Mimo radarov
Pri výbere akcií sa často stretávame s tým, že sa investori zameriavajú najmä na USA. Menšia skupina z nich do portfólia pridáva aj európske akcie, pričom posledný rok si obľubu získavajú aj napríklad čínske firmy, avšak ostatné krajiny však ostávajú v úzadí. Na jednej strane to je pochopiteľné, keďže americké firmy pozná každý. Tento trh je známy svojou dlhodobo stabilnou výkonnosťou a silným rastom v posledných rokoch, navyše najzvučnejšie mená firiem pozná každý a sú veľmi dobre a lacno dostupné. Akcie Samsung
Na strane druhej je možno škoda, že investori prehliadajú iné trhy, na ktorých sa dajú často nájsť zaujímavo ocenené tituly. Firmu, ktorú si dnes predstavíme, pozná snáď každý a s vysokou El pravdepodobnosťou od nej má väčšina z nás minimálne jeden výrobok, alebo nejaký komponent doma, avšak z investičného hľadiska asi napadne len málokomu. Ide o juhokórejskú technologickú firmu, ktorá je svojim ocenením a možno aj súčasnou rizikovosťou niekde medzi drahšími, ale stabilnými americkými techmi a lacnými, problémovými čínskymi akciami. Reč bude o spoločnosti Samsung Electronics.
Štruktúra spoločnosti Samsung
Samsung Electronics (ďalej už len SE), je jednou z najzložitejších spoločností na svete z pohľadu svojej štruktúry, ale aj z pohľadu toho, v akej situácii sa aktuálne nachádza. SE nie je úplne samostatnou firmou, je dcérským podnikom konglomerátu Samsung. Pod Samsung okrem SE patrí napríklad aj Samsung Electro-Mechanics, Samsung SDI, Samsung SDS, Samsung Enginieering, Samsung C&T Corporation, Samsung Heavy Industries, Samsung Life Insurance, Samsung Fire &MarineInsurance Cheil Worldwide a Samsung Biologics.
Konglomerát má teda naozaj široké zameranie, od výroby elektroniky, cez výrobu lodí, poisťovníctvo až po biotechnológie. My sa však dnes zameriame len na Samsung Electronics, ktorá tvorí približne 64 % tržieb a 86 % zisku celého konglomerátu.
SE má 3 hlavné divízie: DS (device solutions – čipy), IM (IT&Mobile – mobily) a CE (consumer electronics – spotrebná elektronika). SE nedávno oznámil, že bude druhú a tretiu divíziu zlučovať, firma by teda mala byť do budúcna rozdelená na časť, ktorá vyrába spotrebnú elektroniku a na časť, ktorá vyrába čipy.
Segmenty firmy
SE mnohí z nás poznajú primárne ako výrobcu spotrebnej elektroniky, televízorov a mobilov. Z hľadiska vyrobeného objemu ide od roku 2007 o najväčšieho výrobcu smartfónov na svete a od 2006 o najväčšieho výrobcu televízorov. Pre firmu sú však tieto segmenty dôležité viac z hľadiska PR a viditeľnosti značky, ako z hľadiska tržieb a ziskov. Poďme sa teda na jednotlivé segmenty a ich prínos pre podnik pozrieť bližšie, čísla si budeme uvádzať za tretí kvartál 2021, takže sledujte posledný stĺpec, konkrétne riadok Revenue (tržby) a Operating Income (zisk).
Segment IM tvorí 38,3 % tržieb a 31,7 % ziskov.
Segment CE tvorí 18,5% tržieb a 9,8 % zisku.
Segment DS tvorí 43,9 % tržieb, ale až 73 % zisku.
Ak od posledného DS segmentu ešte odčítame DP segment (display panel), tak samotná výroba čipov (Memory a Non-Memory) tvorí 33 % tržieb, ale až 63,4 % zisku. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, tak ide pre SE o najdôležitejší segment, ktorý tvorí väčšinu jeho zisku. SE teda nie je len firmou televízorov a mobilov, ale primárne spoločnosťou vyrábajúcou čipy.
Z hľadiska geografie 33,1 % tržieb pochádza z Ameriky, 19,4 % z Európy, 16 % z Číny, 15,9 % zo zvyšku Ázie a 15,6 z Južnej Kórei.
Na čo firma posledné roky dopláca?
Samsung ako celok mal posledné roky veľké množstvo problémov. Prvým z nich boli rôzne korupčné a úplatkárske škandály, kvôli ktorým skončil CEO celého konglomerátu vo väzení. Pôvodne tam mal byť 5 rokov, avšak po 2,5 roku bol predčasne prepustený kvôli národnému záujmu krajiny, keďže Samsung je kľúčovým dodávateľom čipov pre mnohé firmy. To na spoločnosť samozrejme nevrhá dobré svetlo a nie je to pozitívne z hľadiska PR.
Druhým problémom je veľkosť firmy, čo je na jednu stranu výhodou kvôli dobrej diverzifikácii podnikania, avšak ide aj o nevýhodu. Uveďme si príklad. SE vyrába vlastné smartfóny, je však aj dodávateľom mnohých komponentov pre konkurenčné spoločnosti, pre ktoré vyrába napríklad displeje či rôzne čipy. Medzi odberateľov firmy patrí napríklad aj Apple, pre ktorý SE vyrábal pár rokov dozadu aj čipy. Kvôli tomu, že SE vyrába aj vlastné telefóny sa však Apple rozhodol, že by SE mohol od nich odkopírovať architektúru čipov a aj z toho dôvodu Apple prešiel k TSMC.
Podobných konfliktov záujmov má kvôli svojej veľkosti firma viacero. SE skúšal v minulosti preniknúť aj na pole služieb, aby mohol získať nové zdroje príjmov. Ešte pred plošným nástupom obľuby streamovania SE predstavil vlastnú službu na streamovanie hudby s názvom Milk Music, ktorá ale bola onedlho na to zrušená. Oficiálne informácie hovoria o tom, že o službu nebol záujem, neoficiálne informácie však hovoria, že sa služba nepáčila Googlu, ktorý ju považoval za ohrozovanie integrity operačného systému Android, ktorý dodáva do smartfónov Samsung. Firma tak musí hľadať kompromisy, aby nenaštvala svojich dôležitých partnerov.
Ďalším problémom sú vzťahy s Čínou, ktorá je a bude aj do budúcna pre SE dôležitým partnerom. Posledné roky sa vzťahy medzi západom a Čínou zhoršujú, a Samsung musí byť vo vyjadreniach i svojich činoch diplomaticky niekde uprostred.
Problémom je aj veľkosť konglomerátu. Ide o jednoznačne najväčšiu spoločnosť, ktorá sa obchoduje na juhokórejskej burze, kde naráža na limity expozície v indexe. V minulosti firma viackrát zväčšila svoj podiel na úkor ostatných akcií, čo donútilo investorov kvôli rôznym expozičným limitom akcie predávať, aby znížili ich podiel, čo logicky zase znížilo aj ceny akcií. Do hry teda vstupovali aj takéto vyslovene technické faktory. V tejto oblasti väčší investori a investiční bankári už dlhodobo navrhujú, aby sa spoločnosť rozčlenila na menšie a zaviedla duálny listing napríklad v USA. To by jednak odstránilo problémy dané veľkou váhou v indexe a taktiež by odstránilo aj potenciálny konflikt záujmov, kvôli ktorému nemusí byť SE ideálnym dodávateľom pre konkurenčné firmy.
Tým sa dostávame k poslednému veľkému problému, ktorým je samotné vedenie Samsungu. Firmu vedie už tretia generácia zakladateľov, ktorí ju vedú veľmi konzervatívne. Boja sa prieniku do nových segmentov, nechcú robiť akvizície a hromadia hotovosť. Firma má momentálne trhovú kapitalizáciu okolo 440 miliárd dolárov a približne 100 miliárd dolárov v hotovosti. To je v pomere k firme obrovské číslo a hotovosť leží takto dlhodobo nevyužitá a znižuje výkonnosť firmy.
Všetky vyššie spomínané problémy spôsobujú, že výkonnosť akcií nie je taká, ako by mohla byť.
Ako spoločnosť vidí svoju budúcnosť a kde vidí veľký potenciál?
SE je v podstate dobre fungujúca stabilná spoločnosť, ktorá má svoje fungovanie dobre diverzifikované, avšak firma nepredvádzala posledné roky príliš veľký rast a tu práve začína tá zaujímavá časť príbehu a plánov firmy. Ako sme si už vyššie ukázali, firma má veľkú časť tržieb a väčšinu zisku z oblasti výroby čipov, ktoré vyrába pre iné firmy.
Samotný segment čipov však vieme rozdeliť na dve hlavné kategórie. Prvou sú memory čipy (pamäťové), kde SE na svetovom trhu dominuje. Druhou skupinou sú logical čipy (logické), kde má SE malý podiel a práve v tejto oblasti chce svoj podiel vysokými investíciami navýšiť. Svetový segment čipov má hodnotu zhruba 500 miliárd dolárov a do konca tejto dekády ba mal narásť na dvojnásobok. Logické čipy predstavujú 70 % tohto trhu, zatiaľ čo pamäťové iba 30 %. V oblasti pamätí má firma veľký podiel, približne 40 %, avšak na poli logických čipov má SE odhadom podiel približne 15 %.
SE si dal za cieľ zvýšiť svoj podiel aj na tomto poli na 40 %, čo je veľmi odvážne. Podľa plánu by mal podnik do tohto segmentu najbližšie roky investovať stovky miliárd dolárov, čo by bolo po rokoch konečne zmysluplné využitie hotovosti. Do kariet jej momentálne hrá viacero faktorov, ako napríklad rast napätia medzi Čínou a Taiwanom. Odberatelia TSMC chcú svoj dopyt lepšie diverzifikovať a práve preto hľadajú nové možnosti, medzi ktoré patrí aj SE.
Pre firmu je pozitívom aj to, že TSMC nestíha uspokojovať dopyt a objavili sa aj sťažnosti, že TSMC uprednostňuje Apple pred ostatnými firmami, ktoré hľadajú nových partnerov. Ide napríklad o Qualcomm či AMD. Dopyt a peniaze teda SE má, otázne je však to, či sa firme podarí technologicky dotiahnuť výrobu na úroveň, aby zvyšovala svoj podiel v tejto oblasti. Ak sa to firme naozaj podarí, pôjde o veľmi pekný nový zdroj príjmov.
Ocenenie firmy
Ako sme si už na začiatku spomínali, z hľadiska ocenenia sú akcie Samsung Electronics niekde v strede medzi americkými a čínskymi technologickými spoločnosťami. Obchodujú sa za zhruba 15 násobok ročných ziskov na akciu (P/E), čo je v dnešnom svete drahých akcií prijateľná hodnota.
Ak sa na firmu pozrieme z hľadiska pomeru ceny akcie a účtovnej hodnoty majetku na akciu (P/B), tak v tomto prípade je veľmi lacná. Na obrázku dole sme porovnali SE (prvá) s konkurenciou v oblasti výroby čipov či elektroniky. Druhý riadok je P/B spoločnosti TSMC, tretí riadok Apple, štvrtý riadok Micron a piaty riadok Intel. Z obrázku je jasné, že SE je z hľadiska P/B na úrovni 1,63 výrazne lacnejší ako konkurencia, ktorá sa pohybuje od úrovne 2 až k úrovni 42.
Záver
Nákup SE je teda momentálne nákupom stabilnej, ale nie veľmi rastovej firmy so stávkou na segment logických čipov. Po dlhých rokoch konzervatívneho a opatrného vedenia firmy je cieľ preniknúť vo väčšom do oblasti logických čipov konečne krokom, ktorý môže výrazne posunúť ziskovosť a tržby firmy.
Momentálne vo svete panuje ideálna atmosféra pre tento krok – oveľa vyšší dopyt ako ponuka v oblasti logických čipov, napätie medzi Čínou a západom, niektorí nespokojní odberatelia TSMC a podobne. SE má obrovské množstvo hotovosti, vďaka ktorej môže priebežne investovať množstvo prostriedkov, aby vôbec mal šancu v tomto segmente uspieť. Či sa to firme podarí alebo nie, uvidíme až o niekoľko rokov. Samsung Electronics a ďalšie populárne akcie môžete nakupovať aj predávať s 0% poplatkami u brokera XTB. Akcie Samsung Electronics