Úspešný debut Doosan Robotics

Spoločnosť Doosan Robotics pri svojom debute na obchodovaní v Soule získala 312 miliónov USD v najväčšej počiatočnej verejnej ponuke (IPO) v Južnej Kórei v tomto roku. Akcie výrobcu robotov uzavreli svoj prvý deň o 98 % vyššie potom, čo v priebehu dňa vzrástli až o 160 %. Spoločnosť, ktorej najväčším akcionárom je spoločnosť Doosan, bola kótovaná v Soule, minulý mesiac predala 16,2 milióna akcií.

Debut signalizuje silný záujem investorov o tento sektor v technologicky zdatnej Južnej Kórei, ktorá je svetovou špičkou v oblasti robotiky a zamestnáva 10 výrobných pracovníkov na každý priemyselný robot. Akcie výrobcov robotiky patrili tento rok medzi najžiadanejšie v krajine, keďže vláda a miestne spoločnosti vrátane Samsung Electronics zintenzívnili investície do tejto oblasti.

Spoločnosti, ktoré za posledných päť rokov získali v Južnej Kórei predaje nových akcií v hodnote najmenej 100 miliónov USD, vyskočili v prvý deň obchodovania v priemere o 57 %. Okrem Doosan Robotics, sa to podarilo ešte spoločnosti Fadu, ktorá tento rok získala viac ako 100 miliónov USD prostredníctvom IPO v Soule.

„Miestny trh IPO určite zaznamenáva oživenie,“ povedal An Hyungjin, manažér fondu v Billionfold Asset Management. „Očakávalo sa, že zásoby sa aspoň zdvojnásobia, keďže robotika sa tešila veľkej pozornosti.“ Spoločnosť Doosan Robotics, založená v roku 2015, sa špecializuje na výrobu robotických ramien, ktoré pracujú spolu s ľuďmi na úlohách mimo továrne. Stroje boli nasadené v širokej škále služieb od prípravy kávy a vyprážaného kurčaťa až po servírovanie piva a manipuláciu s batožinou na letisku.

Doosan Robotics plánuje použiť výnosy z IPO na strategické akvizície a expanziu do zahraničia, povedal v rozhovore generálny riaditeľ Ryu Junghoon. Zvažuje kúpu firmy s technológiou, ktorá by mohla poskytnúť robotom mobilitu, dodal. Spoločnosť v roku 2022 získala tržby vo výške 33 miliónov USD od zákazníkov vrátane tých najväčších ako napríklad Hyundai Motor a LG Electronics.

Doosan Robotics


Doosan Robotics je spoločnosť špecializujúca sa na vývoj a výrobu kobotov, čo sú spolupracujúce roboty navrhnuté na prácu bok po boku s ľuďmi v priemyselných prostrediach. Tieto roboty sú známe svojou flexibilitou, bezpečnosťou a schopnosťou adaptovať sa na rôzne úlohy bez potreby zložitého programovania. Doosan Robotics je súčasťou väčšej skupiny Doosan, ktorá je globálnym konglomerátom so sídlom v Južnej Kórei a pôsobí v rôznych odvetviach, vrátane stavebných strojov, energetiky a iných.

Roboty od Doosan Robotics sú často využívané v automobilovom priemysle, elektronike, spotrebnej elektronike a ďalších priemyselných odvetviach na automatizáciu rôznych výrobných a montážnych procesov. Tieto roboty sú flexibilné, bezpečné a ľahko integrovateľné do existujúcich výrobných liniek. Biznis model Doosan Robotics sa zakladá na niekoľkých kľúčových pilieroch:

  1. Predaj Robotov: Hlavným zdrojom príjmov je predaj robotov rôznym priemyselným odvetviam, od automobilového priemyslu po elektroniku.
  2. Služby a Podpora: Okrem predaja robotov ponúka spoločnosť aj služby údržby, školenia a technickú podporu.
  3. Riešenia na Kľúč: Doosan Robotics ponúka komplexné riešenia, ktoré zahŕňajú nielen samotné roboty, ale aj softvér a príslušenstvo potrebné pre ich optimálnu funkčnosť.

K dnešnému dňu nemám informácie o významných akvizíciách spoločnosti Doosan Robotics. Je však možné, že spoločnosť v budúcnosti môže uskutočniť strategické akvizície na posilnenie svojej pozície na trhu.

  1. Bezpečnosť na Prvom Mieste: Koboty od spoločnosti sú navrhnuté tak, aby automaticky zastavili pri kontakte s človekom, čo znižuje riziko úrazov na pracovisku.
  2. Flexibilita: Koboty od Doosan Robotics sú známe svojou vysokou flexibilitou a schopnosťou prispôsobiť sa rôznym úlohám bez potreby zložitého programovania.

Firma je jedným z lídrov v oblasti kobotiky, ktorý ponúka inovatívne riešenia pre priemysel. S rastúcim dopytom po automatizácii a robotizácii sa zdá, že spoločnosť je dobre pozicionovaná na to, aby v budúcnosti dosiahla ešte väčší úspech. Ako vždy by sa potenciálni investori mali pred investovaním poradiť so svojím finančným poradcom a vykonať vlastný výskum.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokBristol Myers Squibb získa Mirati Therapeutics za 5,8 miliardy USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno