Ako vyzerá portfólio Berkshire?

Veľké americké hedžové fondy musia regulačným orgánom oznamovať, aké investície v poslednom čase uskutočnili. Tieto informácie sa potom zvyčajne zverejňujú 45. deň nasledujúceho štvrťroka. V posledných dňoch sme tak mali možnosť nahliadnuť do rúk mnohých legendárnych investorov a obchodníkov. Okrem iného sme sa dozvedeli, čo nakúpil a predal legendárny investor Warren Buffett a jeho ľudia. Ešte predtým sa však pozrime, ako dnes vyzerá investičné portfólio spoločnosti Berkshire Hathaway.

berkshire
Najväčšie pozície v portfóliu Berkshire Hathaway

Na obrázku vidíte všetky pozície, ktoré predstavujú viac ako 1 % celkovej hodnoty portfólia. Zďaleka najväčšou pozíciou je Apple, ktorá predstavuje 51 % celkovej hodnoty. Nasleduje Bank of America s 8,51 %, American Express so 7,59 %, Coca-Cola so 6,92 % a prvú päťku uzatvára ropná spoločnosť Chevron s 5,56 %.

Aké nové akcie spoločnosť kúpila?

Berkshire kúpila tri nové pozície – DR Horton, Nvr Inc a Lennar Corp. Všetky tri spoločnosti podnikajú v stavebníctve, takže Buffett a jeho ľudia nákupom ich akcií vsádzajú na to, že tento sektor čakajú dobré časy. Treba však poznamenať, že celková hodnota pozícií je naozaj malá.

Kde Berkshire zvyšoval a znižoval podiely?

Berkshire uskutočnila len dva nákupy. Prvým bola spoločnosť Occidental Petroleum, ktorá predstavuje 3,8 % hodnoty portfólia. Buffett túto pozíciu budoval dlhší čas. Druhou firmou bola Capital One Financial, ktorá sa špecializuje na poskytovanie finančných služieb.

Berkshire sa zbavila niektorých svojich pozícií v piatich spoločnostiach. Ide o akcie ropnej spoločnosti Chevron, herného štúdia Activision Blizzard, automobilky General Motors, priemyselnej spoločnosti Celanesse Corp a finančnej spoločnosti Globe Life. Ani tu však nedošlo k žiadnym veľkým prekvapeniam.

Ktorých akcií sa spoločnosť úplne zbavila?

Berkshire sa úplne zbavila troch spoločností – McKesson Corp, Marsh & McLennan a Vitesse Energy Inc. Ide o spoločnosti z farmaceutického, finančného a energetického sektora. Aj tieto pozície však boli malé, takže nejde o výrazný zásah do zloženia portfólia.

Analytik XTB Tomáš Vranka všetky tieto zmeny rozoberá vo videu Čo nakúpil Warren Buffett v 2Q2023. A ak sa chcete dozvedieť o nákupoch ďalších známych investorov, výber tých najzaujímavejších je zhrnutý vo videu Shortuje trh Burry? Veľké fondy predávajú technologické spoločnosti!

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Stockcircle
Predchádzajúci článokNajväčšie svetové reťazce s rekordnými ziskami
Ďalší článokEurópsky fintech Adyen za jediný deň odpísal 41 % a 20 miliárd z trhovej hodnoty

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno