťou a váhou, maximálna rýchlosť je na úrovni cca 100 km/h a max. váha na cca 27 kg. Avšak spoločnosť aktívne vyvíja taktiež drony, ktoré by boli schopné uniesť balíky v hmotnosti až 1 tony, čo však naráža na problémy s batériou.

Technologické akcie - JD.com
Dronová donáška, zdroj: JD.com

Ďalším úspechom bolo otvorenie plne automatizovaného skladu v roku 2018, ktorý zamestnáva 4 ľudí, avšak dokáže odbaviť 200 tisíc balíkov denne. Tieto inovácie umožnili spustenie služby JD Plus, ktorej zákazníkom spoločnosť doručí balík už do 1 dňa. Služba využíva už viac ako 20 mil. ľudí. Bude zaujímavé aké technológie prinesie čínsky gigant v ďalších rokoch.


Asi nikoho neprekvapí, že akciám JD sa darí. Oproti minulému roku sa zvýšili o viac ako 100%.

Salesforce

Salesforce sme zaradili do zoznamu technologické akcie, ktoré menia svet z dôvodu, že bola jedna z prvých, ktorej sa podarilo vytvoriť priam dokonalý SaaS softvér, vďaka ktorému môžeme spoločnosť označiť za jedného z priekopníkov v oblasti cloudu. Firma poskytuje firemný cloudový softvér na oblasti manažmentu vzťahov so zákazníkmi, marketingové kampane, zákaznícku podporu, správu e-shopu, analytické riešenia a ďalšie.

technologické akcie
Technologické akcie – Salesforce, zdroj obrázku: Salesforce

Spoločnosť je lídrom na svojom trhu a vďaka svojim inovatívnym riešeniam rýchlo zbiera nielen nových zákazníkov, ale i ocenenia, napr. titul najinovatívnejšia firma na svete tri roky po sebe (2011-2014). Aktuálne jej služby využíva viac ako 150 tisíc podnikov z celého sveta a medzi nimi napr. aj Amazon, Spotify, Toyota, T-Mobile, American Express, Canon, L´Oreal, Unilever a ďalšie známe spoločnosti.

V aktuálnom roku by vďaka akvizícií mala pridať do svojej platformy 360 i komunikačnú platformu Slack, ktorá umožní ešte viac prepojiť jednotlivé funkcie. Ďalšou inovatívnou oblasťou by mala byť analýza a vizualizácia dát, v ktorej odkúpila jedného z lídrov na danom trhu – spoločnosť Tableau, v roku 2019. Počas druhej digitálnej vlny, ktorú aktuálne prežívame, možno očakávať, že presun spoločností do online sféry, výrazne zvýšiť dopyt i po službách Salesforce. Taktiež je pravdepodobné, že táto inovatívna firma, ktorá len v minulom roku minula na výskum a vývoj takmer 3 mld. dolárov, príde s ďalšími inováciami pre svojich zákazníkov.


Podobne ako v prípade JD.com aj tu nikoho neprekvapí rýchly rast cien akcií spoločnosti, hoci tie sú aktuálne viac ako 10% pod svojim maximom z dôvodu, že akcionárom i investorom sa nepáčila obrovská suma, ktorú firma minula na kúpu spomínanej služby Slack.

Square

Spoločnosť Square bola založená v roku 2009 zakladateľom Twitteru Jackom Dorseym a prišla na trh s inováciou – malou čítačkou kariet, ktorá sa pripájala do smartfónov, avšak dnes už poskytuje omnoho širšiu škálu služieb v oblasti platieb. Finančný ekosystém spoločnosti Square umožňuje svojim zákazníkom prijímať digitálne platby i už vo forme platobných kariet alebo mobilov, ponúka účtovné funkcie, mzdový softvér, inovatívne platobné terminály či pôžičky prostredníctvom služby Square Capital. Disponuje taktiež mobilnou peňaženkou – CashApp, ktorá má i vlastnú debetnú kartu.

Technologické akcie - Square
Technologické akcie – Square, zdroj obrázku: POS Portal

Americký podnik aktuálne spracúva ročne platby v hodnote viac ako 100 mld. dolárov a neustále rastie. Rýchly rast v budúcich rokoch by malo zabezpečovať niekoľko produktov a služieb, spomedzi ktorých vypichneme platformy Cash App a Square Online Store. Zákaznícka základňa firemnej aplikácie CashApp, ktorá sa zameriava na vzájomné transakcie medzi užívateľmi, sa medziročne zdvojnásobila a stále ma obrovský priestor na rast.

Square
Technologické akcie – Square

Taktiež možno očakávať výrazné rozširovanie ponuky finančných produktov a služieb pre týchto užívateľov zo strany firmy. Jednou z týchto služieb bolo umožnenie nakupovania bitcoinu prostredníctvom aplikácie a práve táto služba zabezpečila obrovské nárasty príjmov po tom čo sa bitcoin stal opäť stredobodom pozornosti. Square Online Store je relatívne nová, avšak rýchlo rastúca platforma, ktorá umožňuje digitálne platby na webstránkach jednotlivých e-shopov.


Akcie Square majú za sebou rovnako úžasný nárast ako tržby spoločnosti, keď za posledných 5 rokov akcionárom priniesla ich investícia návratnosť cca 2300%, pričom len od marca akcie zaznamenali nárast o viac ako 400%.

Prečítaj si tiež: 3 akcie, ktoré menia svet zdravotníckych technológií

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno