More

  EÚ plánuje uvaliť clá na čínske elektromobily, čo môže viesť k obchodnej vojne. Európska komisia plánuje od budúceho mesiaca uvaliť clá až do výšky 25 %.

  0
  EÚ plánuje uvaliť clá na čínske elektromobily, čo môže viesť k obchodnej vojne. Európska komisia plánuje od budúceho mesiaca uvaliť clá až do výšky 25 %.

  Brusel zavádza clá na čínske elektromobily

  Európska komisia plánuje od budúceho mesiaca uvaliť clá až do výšky 25 % na dovážané čínske elektrické vozidlá. Tento krok prichádza menej ako mesiac po tom, čo USA zvýšili clá na čínske elektromobily až na 100 %. Cieľom tejto iniciatívy je riešiť nadmerné dotácie pre čínskych výrobcov elektromobilov, ako sú BYD, Geely, SAIC a dokonca aj Tesla, ktorá exportuje vozidlá z Číny do Európy.

  Podľa hospodárskeho denníka Financial Times, tento krok pravdepodobne vyvolá odvetné opatrenia zo strany Pekingu, čo môže viesť k obchodnej vojne. Európske automobilky sa obávajú, že tieto opatrenia môžu poškodiť aj ich vlastné záujmy, keďže mnohé z nich dovážajú svoje vozidlá vyrobené v Číne. Akciový index automobiliek STOXX v stredu klesol o 1,4 %, pričom akcie Volkswagenu stratili 2,3 % a BMW 2,4 % zo svojej hodnoty a patria medzi najhoršie v rámci nemeckého indexu. Akcie výrobcu luxusných vozidiel Porsche sa prepadli o viac ako 7 %.

  Európska komisia (EK) zistila, že hodnotový reťazec elektrických vozidiel na batérie v Číne ťaží z nespravodlivých schém dotácií, čo ohrozuje záujmy výrobcov elektromobilov v EÚ. V dôsledku toho EK plánuje zaviesť dočasné vyrovnávacie clá na čínske batériové elektromobily (BEV). Úroveň ciel bude závisieť od spolupráce čínskych výrobcov pri vyšetrovaní:

  • BYD: 17,4 %
  • Geely: 20 %
  • SAIC: 38,1 %

  AD 4nXffMP6IbZrmKQTUiQYEtfGTz55L5NswPcN OuJ8Fs7izRFDiCDljkxTsH7VfZvMrwA8N5J3AnFO6uOsm14npXoBy 84qDOAa2D DVHcVoVFaN Va97jsIzj8kZvfEJkTOps7SLyq7TE5B4ItPVe79l8KOdb?key=iXpX yMnUMl7z6pGdXJWJQ

  Tí výrobcovia, ktorí spolupracovali, ale neboli zaradení do vzorky pre vyrovnávacie clá, budú čeliť priemernému váženému clu vo výške 21 %. Nespolupracujúci výrobcovia budú čeliť clu vo výške 38,1 %. Peking opakovane kritizoval vyšetrovanie dotácií a vyzval na spoluprácu, pričom varoval, že plánované kroky Bruselu porušujú pravidlá medzinárodného obchodu a trhové princípy. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Ťien zdôraznil, že Peking prijme potrebné opatrenia na ochranu svojich práv.

  Ak by rokovania s čínskou stranou neviedli k účinnému riešeniu, dočasné vyrovnávacie clá by sa zaviedli od 4. júla. Tento krok môže viesť k eskalácii napätia a obchodnej vojne, ktorá by mohla mať zničujúce následky pre Európu, závislú od čínskych dodávateľských reťazcov. Snahy o spoluprácu a lobovanie v jednotlivých krajinách Európskej únie doteraz nepriniesli konkrétne výsledky. Svetový obchod sa teda môže pripraviť na ďalšie zmeny a potenciálne nové konflikty v obchodných vzťahoch medzi týmito veľmocami.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie európskych spoločností si môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové