Stopka pre nákupy nehnuteľností
Spoločnosť Zillow, jedna z najväčších online platforiem na nákup, prenájom, predaj a financovanie nehnuteľností v USA, dočasne prestane s nákupom nových domov od zákazníkov. Iba v druhom štvrťroku pritom podnik kúpil viac ako 3 800 domov, teraz sa však bude musieť zamerať na tie nehnuteľnosti, ktoré už má v prerábke.
Akcie Zillow v reakcii poklesli o -9,5%, čo predstavuje najväčší ich prepad za posledných 7 mesiacoch. Naopak akcie firmy Opendoor, ktorá je jedným z hlavných konkurentov Zillow, vyskočili o +7,9%.
Zillow, ktorého služby mesačne využíva v priemere 229 miliónov ľudí je populárny aj vďaka tomu, že jeho algoritmus nazývaný Zestimates zverejňuje zoznamy nehnuteľností a vypočítava odhadované hodnoty domov. To umožňuje používateľom sledovať, akú hodnotu má 135 miliónov nehnuteľností v databáze podniku.
V roku 2018 však vedenie firmy rozšírilo podnikanie Zillow Offers, skrz ktorého spoločnosť nakupovala a predávala tisícky domov. V novom segmente Zillow posielal majiteľom výzvu, aby požiadali o cenovú ponuku svojho domu a následne jeho algoritmus vygeneroval cenu nehnuteľnosti. V prípade, že jej vlastník s ponukou súhlasí, podnik nehnuteľnosť kúpi, vykoná drobné opravy a nakoniec ju ponúkne na trhu s vyššou cenou.
„Pôsobíme v ekonomike obmedzenej prácou a ponukou na konkurenčnom realitnom trhu, najmä vo výstavbe, renováciách a zatváraní priestorov,“ uviedol vo vyhlásení Jeremy Wacksman, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Zillow. „Neboli sme oslobodení od týchto trhových a kapacitných problémov a teraz máme operatívne nevybavené práce na obnove a zatváraní. Vzhľadom na neočakávane vysoký dopyt, Zillow Offers dosiahol svoju kapacitu nákupu domov na zvyšok roka.“
Pauza v nákupoch domov je vážnou udalosťou najmä preto, že to bol jedným z hlavných zdrojov v predošlom období. Od roku 2018 kedy sa podnikanie Zillow Offers spustilo, sa výnosy spoločnosti v ďalšom roku zvýšili o viac ako dvojnásobne z 1,33 na 2,74 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o 106%. Nie je to však prvýkrát, kedy firma zastavila nákupy nehnuteľností. Stalo sa tak aj v počiatkoch pandémie.
Pandémiou poháňaný rast
Okrem Zillow Offers, spoločnosť významne ťažila tiež z pandemickej situácie, ktorá presunula podstatnú časť každodenných činností spotrebiteľov do online sféry a rýchleho nárastu cien nehnuteľností. Medzi rokmi 2019 a 2020 tak tržby podniku vzrástli o 22% na 2,74 miliardy a v roku 2021 by podľa odhadov mali stúpnuť opäť viac ako dvojnásobne až na 6,45 miliardy dolárov.
Napriek impozantnému vývoju je však firma stále stratová čo je spôsobené predovšetkým snahou manažmentu uchopiť príležitosti, ktoré v súčasnosti ponúka trh a získať na ňom čo najlepšie postavenie. Aj z tohto dôvodu si Zillow prostredníctvom augustovej ponuky dlhopisov požičal 450 miliónov dolárov a v septembri ďalších 700 miliónov dolárov.
Akcie Zillow
Akcie Zillow sa od začiatku roka prepadli o -33,7% a od svojho historického maxima z februára dokonca o -57,6% na $86. Dosiahli tak najnižšiu ročnú hodnotu, pričom výrazne zaostávajú za širším trhom. Aktuálne sa akcie spoločnosti obchodujú za 147,3 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 43,4 násobok podnikovej hodnoty a zisku pred zdanením, zaplatením úrokov a odpisov (EV/EBITDA).
Napriek prudkému poklesu je konsenzus analytikov ohľadom akcií Zillow pomerne optimistický. K 14. októbru, 11 z 18 analytikov im určilo hodnotenie BUY alebo OUTPERFORM a ich cenový cieľ je $153 na akciu, čo je o +77,9% viac ako je ich momentálna cena na burze.