Komodity v kurze
Komodity sú v tomto roku v trende. Index Bloomberg Commodity (BCOM), predtým známy ako Dow Jones-UBS Commodity Index, v tomto vzrástol o +3,6 % a S&P GSCI (Goldman Sachs Commodity Index), index vytvorený Goldman Sachs zahŕňajúci viac ako 20 komodít si dokonca pripísal viac ako +8 %.
Významné zisky si v tomto roku pripísalo zlato, striebro a meď. Striebro je z pomedzi týchto kovov v tomto roku najvýkonnejšie, vzrástlo o takmer 23 % a momentálne je na najvyššej úrovni od roku 2013. Zlato je na historických úrovniach a v tomto roku jeho cena vzrástla o 13,2 %. Ceny týchto kovov smerom nahor poháňa kombinácia ekonomických očakávaní a geopolitických udalostí. Federálny rezervný systém (Fed) v USA by mohol čoskoro znížiť úrokové sadzby a zároveň cenu ženie hore aj zvýšený dopyt po bezpečných aktívach v dôsledku eskalácie geopolitického napätia.
V poslednom období však zaznamenávame prudký nárast cien medi, ktorá sa stáva čoraz dôležitejšou surovinou v globálnej ekonomike. Podľa prognózy Bank of America sa očakáva, že dopyt po medi v sektore elektromobilov a dopravy sa tento rok zvýši o približne 5 %. Tento trend podporuje nárast cien medi, ktorá tento rok vzrástla o 14,7 % a dosiahla hodnoty presahujúce 4,3 USD za libru (0,4536 kg).
Podľa S&P Global dopyt po medi sa do roku 2035 zdvojnásobí, dosahujúc 50 miliónov metrických ton. Najväčší dopyt sa očakáva z USA, Číny, Európy a Indie. Prognózy naznačujú, že celosvetová produkcia medi do roku 2036 dosiahne 30 miliónov metrických ton, čo však výrazne zaostáva za očakávaným nárastom dopytu. AI však môže do roku 2030 zvýšiť dopyt po medi o jeden milión metrických ton ročne.
Ceny medi sa priblížili k novým rekordným hodnotám v dôsledku optimistického výhľadu dopytu. Obnoviteľné energie, elektrické autá a umelá inteligencia (AI) zvyšujú dopyt po medi. Futures na med na COMEX sa ešte pred pár týždňami obchodovali na úrovni 5 USD za libru, čo je najvyššia úroveň od marca 2022, keď cena dosiahla historické maximum. Kľúčovú úlohu v dodávateľskom reťazci medi hrá Čína. Nedávne opatrenia Číny na stimuláciu ekonomiky viedli k zvýšeniu cien medi. Čínske ministerstvo financií oznámilo plány na vydanie ultra-dlhých dlhopisov v hodnote 1 bilióna juanov na investície do infraštruktúry, čo viedlo k zvýšeniu cien medi.
Dopad cien komodít na zisky ťažobných gigantov
Ťažobné spoločnosti sa snažia zvýšiť investície do potrebných kovov pre prechod na nízko-uhlíkovú ekonomiku. Napríklad BHP už investovala do SolGold, londýnskej spoločnosti, ktorá sa snaží vyvinúť obrovské podzemné ložisko medi v Ekvádore, a nedávno podporila obrovský projekt niklu v Tanzánii. Taktiež sa objavili správy, že firma chce kúpiť konkurenta Anglo American za 38,8 miliardy USD.
BHP nie je jediná veľká ťažobná spoločnosť, ktorá sa snaží zvýšiť expozíciu voči kovom potrebným na veľké zvýšenie elektrifikácie. Pred Vianocami oznámil rival Rio Tinto svoju prvú veľkú akvizíciu za desať rokov, keď zaplatil 825 miliónov USD za lítiový projekt v Argentíne, ktorá má slabú ekonomiku sužovanú prudkou infláciou. Rio Tinto predpokladá, že dopyt po lítiu porastie o 25 až 35 % ročne počas nasledujúceho desaťročia, pričom tiež poukazuje na významný deficit ponuky a dopytu a očakáva ho už v druhej polovici tohto desaťročia.
Prudký rast cien zlata v tomto roku by mohol významne zvýšiť zisky ťažobných spoločností za predpokladu, že ceny drahého kovu zostanú relatívne stabilné. Lídri v tomto odvetví výrazne zaostávajú v porovnaní s výkonom zlata. Kanadský ťažiar Barrick Gold v tomto roku klesol o 10,3 % a najväčšia ťažobná spoločnosť zlata na svete Newmont od začiatku roku odpísal 0,2 %. Pre porovnanie VanEck Gold Miners ETF, ktoré investuje do spoločností zaoberajúcich sa ťažbou zlata, v tomto vzrástol o 9,3 %.
V tomto prípade tak vidíme, že nie vždy sa oplatí investovať do lídrov odvetvia. Slabý výkon gigantov však má svoje opodstatnenie. Zatiaľ čo v Newmonte okrem iného znižovali dividendu, v Barricku sú akcionári sklamaní zo slabej produkcie a zvyšovania nákladov na rok 2024. Akcie firmy sú tak na tej istej úrovni ako v roku 2004, keď zlato stálo okolo 400 USD za uncu.
Dobrou správou je, že inherentná prevádzková páka v akciách ťažobných spoločností by mohla pracovať v prospech investorov. Cena zlata je teraz viac ako 350 USD za uncu nad realizovanou cenou zlata Barrick, ktorá bola pod 2 000 USD za uncu v štvrtom štvrťroku. Všetky udržiavacie náklady spoločnosti sú viac ako 1 300 USD za uncu. Prevádzková páka znamená, že zisky by sa mali hýbať viac ako cena komodity.
Fred Hickey, editor The High Tech Strategist a zlatý býk, nedávno oznámil, aktuálne v Q2 väčšina zvýšeného zisku priamo padá na spodné riadky ťažobných spoločností (okrem daní a zvýšených poplatkov). Napriek tomu akcie zlatých ťažiarov stále veľmi zaostávajú. Ak táto cenová úroveň vydrží (môže byť vyššia vzhľadom na trend zlata), marže, cash flow a rast ziskov budú rásť.“
Aj keď nie je isté, že kovy vstúpia do nového supercyklu, je jasné, že podmienky pre kovy sú najpozitívnejšie od rýchlej industrializácie Číny na začiatku 2000-tych rokov. To by malo podporiť ceny, zvýšiť ziskovosť ťažobného priemyslu a pozitívne ovplyvniť akcie ťažobných spoločností.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Komodity si môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.