Čínske akcie v poklese

Čínske akcie zaznamenali pokles, keďže množstvo negatívnych udalostí znížilo dôveru investorov. Index CSI 300, ktorý sleduje akcie na pevninskej Číne, klesol za posledný týždeň o takmer 1 % na najnižšiu úroveň za viac ako šesť týždňov. Pokles čínskych akcií je spôsobený slabými cestovateľskými výdavkami a obnovenými obavami z realitného sektora, čo vyvoláva otázky o udržateľnosti čínskeho ekonomického oživenia. Geopolitické riziká tiež ovplyvňujú akcie výrobcov elektrických vozidiel, keďže v USA zvýšili clá na elektromobily na 100 % a EÚ plánuje uvaliť clá na čínske elektromobily, čo by mohlo viesť k obchodnej vojne.

Priemerné výdavky na cestovateľa zostali nízke, čo ovplyvnilo akcie spojené s cestovným ruchom, ako je spoločnosť Changbai Mountain Tourism. Autority nedokázali zlepšiť sentiment na realitnom trhu ani napriek nedávnym snahám stabilizovať trh s nehnuteľnosťami. Dexin China Holdings sa stal najnovším developerom, ktorý bol nútený ukončiť činnosť, pričom akcie developerov vstúpili do technického medvedieho trhu už pred dvoma týždňami.

„Celkový slabý trh kvôli zníženej nádeji na zníženie úrokových sadzieb v USA, kombinovaný s veľmi krehkou dôverou investorov v realitný trh, prispel k poklesu akcií developerov,“ povedal Raymond Cheng, vedúci výskumu čínskeho realitného trhu v CGS International Securities Hong Kong.

Index Hang Seng, ktorý je zložený z 50 najväčších a najlikvidnejších spoločností kótovaných na Hong Kong Stock Exchange, bol ešte približne pred mesiacom považovaný za jeden z najvýkonnejších hlavných indexov v tomto roku. Zhruba koncom mája si pripisoval od začiatku roka takmer 17 %, čím prekonával index S&P 500 aj technologický Nasdaq Composite. Treba však dodať, že zatiaľ čo americké akciové trhy boli a sú na maximách, čínsky Hang Seng je od svojho maxima nižšie o 43 % a od maxima v tomto roku klesol o 8,6 % a v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 17 896,9 bodu.

Čínske akcie v poklese kvôli ekonomickým obavám
Zdroj: Google

Maloobchodné tržby v Číne sa v máji zvýšili, zatiaľ čo priemyselná výroba spomalila rast. Údaje signalizovali, že oživovanie druhej najväčšej svetovej ekonomiky sprevádza veľa otázok. Čínska vláda sa snaží naštartovať hospodársky rast v čase, keď krajina čelí zvyšujúcej sa nezamestnanosti a pretrvávajúcej kríze na trhu s nehnuteľnosťami.

V posledných týždňoch sa objavili viaceré pozitívne signály, pričom Medzinárodný menový fond (MMF) minulý mesiac upravil svoju predpoveď pre rast čínskej ekonomiky na 5 % pre tento rok. Tento odhad je v súlade s cieľom, ktorý si stanovila vláda v Pekingu. V tomto týždni sa očakáva, že Čínska ľudová banka rozhodne o 1-ročných a 5-ročných primárnych úverových sadzbách, bez očakávania zmeny.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Čínske akcie si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokRast cien drahých kovov: Aký vplyv má na zisky ťažobných spoločností?
Ďalší článokÚdaje o inflácii v USA ako palivo pre akciové trhy
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciovým trhom. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno